Dotace na výstavbu dálnice do Vídně jsou ohroženy

Výstavba dlouho očekávané rychlostní komunikace mezi Brnem a Vídní je opět ohrožena a opět v tom mají prsty ekologové. Ti dokázali přesvědčit Evropskou komisi, aby vyzvala vládu k prozkoumání i jiných variant trasy silnice R52.

Představitelé jihomoravského kraje totiž v minulém roce schválili trasu, která povede okolo Mikulova a dotkne se chráněné krajinné oblasti Pálava. Tomuto chtějí zástupci Hnutí Duha a dalších ekologických organizací zabránit a navrhují, že trasa do Vídně by mohla využívat stávající dálnici D2 do Brna s tím, že z Břeclavi povede jen krátká spojka na hranice.

Tím se ušetří nejen kus přírody, ale také velká suma peněz. Nynější trasa totiž spolyká přes deset miliard korun, „ekologická trasa” zhruba polovinu.

Evropská komise navrhla vládě, ať zaplatí nezávislou studii, která zhodnotí obě varianty a rozhodne, která z nich je pro stát a přírodu lepší. Na tuto variantu pak poskytne EK dotaci. Pokud by vláda tuto studii odmítla a trvala i nadále na současné variantě, případně by nerespektovala závěry studie, pak by se mohlo stát, že EK nepošle již slíbené finanční prostředky.

K tomuto problému se prozatím oficiální místa nevyjádřila, protože nedostali tuto informaci oficiální cestou a vyčkají tak na písemné sdělení představitelů Evropské komise.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků