Drtivá většina řidičů nezná tuto důležitou kontrolku. Při jejím ignorování hrozí autu katastrofa!

Nový průzkum zkoumal znalosti evropských řidičů po stránce servisních symbolů. Tento důležitý piktogram neznají čtyři z pěti – patříte k nim také?

Dnes již neexistuje téměř žádné nové auto, které by vám skrze kontrolky alespoň nenaznačilo, že má nějaký technický problém. Ty klasické pozná většina z nás – kontrolku motoru, alias pečené kuře, nebo chybu ABS, případně nízký tlak v pneumatikách. Nejnovější vozy ale mají zcela nové a pro mnoho lidí neznámé symboly, které se týkají hybridních a elektrických systémů. Právě těmi se zabýval průzkum institutu Confused.com, který byl proveden v letošním roce na vzorku více než dvou tisíc řidičů napříč celou Evropskou unií.

Celých 80 procent nedokázalo identifikovat kontrolku s tvary vozidla, přes nějž je umístěn vykřičník. Může mít oranžovou nebo červenou barvu dle závažnosti poruchy a značí chybu v elektrickém systému. Může jít o problém s elektromotorem, baterií nebo kabelovými svazky. V oranžovém provedení je jízda možná a měla by okamžitě vést do servisu. Červená znamená opravdu vážný průšvih, který může vůz znehybnit nebo vážně poškodit – všichni známe záběry a fotografie hořících a obtížně hasitelných elektrovozů. Ignorovat toto varování se tedy rozhodně nevyplatí.

Průzkum dále odhalil, že 77 procent řidičů nezná kontrolku plachtění, 68 procent ukazatel připravenosti k jízdě, 60 procent sepnutí výhradně elektrického režimu a 59 procent neví, že „želvička“ znamená omezený výkon kvůli nízké kapacitě trakčního akumulátoru či výše zmíněné chybě elektrického systému. Naopak největší znalost řidiči prokázali ohledně kontrolky nízkého stavu paliva – pozná jej 99,1 procent řidičů. Podobu nejběžnějších varovných hlášení si můžete zopakovat a procvičit v naší galerii.

Diskuze (22) Další článek: Předplatit si výbavu do auta není jenom tak. Jak to funguje, kdy můžete ušetřit a co musí vaše auto splňovat?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,