Dohoda žije? Renault chce obětovat kus Nissanu, aby mohl spolupracovat s FCA

Partnerství mezi koncernem FCA a automobilkou Renault je možná znovu na spadnutí. Stačí jen udělat pár opatrných kroků.

Renault by prý podle všeho měl snížit svůj podíl v automobilce Nissan z důvodu restartování jednání s koncernem FCA. Zprávu o tom vydal magazín The Wall Street Journal, který vycházel ze zdrojů přímo z aliance. Francouzská automobilka má v Nissanu v současnosti 43,4 % podíl. 

Lancia Ypsilon je poslední zbytek téměř mrtvé značky. Teď zostudila Alfu Romeo

Lancia Ypsilon je poslední zbytek téměř mrtvé značky. Teď zostudila Alfu Romeo

Na takový krok by však Renault potřeboval učinit ještě nějaké kroky. Tím hlavním bude domluva s francouzskou vládou, která v automobilce vlastní 15% podíl. Právě tamní vláda totiž v červnu, kdy bylo spojení FCA a Renaultu rozjednané a téměř na spadnutí, svými rozvážnými a příliš opatrnými kroky ohledně omezení spolupráce s Nissanem.

Francouzská vláda má obavy ze spojení FCA a Renaultu. Za vším jsou peníze

Francouzská vláda má obavy ze spojení FCA a Renaultu. Za vším jsou peníze

V důsledku toho koncern FCA, konkrétně rodina Agnelli, která řídí Fiat, ze spojení vycouvala. Renault se ale o koncern Fiatu stále zajímá a jedná tak o prodeji podílu v Nissanu i bez otevřených přítomnosti či zájmu druhé strany. Nakonec to tak bude zřejmě Renault, který bude s papíry v ruce hrát na kytaru rodině Angelli pod oknem a prosit o odpuštění.

Renault v Česku konečně spouští projekt Chytrého města. O co přesně jde?

Renault v Česku konečně spouští projekt Chytrého města. O co přesně jde?

Vláda samozřejmě měla ke zvážení takto vážných kroků důvody. Mohlo by to mít dopad na zaměstnané francouzské občany a podíl by se z 15 stáhl na 7,5 %. Automobilky dohodu prý odmítly komentovat, ale dle interních informací se již pomalu rozjíždí druhé kolo dohody.

Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 35 příspěvků
TEST Suzuki Swift Sport: Kluci se baví, holky budou čumět!

Suzuki Swift Sport

Kdo říká, že musí mít sportovní auto stovky koní, nemluví pravdu. Novému Suzuki Swift Sport jich stačí 140 a stejně se budete usmívat do ucha k uchu.

4.  9.  2019 | Jan Mička | 29 příspěvků
Jak jezdí nový Hyundai Ioniq Electric? Ukázal nám to v ráji elektroaut a konopí

Hyundai Ioniq Electric 2019 (první svezení)

Z nabídky modelu Ioniq si vybere každý, koho lákají vozy na alternativní pohon. Elektromobil nedávno prošel faceliftem, aby mohl lépe držet krok s konkurencí. Povedlo se mu to?

31.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 50 příspěvků