Dopravní nehoda: a pojišťovna zaplatí méně…

Představte si situaci, kdy pojišťovně dáváte proplatit fakturu za opravené auto, které vám někdo naboural. Co se může (u starších vozidel skoro musí) stát? Pojišťovna si odečte takovou položku – amortizaci. Chcete vědět, co to znamená, kdy na to má pojišťovna nárok a proč si vůbec něco takového odečítá? Pak čtěte dál.
Dopravní nehoda: a pojišťovna zaplatí méně…
Podle zákona nemá poškozený právo na náhradu škody, jež by zvětšila jeho majetkový stav oproti stavu před nehodou. V praxi by se o to měli zajímat hlavně poškození, kteří vlastní vozidlo starší 5 let, protože u takových aut může výměnou důležitých částí za nové, např. motoru nebo karoserie dojít ke zhodnocení vozidla, takže se pojistné plnění amortizuje. O kolik se zvýšila cena vozidla lze zjistit pouze jediným způsobem (i když to pojišťovny praktikují trochu jinak) – rozdílem tzv. obecných cen vozidla před nehodou a po opravě.

Na zjišťování obecných cen, resp. zvýšení hodnoty vozidla, si můžete pořídit znalecký posudek. Ale to něco stojí. A pojišťovna vám to nemusí zaplatit, protože i likvidátor to umí spočítat, i když občas „po svém“.

Zásadním problémem zhodnocení je, že pojišťovny při jeho výpočtu postupují dosti zvláštním způsobem. Při opravě starších vozidel může dojít ke zhodnocení skupiny dílů (např. již zmíněný motor nebo karoserie), což pojišťovně stačí k tomu, aby pojistné plnění amortizovala až 60% z ceny použitého materiálu. Vypadá to celkem rozumně, až na jednu drobnost – skutečné zhodnocení vozidla lze určit pouze rozdílem obecných cen vozidla před nehodou a po opravě. Nezřídka se totiž stává, že zvýšení ceny skupiny dílů nemá vliv na zvýšení ceny vozidla. Pokud byste místo auta vlastnili sadu náhradních dílů, pak by postup pojišťoven byl na místě. Jenže jedno auto není to samé, co hromada náhradních dílů… A podle zákona nemáte nárok pouze na zvýšení ceny celého vozidla.

Způsob, jakým s amortizací zacházejí pojišťovny, by se dal nazvat plošnou amortizací. Jinými slovy by pak každý šroubeček, který do svého staršího auta dáte nový, zhodnotí celé vozidlo. A to už je pořádně postavené na hlavu.

Ale abych nemluvila pouze obecně, dám vám konkrétní příklad. Při malé dopravní nehodě došlo k poškození čelního skla u staršího auta. Odpovědnostní pojišťovna viníka „vzala v potaz“ stáří vozidla a vesele si výměnu čelního skla amortizovala 60%. Částka, o kterou by tak poškozený přišel, se pohybovala okolo 5.000 Kč. Ovšem představa, že nové čelní sklo zvýší hodnotu vozidla… Tento případ se podařilo vyřešit a pojišťovna musela ustoupit, ale kolik je takových, kdy pojišťovna „vyhrála“?

Na druhou stranu u nových vozidel nemůže dojít ke zhodnocení opravou, ke které se použijí nové originální díly, naopak při větším poškození dochází ke znehodnocení vozidla. A tato položka je součástí skutečné škody, na jejíž úhradu má poškozený nárok. Jeho výše se spočítá podobně jako u zhodnocení – rozdílem obecných cen. Jediné, co musí poškozený udělat, je požádat o proplacení znehodnocení pojišťovnu. A to se dělá těžko, pokud nevíte, že si o to můžete požádat…

Problematika zhodnocení a znehodnocení je poměrně komplikovaná a rozhodně ne každý ví, o co tam jde. Pojišťovna nemá povinnost cokoliv vám vysvětlit, takže pokud nevíte, co po ní můžete chtít, dostanete jen to základní. A co dělat, když si naopak pojišťovna vezme z vašeho? Těžko říct obecně, to spíš případ od případu. Ale ne vždy to je v pořádku.

bazar

Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2008
Stav: 252 737 km
Cena: 102 000 Kč
Skoda Octavia 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 108 423 km
Cena: 230 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků
Test Alfy Romeo Stelvio: Italové naučili SUV jezdit! A kde je problém?

Alfa Romeo Stelvio

První sportovně-užitkový vůz od Alfy Romeo má poctivý základ, díky kterému nabízí skvělé jízdní vlastnosti. Jak si ale stojí v dalších disciplínách?

8.  8.  2017 | Milan Lažanský | 13 příspěvků