Dočkáme se zdanění vozů dle emisí CO2?

Automobilky, které se sdružují v asociaci ACEA, podaly návrh Evropské komisi (EK), který by měl řešit zdanění vozů v budoucnosti.

Automobilky navrhují, aby majitelé platili daň z vozidla dle emisí CO2 nebo dle toho, jak vůz plní emisní normy Euro. Automobilky tak reagují na to, že EK na jedné straně nutí automobilky plnit přísné emise CO2, ale na druhou stranu nijak nenutí spotřebitelé přejít na ekologičtější vozy.

Ve výsledku se tak vynakládají enormní částky na dosažení nízkých emisí, ale toto opatření se do značné míry míjí účinkem, jelikož na silnicích jezdí stále velké množství starých a neekologických vozů.

Pokud budou i zákazníci motivování mít ekologičtější vozy, celkově se má situace v oblasti emisí výrazně zlepšit. Jelikož ti, kteří budou mít staré vozy se starými normami Euro, budou platit výrazně větší daně, než ti, kteří si pořídí moderní vozy.

I přes bohulibý záměr automobilek mít čisté ovzduší se jedná spíše o populistický krok, který má odvést pozornost od toho, že mnozí výrobci vozů nemají šanci do roku 2012 splnit limity CO2 svých vozů a měly by tak platit nemalé pokuty.

Jakékoli zdanění je špatné, ovšem v Unii velmi populární. Místo dalšího výběru peněz od občanů, by měli ti, kteří si pořídí čistější auto, dostat maximálně zvýhodnění. Pokud bude totiž návrh automobilek přijat, platit budou všichni a státy tak opět získají další zdroj příjmů.

Jelikož ale jde o další výběr peněz z kapes občanů, je více než pravděpodobné, že podobný návrh se setká u EK s vřelým přijetím, další eura do bezedných jam rozpočtů se budou hodit.

Věřme, že EK bude mít dost rozumu a podobný návrh smete ze stolu a navíc celkově omezí populistické aktivity směřující k potlačení CO2. Unie totiž v poslední době výrazně zapomíná, že existují i další emise, které jsou pro lidi daleko nebezpečnější a které si zaslouží větší pozornost než plyn, o kterém nelze s jistotou říci, jaký vliv má na životní prostředí.

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 18 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 31 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků