Dotace na výstavbu dálnice do Vídně jsou ohroženy

Výstavba dlouho očekávané rychlostní komunikace mezi Brnem a Vídní je opět ohrožena a opět v tom mají prsty ekologové. Ti dokázali přesvědčit Evropskou komisi, aby vyzvala vládu k prozkoumání i jiných variant trasy silnice R52.

Představitelé jihomoravského kraje totiž v minulém roce schválili trasu, která povede okolo Mikulova a dotkne se chráněné krajinné oblasti Pálava. Tomuto chtějí zástupci Hnutí Duha a dalších ekologických organizací zabránit a navrhují, že trasa do Vídně by mohla využívat stávající dálnici D2 do Brna s tím, že z Břeclavi povede jen krátká spojka na hranice.

Tím se ušetří nejen kus přírody, ale také velká suma peněz. Nynější trasa totiž spolyká přes deset miliard korun, „ekologická trasa” zhruba polovinu.

Evropská komise navrhla vládě, ať zaplatí nezávislou studii, která zhodnotí obě varianty a rozhodne, která z nich je pro stát a přírodu lepší. Na tuto variantu pak poskytne EK dotaci. Pokud by vláda tuto studii odmítla a trvala i nadále na současné variantě, případně by nerespektovala závěry studie, pak by se mohlo stát, že EK nepošle již slíbené finanční prostředky.

K tomuto problému se prozatím oficiální místa nevyjádřila, protože nedostali tuto informaci oficiální cestou a vyčkají tak na písemné sdělení představitelů Evropské komise.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků