Dojednáno: General Motors nekoupí Fiat

General Motors se s definitivní platností vykoupí z nutnosti koupit zbytek automobilové divize Fiatu, která je již delší dobu ve ztrátě (má cca osmimilardový dluh). Bude ale muset Fiatu zaplatit jeden a půl miliardy eur za to, že Fiat neuplatní opci, která by GM donutila koupi uskutečnit. Součástí dohody je i zánik společnosti Fiat-GM Powertrain a některých dalších společných podniků. General Motors také vrátí Fiatu deset procent akcií firmy.

Prodejní opce, o které je tu řeč, byla součástí obchodu, který se uskutečnil v roce 2000. Tehdy General Motors koupila 20 procent podílu ve společnosti Fiat Auto výměnou za šest procent akcií ve své firmě. Prodejní opcí mohl Fiat donutit General Motors, aby odkoupila zbytek společnosti. Tomu se ale koncern General Motors bránil a chtěl se vyvléci poukazováním na změnu podmínek smlouvy. Fiat totiž prodal část své automobilové divize a současně navýšil základní jmění; toho se ale General Motors nezúčastnil, čímž jeho podíl pokles na deset procent. Ještě nedávno chtěl Fiat po GM za zrušení opce tři miliardy dolarů, GM přitom nabízel jen půl miliardy.

Odstoupení od koupě Fiatu je celkem logické, General Motors má v současné době také problémy, které řeší propouštěním zaměstnanců, zlevňováním vývoje (společné platformy pro různá auta), slučováním výroby apod.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků