Dokončení dálnic D3 i D8 nabírá zpoždění

Dálnice D8, která má na německé straně pokračovat do Drážďan, nebude dostavěna dříve než v roce 2008. Mohou za to spory s ekologickými aktivisty, kteří chtějí zachovat nedotčený rázd krajiny Českého středohoří. Ekologové prosazují stavbu jednoho dlouhého tunelu, zatímco Ředitelství silnic a dálnic chce stavět jen dva krátké tunely a zbytek cesty přes inkriminované území vést po zemi. Hejtmanovi Ústeckého kraje je de facto jedno, jaká varianta zvítězí, hlavně, když z měst zmizí kamiony.

Zpoždění nabírá i dálnice D3, která povede z Prahy do Českých Budějovic a na rakouské straně se napojí na silnici S10 a poté na dálnici A7, která vede do Linze. Za zpoždění mohou nejen ekologové, ale také chybějící územní plány (proto dosud není stanovena přesná trasa), nevykoupené pozemky a především peníze. Aby se Česku a Rakousku podařilo získat peníze z EU, musela by se stavba stát společným mezinárodním projektem. Stavba čtyřproudé komunikace S10 má plnou podporu rakouské vlády, k českým hranicím by mohla dorazit v roce 2013, kde by se spojila s českou D3.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 17 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků