Dovozci navrhují dotace na elektromobily. Zákazníci by mohli ušetřit až 200.000 Kč

Národní akční plán čisté mobility v praxi neplní svoji roli, míní Sdružení dovozců automobilů. Ekologické vozy by dle něj měly získat větší podporu.

Elektromobily zatím nemají v České republice nijak výraznou podporu. Nepotřebují sice dálniční známku a můžete s nimi parkovat zdarma na vybraných parkovacích zónách, ale to je tak všechno. Svaz dovozců automobilů (SDA), který sdružuje přibližně sedmdesát zastoupení výrobců automobilů, motocyklů a autobusů na českém trhu, proto prostřednictvím memoranda vyzval vládu k větší podpoře nízkoemisních vozů.

Švýcaři vyvíjejí převratný systém pro boj s CO2. Nástup elektroaut už ale nezastaví

Švýcaři vyvíjejí převratný systém pro boj s CO2. Nástup elektroaut už ale nezastaví

Návrhem SDA je dotovat nové elektromobily a vodíkové vozy částkou 200 000 Kč, plug-in hybridy s emisemi do 50 g CO2/km by měly získat podporu 100 000 Kč. Nepeněžní plnění zohledněné v daňovém základu pro uživatele služebního vozidla i k soukromým účelům by pak mělo klesnout z 1 % na 0,5 % měsíčně, aby byly firmy motivovány k nákupu nízkoemisních vozů.

Pneumatiky škodí ovzduší 1000x více než emise z výfuku. Elektromobily to jen zhorší

Pneumatiky škodí ovzduší 1000x více než emise z výfuku. Elektromobily to jen zhorší

SDA upozorňuje, že odbyt ekologických vozů je v ČR hluboko pod průměrem EU. Ten činí 11,4 % za loňský rok, v České republice jde o 2,6 %. Dalším problémem má být stáří vozového parku. U nás je dle evropského sdružení výrobců automobilů ACEA průměrný věk vozu 14,9 roku, hůře jsou na tom jen Estonsko (16,7 roku), Litva (16,8 roku), Rumunsko (16,5 roku) a Řecko (16 let). Unijní průměr činí 11,5 roku.

Hyundai nabízí firmám dotace na nákup elektromobilů. Ušetří až 200.000 Kč

Hyundai nabízí firmám dotace na nákup elektromobilů. Ušetří až 200.000 Kč

„Pokud se co nejrychleji nepřipojíme k rozvinutým evropským státům a nepodpoříme rozvoj elektrického pohonu, hrozí nám – při současně chybějící legislativě v oblasti ojetých vozidel – že se z Česka místo výrobního a technologického lídra stane popelnice Evropy,“ říká tajemník SDA Josef Pokorný.

V Číně zařízli dotace na elektromobily. Následek na sebe nenechal dlouho čekat

V Číně zařízli dotace na elektromobily. Následek na sebe nenechal dlouho čekat

Řada států Evropy se také rozhodla zcela ukončit prodej vozů na fosilní paliva: od r. 2025 zakáže jejich prodej Norsko, v r. 2030 se přidá Německo, Nizozemsko, Spojené království, Irsko, Slovinsko a další státy. Odborníci proto očekávají, že v řadě zemí vznikne přetlak výrazně ojetých vozů.

Dacia Spring je nejlevnější elektromobil v Česku. Pro každého ale není ani náhodou

Dacia Spring je nejlevnější elektromobil v Česku. Pro každého ale není ani náhodou

„Jestliže rezignujeme na podporu moderních, nízkoemisních a bezpečných vozů, tak naopak nepřímo, ale o to významněji podpoříme dovoz dalších ojetin, které již dnes představují velký problém z hlediska bezpečnosti, ekologické zátěže během provozu a následné likvidace, varuje Pokorný.

Dlouhodobý test Toyota Yaris 1.5 Hybrid: Zajetá! Super spotřeba je standard (1. díl)

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

S titulem evropské Auto roku 2021 (COTY) přichází velká zodpovědnost. A k tomu všemu nové Toyotě Yaris přibyl další úkol: sloužit po dobu šesti měsíců v naší redakci. Nyní přišel čas na první report.

včera | Jan Mička | 36 příspěvků
TEST Honda CR-V e:HEV 2.0 i-MMD AWD Sport Line: Šetříme, teď už implicitně

Honda CR-V e:HEV 2.0 i-MMD AWD

V této chvíli už Cé-Er-Véčko ve vlastní konfiguraci koupíte jenom jako hybrid. Absence možnosti výběru starosvětského pohonného ústrojí sice zamrzí, ale budoucím majitelům to díky dobrému fungování zřejmě vadit nebude.

18.  6.  2021 | Richard Herbich | 9 příspěvků
TEST Renault Arkana TCe 140 EDC: Velká show na skromných základech

Renault Arkana TCe 140 EDC

Stále se nemůžete rozhodnout mezi Meganem Grandtour a GrandCoupé? Řešení má automobilka ve formě SUV s tvary kupé. Prostorem nešetří, ale co vaše peněženka?

15.  6.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků