Dodge ZEO: fešný eko sporťák

Koncepty sporťáků, které se snaží být co nejvíce ekologické, nejsou dnes nic neobvyklého. I tak se dá najít nový způsob, jak zaujmout.

V době, kdy jdou ceny benzinu stále výš a hromadné používání vodíku jako paliva je zatím v nedohlednu, se automobilky soustředí na vývoj elektromotorů a hybridních pohonů.

Automobilka Dodge není výjimkou a na autosalonu v Detroitu překvapila konceptem s jednoduchým názvem ZEO. Jedná se o atraktivní sportovní vůz, který má oslovit především mladší řidiče. To potvrzuje i uspořádaní interiéru 2+2 a slušné stádo pod kapotou.

Začněme ale zevnějškem. Design konceptu v sobě kombinuje ostré hrany s oblými křivkami a celý vůz tak nabírá mírně futuristických proporcí. Svědčí o tom i tvarování předních a zadních LED světel, včetně zajímavého podsvícení přední masky. Podle slov hlavního designéra, se návrháři pokoušeli skloubit prvky muscle cars a hot-hatchů, které prý v této kombinaci zaručují velmi dobré výsledky aerodynamických testů. Zajímavým prvkem jsou i tzv. nůžkové dveře, které se otevírají nahoru, zadní jsou však oproti předním dveřím horizontálně obráceny.

Ve čtyřmístném světle zbarveném interiéru najdeme dlouhou středovou konzolu obsahující LCD obrazovku, rádio a palubní počítač. Vnitřek auta je však futurismem pořádně nasáknutý, a tak se v případě sériové výroby s podobným provedením asi nesetkáme.

Pod kapotou se však udály věci v skutku zajímavé, místo si tam totiž našel elektromotor s výkonem 272 koní, který se poprvé objevil v konceptu ecoVoyager. Dojezd vozu je přibližně 450 km, což je na elektromotor celkem slušná hodnota. Díky poměrně silnému motoru a nízké hmotnosti (1 202 kg) by mělo ZEO zvládnout akceleraci z klidu na 100 km/h za méně než pět sekund.

V případě, že se automobilka rozhodne posunout tenhle koncept do sériové výroby, hodlá dost vážně konkurovat automobilům jako je Mazda RX-8 nebo Nissan 350Z.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dodge ZEO

 

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků