Dopravní informační systém mapující aktuální stav komunikací zaveden

Dopravní informační systém mapující aktuální stav komunikací zaveden

Doposud nikdy v historii neměli řidiči na našem území k dispozici ověřené, garantované a čtyřikrát denně aktualizované informace o počasí, uzavírkách, stavu povrchu vozovek a jejich sjízdnosti. S novým systémem, který je dostupný na stránkách Ředitelství silnic a dálnic není problém zjistit aktuální situaci na jakékoliv dálnici a silnicí v Česku.

K dispozici jsou mapy a tabulky, kde jsou veškeré informace přehledně uspořádány a doplňovány aktuálním stavem uzavírek, informacemi o dopravních nehodách a textovou poznámkou. Do budoucna se počítá s rozšířením systému pomocí satelitní navigace GPS, mobilních operátorů a systémem RDS-TMC tak, aby řidiči měli aktuální informace přímo ve svém vozidle, tedy právě tam, kde je nejvíce potřebují.

Informace zpravodajské služby poskytuje více než 800 dispečerů Středisek správy a údržby dálnic, Správ a údržeb silnic krajů, Technických služeb měst. Postupně přibudou informace  Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Zdravotnické záchranné služby z D1 a dalších dálnic. Informace jsou dostupné na webových stránkách www.rsd.cz (sekce Dopravní informace), na Portálu veřejné správy www.portal.gov.cz, na stránkách ministerstva dopravy www.mdcr.cz, na stránkách krajských úřadů, krajských správců komunikací apod. Informace, které mají pomáhat hlavně samotným řidičům, mimo jiné využívá také dopravní zpravodajství Českého rozhlasu, k dispozici jsou i dalším rozhlasovým stanicím, mobilním operátorům, apod.

Informace o počasí a zimní sjízdnosti komunikací pravidelně kontrolují a ověřují operátoři nově založeného Národního dopravního informačního centra se sídlem v Ostravě. Jsou prvním konkrétním výstupem vládou schváleného projektu Jednotného systému dopravních informací pro ČR.

„Jedná se o unikátní projekt, který řidičům usnadní cestu, ušetří jejich čas, nervy a peníze a zcela jistě také zachrání řadu lidských životů,“ doplňuje generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman.

Představitelé ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a Českého rozhlasu podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci při budování Jednotného systému dopravních informací pro ČR a zejména o poskytování společné služby šíření dopravních informací prostřednictvím moderního systému RDS-TMC pro dynamickou navigaci.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 66 564 km
Cena: 163 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 34 034 km
Cena: 290 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2003
Stav: 173 744 km
Cena: 100 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2007
Stav: 97 288 km
Cena: 250 000 Kč
MINI Countryman 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 47 983 km
Cena: 378 000 Kč
MINI Mini 1,4
Rok výroby: 2009
Stav: 156 911 km
Cena: 130 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků