Dokončení dálnic D3 i D8 nabírá zpoždění

Dálnice D8, která má na německé straně pokračovat do Drážďan, nebude dostavěna dříve než v roce 2008. Mohou za to spory s ekologickými aktivisty, kteří chtějí zachovat nedotčený rázd krajiny Českého středohoří. Ekologové prosazují stavbu jednoho dlouhého tunelu, zatímco Ředitelství silnic a dálnic chce stavět jen dva krátké tunely a zbytek cesty přes inkriminované území vést po zemi. Hejtmanovi Ústeckého kraje je de facto jedno, jaká varianta zvítězí, hlavně, když z měst zmizí kamiony.

Zpoždění nabírá i dálnice D3, která povede z Prahy do Českých Budějovic a na rakouské straně se napojí na silnici S10 a poté na dálnici A7, která vede do Linze. Za zpoždění mohou nejen ekologové, ale také chybějící územní plány (proto dosud není stanovena přesná trasa), nevykoupené pozemky a především peníze. Aby se Česku a Rakousku podařilo získat peníze z EU, musela by se stavba stát společným mezinárodním projektem. Stavba čtyřproudé komunikace S10 má plnou podporu rakouské vlády, k českým hranicím by mohla dorazit v roce 2013, kde by se spojila s českou D3.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků