Dojednáno: General Motors nekoupí Fiat

General Motors se s definitivní platností vykoupí z nutnosti koupit zbytek automobilové divize Fiatu, která je již delší dobu ve ztrátě (má cca osmimilardový dluh). Bude ale muset Fiatu zaplatit jeden a půl miliardy eur za to, že Fiat neuplatní opci, která by GM donutila koupi uskutečnit. Součástí dohody je i zánik společnosti Fiat-GM Powertrain a některých dalších společných podniků. General Motors také vrátí Fiatu deset procent akcií firmy.

Prodejní opce, o které je tu řeč, byla součástí obchodu, který se uskutečnil v roce 2000. Tehdy General Motors koupila 20 procent podílu ve společnosti Fiat Auto výměnou za šest procent akcií ve své firmě. Prodejní opcí mohl Fiat donutit General Motors, aby odkoupila zbytek společnosti. Tomu se ale koncern General Motors bránil a chtěl se vyvléci poukazováním na změnu podmínek smlouvy. Fiat totiž prodal část své automobilové divize a současně navýšil základní jmění; toho se ale General Motors nezúčastnil, čímž jeho podíl pokles na deset procent. Ještě nedávno chtěl Fiat po GM za zrušení opce tři miliardy dolarů, GM přitom nabízel jen půl miliardy.

Odstoupení od koupě Fiatu je celkem logické, General Motors má v současné době také problémy, které řeší propouštěním zaměstnanců, zlevňováním vývoje (společné platformy pro různá auta), slučováním výroby apod.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků