Dovoz auta z Německa: pozor na podvodníky

Pokud plánujete koupit automobil přes německý inzertní server Mobile.de, dejte si pozor, abyste se nestali obětí podvodu. Prodejce totiž může vyžadovat zálohu, aniž by měl v plánu vám auto skutečně prodat.
Dovoz auta z Německa: pozor na podvodníky

Poznámka: Autorem příspěvku je LK, který na AutoRevue.cz nedávno publikoval článek o dovozu ojetiny z Německa.

Když jsem před časem napsal článek o dovozu auta ze SRN, sklidil jsem kladnou odezvu a dostal jsem se do kontaktu s řadou lidí, kteří mě žádali o další doplňující informace či se chtěli poradit ohledně některých věcí. Řada otázek se týkala výběru auta přes server Mobile.de. Nyní mi jeden čtenář, který si nepřál být jmenován, zaslal následující varování. Prodejce „jeho“ vysněného vozu po něm totiž chtěl na vůz zálohu s tím, že již mu jeden kupec auto nevzal a on se chce díky záloze ujistit, že čtenář je opravdu vážný zájemce. Zálohu má vybrat přímo server Mobile.de a má být vratná. Vše se tvářilo jako seriózní a oficiální.

Přesto mi podobné jednání přišlo divné a neseriózní a zmíněného čtenáře jsem se od nákupu snažil odradit. Několik dní poté mi tento čtenář napsal, že se s největší pravědopobností jedná o podvodníky. Když jim odpověděl, že peníze předá jen v hovotosti a jen při stavu auta, který inzerují, už se neozvali.
Zajímal se i o jiné vozy a s údivem zjistil, že maily, které od "prodejců" přicházejí, jsou prakticky (až na jméno, adresu, typ auta a cenu) slovo od slova stejné. Zde přikládám ukázku takového mailu:

OD: (email)@aol.com
 
Sorry for taking so long getting back to you, but I`m in London,England right now and I have been very busy for the last couple of days.Anyway,thank you for your interest in buying the car.I`m from England but,I`m resident in Austria.The car is located in Graz right now and has autrian papers.
 
I want this transaction to be smooth enough as I am caught in the middle of some very important events and have little time at my disposal. I already have tons of emails so I hope you understand that I need to sort them out.The
(značka auta) is like new ,in perfect conditions,accident free, no scratches, no special marks, no need for additional repairs what so ever.(najeto) km onboard, a genuine road runner ready to be yours, but only if you shall understand and won`t make me loose time as it happened to me before.
 
The price is
(nápadně výhodná cena) Euro.THIS IS MY LAST PRICE.I will not negociate the price.Also,I only take in consideration those buyers who are really interesed in buying the car,to be sure that I don`t spend my time with endless disscutions.This way,I shall be assured of the serious intentions.
By the way,if you want to see and buy the car I could come to Germany in 10-12 days.
 
Regards,
(podpis)

Tyto podvodné inzeráty se vyznačují několika zajímavými rysy:

 • majitel nebydlí v Německu/Rakousku (kde se prý fyzicky prodávané auto nachází) apod., ale přebývá v jiné zemi (kam také chce poslat zálohu)
 • neustále nemá čas, takže chce rychle vytřídit vážené zájemce od nevážných
 • auto je v super stavu za super cenu
 • nebývá uvedená adresa
 • prodejce vyžaduje zálohu (zhruba 50% ceny vozu) zaslat přes Western Union
 • při požadavku na zaslání naskenovaných dokladů k vozidlu nereagují

Poté přijde mailem „faktura“ v HTML formátu, ve které se píše mj., že obchodník je pojištěn na částku např. 10.000 EUR.  Jako „pojistitel“ je uvedena společnost „Mobile.de Inc.“, která má jeden drobný problém – nikdo jí nezná. Současně jsou uvedeny údaje o příjemci platby – adresa a jméno prodejce. O něco níže je celkem zajímavý odstavec:

 1. Locate the nearest Western Union Office
 2. Make the payment with cash using the above seller details
 3. E-mail us the following details from the payment receipt: - MTCN - 10 digits number from the payment receipt - Sender Name and Address - Receiver Name – Amount

Once we receive the payment confirmation, we will instruct the seller to start the shipping process. We will hold the payment details until you send us your confirmation that you are satisfied with the product you received. As soon as we receive your confirmation we will release the payment details to the seller.

Sincerely,
Mobile.de Financial Department

V překladu to znamená:

 1. Navštivte nejbližší úřad Western Union
 2. Proveďte platbu – použijte údaje o prodejci uvedené výše
 3. Pošlete nám následující detaily potvrzující platbu: MTCN – desetimístné číslo z potvrzení o platbě, jméno a adresu odesílatele, jméno příjemce, částku

Jakmile obdržíme potvrzení o platbě, dáme pokyn prodejci k expedování zboží. Informace o platbě si ponecháme do chvíle, kdy nám pošlete potvrzení o tom, že jste spokojeni s produktem, který jste obdrželi. Jakmile toto vaše potvrzení obdržíme, předáme platební detaily prodejci.

Vzhledem k tomu, že na stránkách www.westernuninon.com se u otázky „Co je potřeba k vyzvednutí peněz“ dozvíme, že:

You may pick up your money transfer at any Agent location. You will need to complete a "To Receive Money" form with the following information: name, address, amount expected, as well as the sender`s name, telephone number, city and state being sent from. Valid identification is also required. Some restrictions may apply.

V překladu:

Peníze si můžete vyzvednout v libovolné pobočce. Musíte vyplnit formulář „Přijetí peněz“, a to následujícími údaji: vaše jméno, adresa a očekávaný obnos spolu se jménem, telefonním číslem, městem a státem odesílatele. Je požadován také platný identifikační doklad (občanka, řidičák).

Povšimněte si, že tam není ani slovo o tom, že je třeba k vyplacení peněz nějaké potvrzení o platbě nebo kód MTCN. Dle stejných stránek slouží MTCN kód pouze k prověření, zda si příjemce vámi zaslanou částku již vyzvedl nebo nikoliv. Protože se mají peníze poslat přímo prodejci, ten už dávno peníze má a vy nemáte možnost transakci stornovat. Celá „faktura“ vypadá velmi věrohodně až na několik drobných detailů – uvedené mailové kontakty na mobile.de nejsou platné a z hlavičky zprávy vyplývá, že pochází se sítě AOL. Druhá věc je německý jazyk – server mobil.de užívá převážně němčinu a dokonce na anglické verzi stránek určené pro Velkou Británii jsou sekce, které jsou pouze v němčině. Tato faktura a „průvodní dopisy“ jsou však anglicky. Navíc na stránkách mobile.de jsem nikde nenašel zmínku o tom, že by se kromě inzertních služeb server mobile.de (a jeho ve faktuře zmiňovaná finanční divize) zabývala zprostředkováním plateb.

Ačkoliv čtenář požadovanou zálohu nezaplatil a není tudíž zcela stoprocentní, že narazil na podvodníky, styl jednání, prakticky doslova stejné dopisy podobné výše uvedenému od různých „prodejců“ a hlavně zjevně nepravdivé informace zaslané ve „faktuře“ budiž velkým varováním pro ty, kteří by se nechali zaslepit velmi výhodnou koupí a nebrali v potaz podezřelé okolnosti týkající se prodeje. Pokud byste se stali obětí podvodu, díky mezinárodnímu rozsahu celé akce je velmi pravděpodobné, že byste s vymáháním práva a náhrady škody měli velké problémy.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků