Dodavatelé automobilek mají problémy, pomohou finanční injekce?

Ačkoli o tom většina motoristů nemá ani tušení, automobilový průmysl se potýká s velkými problémy. Plynou z prudce rostoucích cen surovin, jež poznamenávají zvláště některé dodavatele. Podle nejnovějších studií agentury BBK Ratings se v kolotoči finančních problémů na konci roku 2007 nacházelo 14 % evropských a 33 % amerických dodavatelských firem. Do hry nyní vstupují samotné automobilky, jež se snaží svým osvědčeným dodavatelům pomoci.  

Jedná se především o pomoc finanční, technologickou nebo manažerskou. V první linii kráčí firmy Daimler, Fiat, BMW a Opel. Třeba Fiat koupil tři ze svých hlavních dodavatelů, BMW aplikovalo finanční injekce šesti kooperujícím společnostem a Daimler poskytl potřebné zázemí firmě EUR82m, určené k přímým finančním pobídkám dodavatelům. Podle odborníků lze očekávat, že tato podpora bude pokračovat a rozrůstat se, protože vstupujeme do dalšího náročného roku.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků