Dovolená bez rizik: cestovní pojištění (téma)

Dovolená bez rizik: cestovní pojištění (téma)

Právě začala doba dovolených. Pokud cestujete do zahraniční, budou se vám hodit aktuální informace týkající se cestovního pojištění. Ve čtyřech kapitolách najdete vše, co souvisí s pojištěním na cesty včetně toho, jak vlastně fungují asistenční služby.

Kapitoly článku:


Autorkou článku je Kamila Nosková. Článek byl otištěn v magazínu Osobní finance a byl připraven zejména ve spolupráci s Českou pojišťovnou,

Po vstupu České republiky do Evropské unie došlo ke změnám v poskytování zdravotní péče občanům naší země v ostatních členských zemích EU. Tuto oblast totiž upravuje Nařízení Rady EHS č. 1408/71 a 574/72, které má přednost před českým zákonem. Nařízení platí ve všech státech EU, ale i v některých nečlenských státech, a to ve Švýcarsku, Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. V souvislosti s ním jsou české zdravotní pojišťovny povinny zpětně hradit péči poskytnutou svému pojištěnci ve všech těchto státech. To znamená, že čeští pojištěnci mohou v uvedených zemích čerpat zdravotní péči, a to za stejných podmínek jako tamější obyvatelé, tedy včetně finanční spoluúčasti.

Pravidla a omezení

Při uplatňování nároku platí několik pravidel a omezení, na která je dobré pamatovat a díky kterým se vyplatí uzavřít cestovní připojištění. Na běžné dovolenkové cesty se vztahují následující pravidla:

  • Turisté pobývající přechodnou dobu v jiné členské zemi EU mají nárok na okamžitou, nutnou a neodkladnou zdravotní péči.
  • Zdravotní péče musí být čerpána ve veřejných zdravotnických zařízeních. V soukromých zdravotnických zařízeních je zpravidla vyžadována úhrada celé výše nákladů v hotovosti.
  • Před vycestováním je třeba nechat si zdravotní pojišťovnou vystavit příslušný formulář - E111 s názvem „Potvrzení o nároku na věcné dávky během pobytu v členském státě“. Formulářem se prokazuje v zahraničí nárok na zdravotní péči. Po zavedení Evropské karty zdravotního pojištění nahradí formulář tato karta.
  • Když ze zdravotních důvodů nebude možné využít původně plánovaný dopravní prostředek, náklady na přepravu zpět do vlasti nejsou kryty.
  • Refundována není ani spoluúčast, která může být na naše poměry nezvykle vysoká.

Cestovní pojištění má své opodstatnění

Pokud se plně spolehnete na mezinárodní dohody o poskytování zdravotní péče a na to, že jste pojištěnci české zdravotní pojišťovny, pak se v případě potřeby lékařské péče nejspíše nevyhnete řadě nákladů, které si budete muset hradit sami. A to nehovoříme o administrativních komplikacích - nejbližší zdravotnické zařízení může být soukromé, úhrada spoluúčasti nebo náklady spojené s přepravou zpět domů nemusí být finančně zanedbatelné a navíc budete odkázáni sami na sebe. Pokud budete mít uzavřené komerční cestovní pojištění, pojišťovna uhradí i tyto náklady. „Spolu s touto finanční jistotou získáte oporu i v asistenční službě, která vám se vším pomůže a bude za vás komunikovat s lékařem v jeho rodném jazyce. Dobře popsat akutní zdravotní potíže například ve francouzštině, není pro většinu z nás nic jednoduchého. Komerční cestovní pojištění nabízí navíc ochranu i před jinými riziky, než jakými jsou léčebné výlohy – připojištění úrazu, odpovědnost za škodu občana, cestovních zavazadel nebo stornopoplatků při zrušení zájezdu,“ připomíná Bohdan Minol z České pojišťovny.

Na dovolenkových cestách po Evropě vás nejlépe ochrání kombinace obou způsobů, proto je důležité vyzvednout si formulář E 111 ve zdravotní pojišťovně a zároveň si sjednat komerční cestovní pojištění.

Spoluúčast ve veřejných zdravotních zařízeních - nerefundované poplatky bez komerčního cestovního pojištění

Zdroj: Centrum mezistátních dohod

Česká zastupitelství vědí své

Zdravotní komplikace končící hospitalizací, dopravní nehody a ztráta cestovních dokladů nejsou pro české turisty nijak výjimečným zážitkem. Dokládají to statistiky Ministerstva zahraničních věcí. Tabulka shrnuje počet zmíněných událostí, tak jak je zaznamenala česká zastupitelství v roce 2003 po celém světě a zvlášť v Chorvatsku, které je nejoblíbenější dovolenkovou destinací našich občanů. Skutečný počet případů je však ještě vyšší, protože ne u všech nehod české konzuláty asistují a ne o všech se dozví.

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR

Ztráta cestovních dokladů je vždy nepříjemná situace, kterou ve většině případů ještě komplikuje fakt, že se doklady většinou ztratí (respektive jsou odcizeny) spolu s ostatními důležitými osobními věcmi. České zastupitelství vám vystaví náhradní cestovní doklad, musíte si však pro něj dojet osobně. To často může znamenat cestu z jednoho koutu země do druhého a z čeho to zaplatíte? Pojištění léčebných výloh zahrnuje i úhradu nákladů na cestu na nejbližší zastupitelství za účelem vydání náhradních cestovních dokladů. Podmínkou úhrady však je, že k jejich ztrátě došlo v rámci pojistné události a ne pouhou nedbalostí jejich majitele.


 

  • Při ubytování v hotelu, bungalovu či pod stanem využívejte možnost pronájmu bezpečnostních schránek pro uložení peněz, dokladů atd., které nabízí většina provozovatelů ubytovacích kapacit.
  • Při procházkách a nákupech ve městech (promenády, prohlídky památek, tržiště) mějte vždy nutné peníze a doklady uschovány odděleně na několika místech, nejlépe přímo na těle (ledvinky, bezpečnostní peněženky).
  • Při koupání v moři se snažte co nejvíce zabezpečit svoje věci. Nenoste na pláž nic cenného a nenechávejte své věci bez dozoru.
  • Vyplatí se, když se seznámíte s důvěryhodnými dovolenkáři nebo se sousedy v hotelu a navzájem si budete hlídat své věci. Lidská sounáležitost někdy zmůže více než technika.
  • V případě potíží se bez odkladu obraťte na průvodce zájezdu, recepci svého ubytování, na policejní stanici nebo na zastupitelský úřad naší země. Při krádeži, poničení auta nebo jiné hmotné či tělesné újmě si nechte vše v místě pobytu potvrdit. Předejdete tím problémům při uplatňování náhrady škody v pojišťovnách.
  • Klidný odpočinek na dovolené vám zajistí vhodně vybrané pojištění na cesty, zejména kvalitní pojištění léčebných výloh.

Doporučujeme

Články odjinud