Dodge ZEO: fešný eko sporťák

Koncepty sporťáků, které se snaží být co nejvíce ekologické, nejsou dnes nic neobvyklého. I tak se dá najít nový způsob, jak zaujmout.

V době, kdy jdou ceny benzinu stále výš a hromadné používání vodíku jako paliva je zatím v nedohlednu, se automobilky soustředí na vývoj elektromotorů a hybridních pohonů.

Automobilka Dodge není výjimkou a na autosalonu v Detroitu překvapila konceptem s jednoduchým názvem ZEO. Jedná se o atraktivní sportovní vůz, který má oslovit především mladší řidiče. To potvrzuje i uspořádaní interiéru 2+2 a slušné stádo pod kapotou.

Začněme ale zevnějškem. Design konceptu v sobě kombinuje ostré hrany s oblými křivkami a celý vůz tak nabírá mírně futuristických proporcí. Svědčí o tom i tvarování předních a zadních LED světel, včetně zajímavého podsvícení přední masky. Podle slov hlavního designéra, se návrháři pokoušeli skloubit prvky muscle cars a hot-hatchů, které prý v této kombinaci zaručují velmi dobré výsledky aerodynamických testů. Zajímavým prvkem jsou i tzv. nůžkové dveře, které se otevírají nahoru, zadní jsou však oproti předním dveřím horizontálně obráceny.

Ve čtyřmístném světle zbarveném interiéru najdeme dlouhou středovou konzolu obsahující LCD obrazovku, rádio a palubní počítač. Vnitřek auta je však futurismem pořádně nasáknutý, a tak se v případě sériové výroby s podobným provedením asi nesetkáme.

Pod kapotou se však udály věci v skutku zajímavé, místo si tam totiž našel elektromotor s výkonem 272 koní, který se poprvé objevil v konceptu ecoVoyager. Dojezd vozu je přibližně 450 km, což je na elektromotor celkem slušná hodnota. Díky poměrně silnému motoru a nízké hmotnosti (1 202 kg) by mělo ZEO zvládnout akceleraci z klidu na 100 km/h za méně než pět sekund.

V případě, že se automobilka rozhodne posunout tenhle koncept do sériové výroby, hodlá dost vážně konkurovat automobilům jako je Mazda RX-8 nebo Nissan 350Z.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dodge ZEO

 

bazar

Chrysler 300C 3,5
Rok výroby: 2005
Stav: 163 262 km
Cena: 167 000 Kč
Chrysler Grand Voyager 2,8
Rok výroby: 2007
Stav: 227 736 km
Cena: 95 000 Kč
Dodge Journey 2
Rok výroby: 2008
Stav: 107 498 km
Cena: 206 000 Kč
Dodge RAM 5,7
Rok výroby: 2005
Stav: 87 497 km
Cena: 380 000 Kč
Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Nissan Juke 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 53 870 km
Cena: 275 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků