Dopravní kolaps v Brně. Příčina? Úřady raději „čerpají“ než komunikují

Pídili jsme se po příčinách tristního stavu v okolí moravské metropole. Jsou vlastně banální: oč překotněji se úřady snaží utratit dotace v termínu, o to méně mluví mezi sebou. Na zachování průjezdnosti jako kdyby nikomu nezáleželo.
Dopravní kolaps v Brně. Příčina? Úřady raději „čerpají“ než komunikují

Kdo byl v posledních týdnech nucen projíždět Brnem či jen po hlavních tazích okolo, zjistil, jak vypadá motoristický očistec. „Výjezd z parkoviště u nákupního centra trvá až pět hodin,“ informovala třeba média. Na jižní straně města se protínají důležité dopravní tepny – dálnice D1 s „bratislavskou“ D2 a frekventovaným tahem R52 na Vídeň. V blízkém okolí dálničních křižovatek se navíc nacházejí velká nákupní střediska, do kterých se sjíždějí lidé ze vzdálenosti i desítek kilometrů. Souběh stavebních prací ale dokázal proměnit frekventovaný dopravní uzel v nepropustný špunt.

Klepněte pro větší obrázek
Už pohled do online map naznačuje, že řidičům přojíždějícím Brnem a okolím není v těchto dnech co závidět (Zdroj: Mapy.cz)

V okolí Brna totiž postupuje rekonstrukce dálnice D1, která komplikuje řidičům život i na dalších úsecích poddimenzované a zanedbané páteřní dálnice. K tomu se přidaly opravy D2 v úseku bezprostředně přiléhajícím k D1 a aby toho nebylo málo, silničáři zavřeli i mosty na silnici 152 mezi dé-dvojkou a R52. Tím dramaticky poklesla propustnost komunikací v severojižním směru, odkud se komplikace přelévaly na už tak vytíženou D1 a dál do města i jeho okolí.

ŘSD drží bobříka mlčení

Zajímalo nás, jak mohla situace zajít tak daleko a proč nebyly rekonstrukce plánovány s větším ohledem na zachování průjezdnosti. Oslovili jsme zástupce brněnského magistrátu, Jihomoravského kraje, Policie České republiky a Ředitelství silnic a dálnic. Všichni reagovali poměrně promptně a ochotně – všichni až na ŘSD, které nepovažovalo za nutné se k věci vůbec vyjádřit. (Tiskové oddělení je patrně zaneprázdněno tvorbou důvodové zprávy k veřejné zakázce na úsekové měření, na kterou marně čekáme už tři týdny.)

Bezpečnost | Cestování | Život řidiče

Stavební sezóna je tady. Podívejte se, kde všude na vás čekají uzavírky

Tiskové středisko Magistrátu města Brna nás odkázalo na prohlášení, které shodou okolností právě v době přípravy článku zveřejnil náměstek primátora Richard Mrázek na Facebooku: „Doprava je oblastí, která občany Brna aktuálně trápí, ale to, co se odehrálo minulý víkend v okolí obchodního centra Olympia, byla opravdu výjimečná situace (...) Veškeré dopravně stavební práce na dálnicích, výpadovkách, nájezdech atd. probíhají pod vedením Ředitelstvím silnic a dálnic a tedy Ministerstva dopravy, další jsou v gesci Jihomoravského kraje, nikoliv však města Brna – to je bohužel odsunuto do role diváka.“

Kraj: ŘSD špatně komunikuje

Kraj má „na svědomí“ rekonstrukci silnice 152 v nedlouhém úseku, který ale – jak jsme už zmínili – plní roli klíčové spojnice mezi oběma hlavními tahy na jih. „Oprava začala před rokem a žádné vážně dopravní problémy jsme nezaznamenali. Až teď. Komplikace začaly ve chvíli, kdy Ředitelství silnic a dálnic začalo s opravou dálnice D2 a D1,“ říká náměstek hejtmana Zdeněk Pavlík. „Chci vyzvat ŘSD, aby komunikovalo a dojednávalo věci, protože objížďky, které plánují po krajských komunikacích II. a III. třídy, nám pouze oznamují, a to v nejkratší možné době před zahájením jejich akcí.“

Klepněte pro větší obrázek
Plán rekonstrukce mostů na silnici 152, která spojuje R52 s D2 (Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje)

ŘSD však zjevně není jediným z dotčených subjektů, který má v komunikaci rezervy. Citujme tiskovou zprávu policie z 22. října: „Policisté od rána řešili nedostatky v dopravním značení a plné ruce práce měli také po zjištění, že situaci komplikuje stavba mezi mostem nad R 52 a Želešicemi, o které jsme ještě včera neměli tušení.“ Ano, to je úsek, jehož opravu má v kompetenci kraj – ten kraj, který si stěžuje, že s ním ostatní subjekty nekomunikují.

Chybějí objížďky

Policie se vyjadřuje opatrně, ale je zřejmé, že i ona spatřuje příčinu v necitlivém plánování uzavírek a nedostatečné komunikaci mezi orgány veřejné správy. Upozorňuje však i na další rozměr dopravních komplikací – při plánování uzavírek nikdo nemyslel na vhodné objížďky.

„Hlavní příčinou dopravních komplikací v Brně je velké množství vozidel, množství uzavírek a omezení a kolize objízdných tras, případně neexistence alternativních objížděk, které by rozptýlily vozidla na různé silnice,“ upozorňuje Pavel Šváb z oddělení tisku a prevence krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje.

Situaci se podle něj dalo aspoň částečně předejít lepší komunikací zainteresovaných úřadů a dodržováním naplánovaných termínů dokončení staveb.

Bezpečnost | Cestování | Názory

Podjíždění znovu na scéně: Policie tvrdí opak toho, co ministerstvo

Pavel Šváb také upozornil, že policie nemá ze zákona možnost ovlivnit termíny, realizaci a návaznost dopravních staveb. „Náš hlas je pouze poradní. Nastane-li nečekaná situace, přímo na místě řídíme dopravu a vyvoláváme  dodatečná jednání a ‚dopravně-inženýrsky‘ odstraňujeme nejhorší kolizní dopravní situace.“

Je tedy zjevné, že aktuální stav dopravy  v Brně a okolí mohl být méně žalostný, kdyby spolu kraj, město a ŘSD uměly lépe komunikovat. Proč se ale vůbec sešlo tolik dopravních staveb na jednom místě v jednom termínu? Kvůli dotacím.

Hlavní je dočerpat

„V letošním roce končí možnost čerpání dotací z fondů EU, a to jak v oblasti nadregionální dopravní infrastruktury (Operační program doprava), tak i regionální dopravní infrastruktury  z Regionálního operačního programu. Vzhledem ke stavu krajských silnic bylo rozhodnuto, že nedočerpané prostředky budou soustředěny mimo jiné  na podporu silniční infrastruktury. Dále se vzhledem k nutnosti dočerpat prostředky i z Operačního programu doprava, určeného primárně pro státní silnice a železnice, uvolnily  prostředky ve Státním fondu dopravní infrastruktury, které byly rozhodnutím centrálních orgánů z letošního ledna nabídnuty krajům na rekonstrukce silnic II. a III. třídy,“ popisuje situaci náměstek hejtmana.

Podle něj tak vznikla náhlá a neobvyklá kumulace staveb na dopravní infrastruktuře nejen v Jihomoravském kraji, ale i v celé České republice.

Zlepšení snad na dohled

Situace by se měla zlepšit už tento týden. Tři a půl kilometru dlouhý silniční úsek mezi Chrlicemi, Modřicemi a Želešicemi včetně opravy šesti mostů se brzy dočká plného zprůjezdnění. Část u nákupního centra bude podle Kraje otevřena ve čtvrtek 29. října 2015 odpoledne, celá stavba pak v pondělí 2. listopadu.

Video | Život řidiče | Názory

Ekologie za každou cenu: Jak by se vám líbila cyklostezka na D1? 

Do věci se mezitím vložil i hejtman. Michal Hašek (ČSSD) chce řešit koordinaci dopravních staveb s ministerstvem dopravy.

„Kauza souběhu dopravních akcí v Brně povede nejen mne, ale i Asociaci krajů k debatě s ministrem dopravy, jak vymezit pravidla ke koordinaci významných dopravních staveb,  aby žádná území v České republice nebyla dotčena tak velkou investiční činností,  respektive tím, že nedojde k úplné koordinaci mezi jednotlivými veřejnými investory,“ sdělil hejtman v tiskovém prohlášení. Řidiči bez ohledu na politické preference nepochybně ocení, když bude jeho úsilí v tomto směru korunováno úspěchem. 

Test: Který nosič na kola koupit? Vyhněte se upevnění na víko zavazadelníku

Test: Který nosič na kola koupit? Vyhněte se upevnění na víko zavazadelníku

Na dovolenou si velká část motoristů bere i své bicykly. Pokud je nechcete převážet na střešním nosiči, zbývá řešení v podobě upevnění nosiče na víko zavazadelníku či na tažné zařízení. Švýcarský autoklub otestoval obě varianty na různých modelech.

18.  6.  2017 | Milan Lažanský | 32 příspěvků
Test: VW Golf GTI je i po faceliftu nejlepším hot-hatchem všedních dnů...

Volkswagen Golf GTI (2017)

Nedávný facelift Volkswagenu Golf se dotkl i verze GTI. Vyzkoušeli jsme základní variantu s manuální převodovkou.

15.  6.  2017 | Milan Lažanský | 44 příspěvků
Test: Kiu Rio jsme vyzkoušeli v základní výbavě. Je to dobrá koupě?

Kia Rio 1,25 CVVT

Nová Kia Rio si chce v segmentu B ukousnout větší kus koláče, než kdy předtím. Po týdenním soužití už víme, že na to předpoklady rozhodně má.

11.  6.  2017 | Milan Lažanský | 9 příspěvků