Dotace na výstavbu dálnice do Vídně jsou ohroženy

Výstavba dlouho očekávané rychlostní komunikace mezi Brnem a Vídní je opět ohrožena a opět v tom mají prsty ekologové. Ti dokázali přesvědčit Evropskou komisi, aby vyzvala vládu k prozkoumání i jiných variant trasy silnice R52.

Představitelé jihomoravského kraje totiž v minulém roce schválili trasu, která povede okolo Mikulova a dotkne se chráněné krajinné oblasti Pálava. Tomuto chtějí zástupci Hnutí Duha a dalších ekologických organizací zabránit a navrhují, že trasa do Vídně by mohla využívat stávající dálnici D2 do Brna s tím, že z Břeclavi povede jen krátká spojka na hranice.

Tím se ušetří nejen kus přírody, ale také velká suma peněz. Nynější trasa totiž spolyká přes deset miliard korun, „ekologická trasa” zhruba polovinu.

Evropská komise navrhla vládě, ať zaplatí nezávislou studii, která zhodnotí obě varianty a rozhodne, která z nich je pro stát a přírodu lepší. Na tuto variantu pak poskytne EK dotaci. Pokud by vláda tuto studii odmítla a trvala i nadále na současné variantě, případně by nerespektovala závěry studie, pak by se mohlo stát, že EK nepošle již slíbené finanční prostředky.

K tomuto problému se prozatím oficiální místa nevyjádřila, protože nedostali tuto informaci oficiální cestou a vyčkají tak na písemné sdělení představitelů Evropské komise.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků