Dva nové koncepty od Daihatsu: OFC-1 a HSC

Japonská automobilka Daihatsu překvapila Frankfurt dvěma koncepty - sympatickým roadsterem a malým městským vozem. (živé foto)

Koncept s názvem OFC-1 budí na první pohled dojem klasického roadsteru, ale na druhý si už jistě všimnete některých zajímavých řešení. Jedním z nich je i trojdílná střecha z průhledné tkaniny, přičemž její horná vrstva je vyztužená sklem, které lze podle potřeby zesvětlit, či ztmavit. Automobilka také vyhlásila, že mnoho designových prvků tohoto konceptu plánuje využít při nových modelech.

Koncept OFC-1 můžeme při jeho hmotnosti 820 kg klidně zařadit do kategorie „muší váhy“. Japonci se při vývoji jistě řídili heslem „do lehkého auta, malý motor“ a tak sa tomuto konceptu dostal pod kapotu zážehový tříválec s objemem 660 cm kubických poskytující výkon 47 kW. Malý objem však si však ptá i málo paliva a tak tomuto drobci stačí na ujedení 100 km jenom 4,6 benzinu. Přenos sil z motoru má na starosti sedmistupňová převodovka typu CVT.

Koncept OFC-1 „nesou“ 17 palcová kola a třešničkou na dortu jsou elektronicky nastavitelný tlumiče s kterými se u roadsterů běžně nesetkáváme.   

Druhý představený koncept pod sloganem „Přátelský k přírode-přátelský k lidem“ nese název HSC. Jedná se o studii kompaktního městského automobilu s nízkými emisemi, nízkou spotřebou a aerodynamickým designem.

K pohonu konceptu HSC složí ten samý tříválec jako jeho červenému kolegovi. Oproti němu je však lehčí o nepatrných 80 kg, ovšem je to změna k dobru, která se podepsala pod snížení průměrné spotřeby, ta činí jen 4,1 l/100 km. V otázce ohledem vztahu k životnímu prostředí má koncept jasnou odpověď a tou jsou snížené emise CO2  na hodnotu 95 g/km. 

Japonská automobilka v obou případech představila velmi zajímavé koncepce a vypadá to tak, že náměty pro nové modely z nich bude čerpat ještě dlouho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Daihatsu HSC ve Frankfurtu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Daihatsu OFC-1


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Daihatsu HSC

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků