Dojednáno: General Motors nekoupí Fiat

General Motors se s definitivní platností vykoupí z nutnosti koupit zbytek automobilové divize Fiatu, která je již delší dobu ve ztrátě (má cca osmimilardový dluh). Bude ale muset Fiatu zaplatit jeden a půl miliardy eur za to, že Fiat neuplatní opci, která by GM donutila koupi uskutečnit. Součástí dohody je i zánik společnosti Fiat-GM Powertrain a některých dalších společných podniků. General Motors také vrátí Fiatu deset procent akcií firmy.

Prodejní opce, o které je tu řeč, byla součástí obchodu, který se uskutečnil v roce 2000. Tehdy General Motors koupila 20 procent podílu ve společnosti Fiat Auto výměnou za šest procent akcií ve své firmě. Prodejní opcí mohl Fiat donutit General Motors, aby odkoupila zbytek společnosti. Tomu se ale koncern General Motors bránil a chtěl se vyvléci poukazováním na změnu podmínek smlouvy. Fiat totiž prodal část své automobilové divize a současně navýšil základní jmění; toho se ale General Motors nezúčastnil, čímž jeho podíl pokles na deset procent. Ještě nedávno chtěl Fiat po GM za zrušení opce tři miliardy dolarů, GM přitom nabízel jen půl miliardy.

Odstoupení od koupě Fiatu je celkem logické, General Motors má v současné době také problémy, které řeší propouštěním zaměstnanců, zlevňováním vývoje (společné platformy pro různá auta), slučováním výroby apod.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků