Do aukce míří asi nejdražší taxík na světě. Pamatujete, jak se vezl Ayrton Senna při GP Británie v roce 1991?

Jeden z nejpamátnějších momentů historie Formule 1 se odehrál v posledním závodu sezóny roku 1991.

Nigel Mansell, bývalý pilot formule 1, odjel celkem 190 závodů a z toho si připsal 32krát pole position, 59krát stál na stupních vítězů, 31krát vyhrál Velkou cenu a jednou se stal mistrem světa. Nyní přes aukční dům RM Sotheby's pouští dva kousky ze své známé sbírky Nigel Mansell Collection. Jeden z nich snad znají i ti, kteří formuli 1 nesledovali.

Do aukce totiž míří monopost Williams z roku 1991. Prvních šest závodů sezóny odjezdil Mansell s číslem šasi FW14-2 a i když měl zpočátku problémy s převodovkou, podařilo se mu dojet v Monaku na druhém místě. V červnu pak přesedlal na číslo šasi FW14-5, což je kousek, který vidíte na fotografiích.

S tímto vozem vyhrál hned první závod na okruhu Magny-Cours ve Francii. Památný moment historie F1 se ale udál až při následující Velké ceně Británie. Rodák Mansell nejenže zajel nejrychlejší kolo, ale závod zcela ovládl - cílovou čáru protnul s náskokem větším než 42 sekund.

Ayrton Senna (McLaren-Honda) měl tehdy smůlu, dojel sice čtvrtý, ale došlo mu palivo. Mansell u něj však zastavil a mávl na něj, ať si nasedne. Brazilec naskočil na bok monopostu a Mansell s ním pomalu dojel vítězné kolo. Byl to ale Senna, kdo tuto sezónu slavil titul šampiona, zatímco Mansell skončil druhý. Mistrem světa se stal až o rok později.

Celkem má za sebou tento monopost deset závodů, z toho při všech seděl za volantem Nigel Mansell a pětkrát s ním vyhrál. Po skončení sezóny dostal dnes 68letý Mansell vůz do svého osobního vlastnictví. Dražit se bude v Monaku 14. května. 

Váš názor Další článek: Nissan má prototyp linky na baterie, s nimiž by elektroauta zlevnila na úroveň vozů se spalovacím motorem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,