Dotace na výstavbu dálnice do Vídně jsou ohroženy

Výstavba dlouho očekávané rychlostní komunikace mezi Brnem a Vídní je opět ohrožena a opět v tom mají prsty ekologové. Ti dokázali přesvědčit Evropskou komisi, aby vyzvala vládu k prozkoumání i jiných variant trasy silnice R52.

Představitelé jihomoravského kraje totiž v minulém roce schválili trasu, která povede okolo Mikulova a dotkne se chráněné krajinné oblasti Pálava. Tomuto chtějí zástupci Hnutí Duha a dalších ekologických organizací zabránit a navrhují, že trasa do Vídně by mohla využívat stávající dálnici D2 do Brna s tím, že z Břeclavi povede jen krátká spojka na hranice.

Tím se ušetří nejen kus přírody, ale také velká suma peněz. Nynější trasa totiž spolyká přes deset miliard korun, „ekologická trasa” zhruba polovinu.

Evropská komise navrhla vládě, ať zaplatí nezávislou studii, která zhodnotí obě varianty a rozhodne, která z nich je pro stát a přírodu lepší. Na tuto variantu pak poskytne EK dotaci. Pokud by vláda tuto studii odmítla a trvala i nadále na současné variantě, případně by nerespektovala závěry studie, pak by se mohlo stát, že EK nepošle již slíbené finanční prostředky.

K tomuto problému se prozatím oficiální místa nevyjádřila, protože nedostali tuto informaci oficiální cestou a vyčkají tak na písemné sdělení představitelů Evropské komise.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků