Dodge Viper SRT-10 Mopar: monstrózní zmije

Tohle není jen tak ledajaký supersport. Objem 8,4 litru a výkon přes 670 koní, to je dost i pro silné povahy.

V Detroitu se děly zajímavé věci i v oblasti supersportů. Skutečným skvostem, který tam byl k vidění, je bezesporu Dodge Viper SRT-10 Mopar Concept.

A co že je na něm tak zajímavého? Jednoznačně především jeho agregát. Atmosférický desetiválec se nevyhnul převrtání, které zvýšilo jeho objem z 8,3 na 8,4 l. Říkáte, že je to rozdíl malý? To ano, ale změnil se poměr vrtání a zdvihu a novým naladěním řídící jednotky se výkon vytáhl ze sériových 441 kW (600 koní) na ohromujících 496 kW (675 k). Úpravami ale musel podlehnout i chladič motoru a mírně propracované je rovněž výfukové potrubí.

Pro excelentní výkony byl odladěn i podvozek. Nové pružiny, tužší tlumiče i stabilizátory, vše počítá s extrémními nároky. Proto je taky podvozek plně stavitelný a řidič si ho může nechat odladit podle vlastních požadavků. Použita jsou 19-palcová odlehčená kola, obutá do pneumatik Michelin.

Pokud se vám ale tahle „Amerika“ líbí a chcete si ji pořídit, budete zklamáni. Jak jste již správně vytušili, jedná se pouze o koncept. Základní Viper SRT-10 ale také není k zahození, co říkáte?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dodge Viper SRT-10 Mopar Concept

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

dnes | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků