Druhá generace bionafty vzniká ze dřeva

V německém Freiburgu byla právě otevřena nová továrna na bionaftu, získávanou z rozkládajícího se dřeva a nazvanou SunDiesel. Roční produkce je zde plánována na 18 milionů litrů, což by mělo stačit k provozu 15 000 automobilů. Rafinerii vystavěla společnost Choren Industries a její nový produkt by měl být kompatibilní se stávajícími vznětovými motory. Podle jejího výzkumu má být její výrobek ve srovnání s běžnými bionaftami  bezezbytku použitelný do stávajících motorů. Nyní musí být do nafty přidáváno 5% konvenční biosložky, příští rok tento podíl naroste na 7%, což už by mohlo být problematické.

Choren Industries plánuje výstavbu další rafinérie, a sice ve Schwedtu poblíž polské hranice. V roce 2020 by přitom mělo fungovat celkem již 10 až 15 továren, z nichž alespoň pět bude v Německu. Společnost úzce spolupracuje s velkými firmami jakými jsou Shell, Daimler či Volkswagen. Práve Mercedes a Volkswagen k užívání produktu SunDiesel od Chorenu ve svých vozech vyzývá. 


 

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků