Jak naplánovat dovolenou s karavanem? S těmito radami nemůžete udělat chybu

Léto už sice pomalu končí, s karavanem však můžete vyrazit na dovolenou celoročně. Jak se na takovou cestu připravit?

Na dovolené s karavanem si každý přijde na své. Někdo dovolenou neřeší více než vybráním místa a zbytek nechává spontánně plynout, jiný ji pečlivě plánuje a připravuje podrobný itinerář. Pokud máte karavan vybavený a zajetý, dovolenou můžete strávit opravdu kdekoliv a vyrazit během chvilky. S karavanem můžete v klidu vyrazit v létě k moři, stejně tak i v zimě na hory.

Dovolená s karavanem bývá zážitkem pro celou rodinu, hlavně pro děti. Mnozí si pak už ani jinou dovolenou nedovedou představit. Pro mnohé je to životní styl, který ale nemusí vyhovovat každému, je totiž i o kompromisech, hlavně pokud máte malé děti. Připravili jsme přehled toho, na co před dovolenou s karavanem nesmíte zapomenout.

Jak vybrat a koupit ten správný karavan? Poradíme, na co byste si měli dát pozor

Jak vybrat a koupit ten správný karavan? Poradíme, na co byste si měli dát pozor

Pokud karavan nemáte

Pokud ještě karavan nevlastníte nebo ho chcete před koupí vyzkoušet, je ideální si ho nejprve zapůjčit. Na internetu najdete velké množství půjčoven, kde vám s výběrem poradí a vyberou pro vás ten pravý. Jen pozor na včasnou rezervaci, hlavně nyní, kdy karavaning zažívá „obrodu“, bývají termíny na zapůjčení obsazené dlouho dopředu. Určitě doporučujeme ohlídat dobré pojištění a bez něj karavan ani obytný vůz nepůjčovat.

Přípravy

Pokud necháváte karavan po celou dobu vybavený a připravený k výjezdu, je skvělý i pro spontánní výlety a dovolené. Příprava na cestu nemusí být vždy náročná, ale podcenit by se také úplně neměla. Jistě, záleží i na tom, kdo vše jede, na jak dlouho, kam a také, co na dovolené chcete zažít.

Pokud máte vybrané místo nebo lokalitu, kterou chcete navštívit, je třeba se připravit na cestu. Není to jenom o tom dobře se zabalit a nezapomenout třeba na doklady, ale důležitá je i příprava na samotnou cestu. Naplánovat trasu, zastávky pro odpočinek, ale třeba i tankování.

Jak vybavit karavan na cesty? Projděte si přehled věcí, které nesmíte zapomenout

Jak vybavit karavan na cesty? Projděte si přehled věcí, které nesmíte zapomenout

Zjistit, jaké kempy nebo soukromé pozemky se v dané lokalitě nachází a kde se vám bude líbit podle vašich představ a nároků. Není nic horšího než přijet odpoledne na místo a teprve hledat kemp, natož dobré místo v něm.

Před cestou je také dobré zjistit něco o místě, kam se chystáte vyrazit. Ať si můžete naplánovat vyžití nejenom pro sebe, ale i pro děti, pokud s nimi cestujete. Případně najít výlety po okolí, abyste nemuseli celé ráno trávit hledáním a vymýšlením programu.

Slavný český závodník prodává svůj dům na kolech. Má obrovský motor a 9 postelí

Slavný český závodník prodává svůj dům na kolech. Má obrovský motor a 9 postelí

Pokud jedete do zahraničí, nezapomeňte pro všechny včas vyřídit pojištění, koupit dálniční známky, zkontrolovat všechny potřebné doklady – auta, karavanu, ale i pro členy posádky

Pokud cestu rádi plánujete, zde jsme připravili pár bodů, podle kterých můžete sestavit svůj vlastní itinerář:

 • Dokumenty po ruce
 • Plán cesty, zastávky, přenocování
 • Jiné předpisy, v případě dovolené v zahraničí
 • Poplatky, mýta, placené úseky
 • Trajekty, popř. zajištění lístků
 • Dovolené a svátky a případná omezení
 • Navigace, seznam adres kempů a důležitých míst
 • Nabíječka na telefon, navigaci, adaptér do zásuvky dané země
 • Dostatek drobné hotovosti, platební karty
 • Občerstvení a zábava na cesty

Kde zastavit na odpočinek

Určitě se nebojte zastavit i na tzv. Stellplatzech. Jsou to místa přímo určená pro zastavení obytných vozů a karavanů. Můžete je využít na kratší odpočinek, některé i na více dní. Jsou obvykle dobře vybavená, některé i stejně dobře jako kempy. Často se nacházejí poblíž turisticky zajímavých míst nebo třeba i zábavních parků.

Obytné vozy nemusí mít jen jeden účel. Tyto bez problémů využijete každý den

Obytné vozy nemusí mít jen jeden účel. Tyto bez problémů využijete každý den

Dostatek peněz

Na cestu je ideální mít dostatek drobné hotovosti, kterou můžete zaplatit tam, kde neberou karty. Můžete tím zaplatit placené úseky, toaletu nebo menší občerstvení. Doporučuje se, nemít vše v jedné peněžence.

Zábava na cesty

Na cestu nezapomeňte přibalit, krom svačin, i nějaké hry, které vám zpříjemní a ukrátí dlouhou chvíli při cestování. Na samotný pobyt si s sebou zabalte i náčiní pro sportovní aktivity - třeba míč, badminton, kola, ale i společenské hry a karty, které ukrátí dlouhou chvíli, pokud bude třeba pršet. Hodit se budou i knihy, pokud rádi čtete, nebo časopisy a křížovky.

Tento luxusní dům na kolech má i vlastní garáž. Vejdou se do ní zajímavá auta

Tento luxusní dům na kolech má i vlastní garáž. Vejdou se do ní zajímavá auta

Nezapomeňte na malou cestovní lékárničku, kde kromě desinfekce a náplastí budete mít připravené základní léky – na horečku, střevní potíže, alergie apod. vždy po ruce.

Plánování výletů a aktivit

V dnešní době je výběr výletů aktivit celkem jednoduchý, hledat můžete kdekoliv na internetu, skvělé pro inspiraci jsou i Pinterest, Trip Advisor, Facebook, Instagram nebo místní infostánek. Je fajn se podívat předem na možnosti v okolí a sepsat si je, ať se pak ničím nemusíte zdržovat.

Čemu se vyhnout

Určitě zbytečnému balení věcí, které nevyužijete. Nejlepší je udělat si seznam podle země a počasí kam jedete a vyhnout se tak chaotickému balení. Neplatí to jenom pro oblečení, ale třeba i pro boty. Zejména pokud cestujete s rodinou, se boty poté neustále všude povalují.

Movitá nemovitost? Australský karavan vypadá jako sci-fi chatička na kolech

Movitá nemovitost? Australský karavan vypadá jako sci-fi chatička na kolech

Umístění věcí v karavanu

Zejména začátečníci mohou mít s rozmístěním věcí v karavanu během jízdy problém. Není to jenom o správném zajištění nádobí nebo potravin, ale i rozložení váhy celého vybavení – nábytku, stanu, zavazadel apod. Špatně uložená nebo neupevněná věc může i při prudším zabrzděním udělat uvnitř karavanu pěknou paseku. Věci také musíte rovnoměrně rozložit, aby nedošlo k zatížení k jedné straně. Těžší věci je také ideální umístit k tažnému zařízení.

Tento karavan na silnici překážet nebude. Francouzi ho navrhli neuvěřitelně chytře

Tento karavan na silnici překážet nebude. Francouzi ho navrhli neuvěřitelně chytře

Před cestou

Během cestování je ideální nevozit plnou nádrž vody, která pak představuje zbytečnou hmotnost na víc. Před cestou je také dobré vyprázdnit odpadní nádrž a kazetu na WC. Nezapomeňte ani na běžnou kontrolu automobilu, ale i správné připojení a propojení auta s karavanem.

Kontrola před odjezdem

 • zavřené a aretací uzamčené všechny skříňky a lednice
 • zavřená a uzamčená okna vč. střešního
 • vypnutý plyn, voda
 • zavazadla správně rozložená a zajištěná
 • zavřené a uzamčené dveře
 • zajištěná markýza, pokud jí máte nainstalovanou přímo na karavanu
Za volantem sériového Hyundaie i20 1.0 T-GDI mHEV: Kdo se může od koho učit?

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Třetí generace Hyundaie i20 se už nechce od konkurentů jen učit, ale v řadě ohledů hodlá stanovit nová měřítka.

27.  10.  2020 | Martin Jeník | 15 příspěvků
Za volantem nové Cupry Leon ST PHEV: Sportovní hlavně naoko, přesto důležitá

Cupra Leon ST eHybrid

Ačkoliv to tak při pohledu na registrační značku nemusí vypadat, novou Cupru Leon jsme poprvé testovali na českých silnicích. Jako první na trh vstoupí externě dobíjený hybrid, který však předpokládané sportovní zážitky dost naředil.

25.  10.  2020 | Jan Mička | 25 příspěvků
Minitest Toyota GR Supra Dynamic 2.0: Dobře maskovaná vzpomínka na Celicu?

Toyota GR Supra Dynamic 2.0

Menší výkon, nižší cena. Zaujme Toyota Supra i ve střízlivém provedení se čtyřválcem pod kapotou?

21.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků