Dojednáno: General Motors nekoupí Fiat

General Motors se s definitivní platností vykoupí z nutnosti koupit zbytek automobilové divize Fiatu, která je již delší dobu ve ztrátě (má cca osmimilardový dluh). Bude ale muset Fiatu zaplatit jeden a půl miliardy eur za to, že Fiat neuplatní opci, která by GM donutila koupi uskutečnit. Součástí dohody je i zánik společnosti Fiat-GM Powertrain a některých dalších společných podniků. General Motors také vrátí Fiatu deset procent akcií firmy.

Prodejní opce, o které je tu řeč, byla součástí obchodu, který se uskutečnil v roce 2000. Tehdy General Motors koupila 20 procent podílu ve společnosti Fiat Auto výměnou za šest procent akcií ve své firmě. Prodejní opcí mohl Fiat donutit General Motors, aby odkoupila zbytek společnosti. Tomu se ale koncern General Motors bránil a chtěl se vyvléci poukazováním na změnu podmínek smlouvy. Fiat totiž prodal část své automobilové divize a současně navýšil základní jmění; toho se ale General Motors nezúčastnil, čímž jeho podíl pokles na deset procent. Ještě nedávno chtěl Fiat po GM za zrušení opce tři miliardy dolarů, GM přitom nabízel jen půl miliardy.

Odstoupení od koupě Fiatu je celkem logické, General Motors má v současné době také problémy, které řeší propouštěním zaměstnanců, zlevňováním vývoje (společné platformy pro různá auta), slučováním výroby apod.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků