Dlouhodobý test Peugeot 308 SW 1.2 PureTech: Zaostřeno na techniku

Už na začátku jsme řekli, že tento model jsme si vybrali k několikaměsíčnímu soužití mimo jiné kvůli pozoruhodné kombinaci motoru a převodovky. Je na čase podívat se na hnací řetězec naší třistaosmičky poněkud podrobněji.
Seznam kapitol
  1. Motor 1.2 PureTech podrobně
  2. Převodovka – automat od Aisinu
  3. Technické údaje; kompletní fotogalerie

Dlouhodobý test Peugeotu 308 SW: Dosavadní díly

1. Úvod testu – Proč zrovna tohle auto?
2. Měříme vnitřní prostor
3. Jezdí za sedm i za patnáct litrů


Zájemce o auto nižší střední třídy s malým přeplňovaným motorem a nějakou formou samočinného řazení má dnes neuvěřitelně široký výběr. Kombinace downsizingu diktovaného honbou za snižováním tabulkových emisí CO2 a demokratizace „automatu“ v podobě dvouspojkových převodovek přivedla v posledních letech na trh řadu překvapivě použitelných a komfortních, často dynamických a někdy dokonce i úsporných aut.

Špičkové parametry

Pokud jde o parametry, těžko byste v dané třídě hledali něco zajímavějšího než dvanáctistovku PureTech z produkce PSA. Výkonem ji předčí jen 140koňová verze Fordova litrového EcoBoostu, která se u nás neprodává, a točivý moment 230 Nm v této kategorii nikdo jiný nabídnout neumí. Ani Renault.

Jeho 1.2 TCe sice může mít stejných 96 kW jako 1.2 PureTech v našem Peugeotu, ale točivý moment o 11 procent (25 Nm) menší. Volkswagen potřebuje k dosažení srovnatelných parametrů (92 kW, 200 Nm) objem 1,4 l, jednotka 1.2 TSI umí nabídnout nejvýš 81 kW a 175 Nm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tříválec 1.2 PureTech dává z objemu 1,2 l 96 kW a 230 Nm

Čísla jsou ovšem jedna věc, pocit z jízdy druhá. Už několikrát jsem zmínil, jak  dobře se mi s tímto motorem jezdí. Líbí se mi jeho jadrný tříválcový zvuk, úderný zátah a neobyčejná síla ve středním rozsahu otáček. Oproti třeba Renaultu se stejným papírovým výkonem je PureTech úplně jiná káva.

Test Peugeot 308 1.2 e-THP: Tříválcové překvapení  

Test Peugeot 308 1.2 e-THP: Tříválcové překvapení  

A přestože už jsem si zvykl, zezačátku jsem nemohl pobrat kvalitu automatického řazení. Kombinace jemných rozjezdů, pocitu přímého spojení motoru s koly při dynamické jízdě a poslušných reakcí na pádla pod volantem jako by ani nemohla být od stejné firmy, která dala světu „pilotované“ převodovky.

Pokročilá technika

O motoru 1.2 PureTech sice není slyšet tolik jako o fordovském 1,0 EcoBoost, který třikrát vyhrál Motor roku, ale koncepci má podobnou: přeplňovaný tříválec s proměnným časováním sacích i výfukových ventilů. Podobnost objevíte i v některých konstrukčních detailech. Například sběrné potrubí odlité přímo do hlavy válců. Díky tomu má motor kompaktnější konstrukci, ale také lepší odezvu na plyn, protože výfukové plyny nemusí cestou k turbodmychadlu urazit takovou vzdálenost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zasvěcený výklad o technice tříválce 1.2 PureTech nám ve školícím středisku PSA v Průhonicích poskytl školitel Jan Matoušek

Další podobností s EcoBoostem je řešení rozvodů. Namísto řetězu, který tolik potrápil třeba starší generaci TSI (ale i francouzské motory THP), zde vačkové hřídele pohání tzv. „mokrý“ řemen, máčený v olejové lázni.

Tříválec má přirozeně hrubší chod než čtyřválcové motory, ale Peugeot tlumí nežádoucí vibrace prostřednictvím vyvažovací hřídele.

Peugeot představuje model 308 s výkonem 500 koní a pohonem 4x4

Peugeot představuje model 308 s výkonem 500 koní a pohonem 4x4

Velkou péči prý konstruktéři Peugeotu věnovali snížení vnitřního tření. „V dnešní době není už z technického a ekonomického hlediska prostor k dalšímu snižování emisí – a tedy spotřeby – třeba tím, že by někdo vyvinul nový typ vstřikování, který sníží spotřebu o 50 %,“ vysvětluje školitel Jan Matoušek ze školícího střediska PSA v Průhonicích.

Pracovní plochy ze syntetického diamantu

„Proto se jde cestou mnoha dílčích úprav, které uberou tu procento, tu tři. Jedním z těch směrů je odlehčování, dalším právě snižování tření,“ říká Matoušek. U motoru 1.2 PureTech se jedná například o pístní čepy, pístní kroužky a zdvihátka ventilů potažená vrstvičkou syntetického diamantu nebo o olejové čerpadlo má proměnný pracovní objem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Malé turbodmychadlo s nízkou setrvačností se točí rychlostí až 240 000 ot./min.; o podvozku a jízdních vlastnostech Peugeotu 308 si povíme někdy jindy

Ke snížení spotřeby přispívá i snižování energetické náročnosti auta. „Dnes se třeba vyhodnocuje stav baterie, aby alternátory nemusely dobíjet, když to není potřeba,“ vysvětluje školitel PSA. „A používají se také speciální baterie s posunutou oblastí hloubkového vybití.“

Přípravu směsi zajišťuje vysokotlaké přímé vstřikování. Pojem „vysokotlaké“ ale neznamená totéž co u dieselů, kde dnešní common-raily pracují s tlakem 1600-2000 barů (několik výjimek aktuálně až 2500 barů). „Maximum v tomto případě činí 200 barů,“ upřesňuje Matoušek. V zájmu zlepšení efektivity spalování se používají až tři vstřiky během jednoho pracovního cyklu motoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přípravu směsi zajišťuje vysokotlaké přímé vstřikování se vstřikovacím tlakem až 200 barů; chladicí soustava je dělená na několik okruhů a řízená elektronicky

A přeplňování? Nízkotlaké turbodmychadlo se může roztočit až na 240 000 ot./min. a pomáhá motoru k plné a ploché křivce točivého momentu. 90 procent maxima je podle výrobce k dispozici od 1750 do 3500 ot./min., což v nejbližších týdnech ověříme na válcové zkušebně.

Na brzdě: Škoda Rapid 1,4 TSI DSG

Na brzdě: Škoda Rapid 1,4 TSI DSG

Tříválcový PureTech s přeplňováním absolvoval podle Peugeotu velmi přísné testování: nejprve 25 000 hodin ve zkušebně a poté více než 1,6 milionu kilometrů na silnici.

„Dnes jsou motory velmi vyspělé,“ shrnuje Jan Matoušek. „Používají se materiály, postupy a technologie, které třeba nejsou hned vidět, ale dělají motor motorem.“

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Motor 1.2 PureTech podrobně
  2. Převodovka – automat od Aisinu
  3. Technické údaje; kompletní fotogalerie
Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

včera | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků