Dopravní nehoda: a pojišťovna zaplatí méně…

7 komentářů

VP
20. února • 15:42

Vážení, článek poukazuje na běžnou situaci, se kterou se motoristé běžně setkávají při řešení škod z povinného ručení nebo havarijního pojištění. Víte ale, jak hodnotu svého havarijně pojištěného vozu ochránit tak, abyste neztratili rozdíl mezi pořizovací cenou a obecnou cenou, kterou pojišťovna používá k výpočtu Vašeho odškodnění. Podívejte se prosím na www.maxima-as.cz, odpovědí je produkt MAXIGEP.
Zdravím

Honza
7. listopadu • 8:21

Děkuji za článek, konečně informace, na které jsem dlouho čekal .

Jen mne ještě zajímá otázka "obecných cen". To si jako pojišťovny zavolají např. do AAA autobazaru a protože "mají 1000 vozů skladem", tak jejich ceny vezmou za "obecné"? A nebylo by vhodnější použít "skutečných" cen? Pro příklad:Jaká bude, podle pojišťoven, obecná cena auta 5 let starého, garážovaného, dobře udržovaného s 15tis. km a jaká bude obecná cena auta rok starého, parkovaného na ulici se 100tis. km (obě pořízené za ty samé peníze)? Je asi jasné, jaká bude skutečná cena obou vozidel, ale obecná? Asi je také jasné, které auto bude lépe prodejné...

Díky za odpověď. Honza

Petr
22. listopadu • 10:56

Rád bych jen upozornil, že dle terminologie znaleckého standartu je obecná cena právě cenou skutečnou, tedy cenou, za kterou je daný vůz na trhu dostupný.

Dále nezbývá než poznamenat, že za to, že auto má najeto jen 15 tis. po 5 letech vám nikdo příliš nepřiplatí, protože vám to prostě neuvěří.

Petr

Šárka Kyselová
9. listopadu • 0:15

Každá věc ztrácí postupem času na své hodnotě, v případě vozidel jsou speciální "tabulky", dříve se například řídilo podle Znaleckého standardu. Dnes na zjišťování obecných cen existuje několik počítačových programů, popř. si ji lze nechat spočítat u soudního znalce. Pojišťovny samozřejmě některými z těchto programů disponují. Například počet ujetých kilometrů má vliv na obecnou cenu vozidla. Vaše "skutečná" cena je zřejmě nákupní či prodejní cena, za kterou vozidlo nakoupíte/prodáte v autobazaru. Ta se od obecné může lišit v závislosti na vývoji trhu, a to dost výrazně. Nejsem soudní znalec, ale z praxe vím, že právě obecná cena dává prostor při vyjednávání s pojišťovnou v případě, že se pojistná událost likviduje jako totální škoda, tedy oprava poškozeného vozidla by stála více, než je jeho obecná cena, takže není ekonomická. Problémy vzniklé při tzv. totální škodě si zaslouží více pozornosti, takže se jim ještě určitě budu věnovat.

Š.K.

Natalkaxy
16. února • 18:41

Měla bych dotaz malinko z jiného soudku. Moje auto bylo nabouráno. Pojišťovna vyčíslila škodu na 20 tis, auto se za tyto peníze nechalo opravit. 3 měsíce se nedělo nic, ani nepřišly peníze z pojišťovny. Pak pojišťovna zaslala 10 tis. s tím, že případ přehodnotila jako totální škodu. Servis teď po mě požaduje uhradit zbylou částku, což naprosto chápu. Ale chtěla bych vědět, zda pojišťovna měla na toto právo. Nejdříve potvrdila částku a pak, po tak dlouhé době, to přehodnotila a zaslala o 50% méně. Navíc, mě žádné vyrozumění nepřišlo, pouze autoservisu. Jeví se mi toto jako naprosto nesolidní jednání. Ráda bych věděla, jak mám v takovémto případu postupovat. Předem děkuji za odpověď

Milan
6. listopadu • 13:15

Vážená paní Kyselová,

článek je na dobré téma a naráží na problém se kterým se může setkat skoro každý. Jediné co bych Vám vytknu je závěr: myslím že by každého zajímalo jestli takto postupuje KAŽDÁ pojišťovna nebo nenom některé atd. Každopádně jde o zajímavý příspěvek.

Šárka Kyselová
9. listopadu • 0:05

Nemohu říct, zda tak postupuje skutečně každá pojišťovna, protože jsem všechny nepoznala. Ale z těch největších a nejznámějších to dělají prakticky všechny. Zkrátka když se člověk nevyzná, tak mu nedají, na co má nárok. Je sice pravda, že si za to motorista může občas sám, například když si dá starší vozidlo opravit do autorizovaného servisu a čeká, že mu pojišťovna proplatí celou fakturu. Otázkou však zůstává, jakou měrou se na tom podílejí konkrétní likvidátoři konkrétních pojišťoven, kteří se poškozeným neobtěžují některé věci sdělit. U prohlídky řeknou, ať poškozený donese fakturu. Ale už mu zapomenou sdělit třeba částku, kterou by pojišťovna za opravu akceptovala. Nebo mu vůbec zapomenou nabídnout možnost nehradit nejprve opravu z vlastní kapsy, ale likvidovat pojistnou událost tzv. rozpočtem. A tak je to se vším. Pokud nevíte, na co máte právo, pak...

Š.K.

Doporučujeme

Články odjinud