Dlouhodobý test Nissan Qashqai dCi 110: Jak moc potřebujete crossover?

Po třech měsících opustil bílý crossover redakční parkoviště a vydal se tam, odkud k nám původně dorazil – do dealerství Nissanu na pražské Kolbenově ulici. Všechny dojmy a informace, které jsme při společném soužití nasbírali, najdete v tomto článku.
Seznam kapitol
 1. Úvod testu; ergonomie a ovládání
 2. Výhled a vnitřní prostor
 3. Naměřený výkon, jízdní dynamika a spotřeba
 4. Chování na silnici a pocit z jízdy
 5. Ceny a výbava; verdikt
 6. Technické údaje
 7. Nissan Qashqai dCi 110: Kompletní fotogalerie

Jak jsme konstatovali už v úvodním článku, Nissan Qashqai jsme vzali na dlouhodobý (i když v tomto případě spíše střednědobý) test mimo jiné z toho důvodu, že se jedná o nejprodávanější kompaktní SUV nebo crossover na evropském trhu. A to není žádná malá věc: v roce 2015 se SUV poprvé stala nejprodávanější kategorií aut na evropském trhu, když s 3,2 miliony registrací dosáhla podílu 22,5 % a předstihla tak malé vozy. A nejúspěšnější byl právě Qashqai, který překonal VW Tiguan a Kiu Sportage.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Qashqai je celoevropsky nejprodávanější crossover, v ČR je třetí za Škodou Yeti a Dacií Duster; v ČR se jich loni prodalo 2630, takže na celkových prodejích Nissanu se Qashqai podílel z více než poloviny

V České republice zbyla na crossover Nissanu až bronzová medaile, v bilanci roku 2015 skončil s 2630 registracemi třetí za Škodou Yeti (5751) a Dacií Duster (3764). Na značku, která byla celkově loni na českém trhu až 14. s podílem 2,17 procenta, je to neuvěřitelný úspěch. Pro ilustraci: Nissan si loni připsal v ČR celkem 5007 registrací, takže každý druhý prodaný Nissan byl právě Qashqai! Hlavní otázka testu se přímo nabízí: co na něm všichni mají?

Náš Qashqai byl vlastně typickým představitelem konfigurace, jaká jde (nejen) v ČR na odbyt zdaleka nejlépe: vznětový motor, manuální převodovka, pohon předních kol. Připomeňme, že ze všech SUV a crossoverů prodávaných na našem trhu má právě Qashqai nejmenší podíl čtyřkolek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
LED diody denního svícení i blinkry integrované v zrcátkách jsou elegantní, klasická prutová anténa už méně; Qashqai se nesnaží vypadat jako tradiční SUV, působí spíš dojmem zvýšeného hatchbacku

Jedním z důvodů obliby Qashqaie bude nepochybně rozvržení hlavních ovládacích a informačních prvků. Odpovídá totiž víceméně evropským zvyklostem a cíleně se vyhýbá jakýmkoliv výstřelkům, takže při prvním seznámení v showroomu neodrazuje zájemce nutností zvykat si na nezvyklé uspořádání.

V přístrojovém štítu před řidičem najdete dvojici tradičních přístrojů s kruhovými stupnicemi, oddělených displejem palubního počítače. Ten je sice barevný, ale nepůsobí tak, protože většina obrazovek je laděná monochromaticky. Uprostřed pod středovými výdechy ventilace je panel infotainmentu a o další patro níž panel klimatizace, oba s párem otočných ovladačů fungujících obvyklým a očekávaným způsobem. (Jsou auta, ve kterých se hlasitost nebo teplota nastavuje opakovaným klikáním.) Tempomat i základní hudební a telefonní funkce ovládáte prostřednictvím tlačítek na volantu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na volantu najdete nejen ovládání hlasitosti a telefonu, ale také palubního počítače (vlevo) a tempomatu s omezovačem rychlosti (vpravo)

Klimatizace v testovaném Qashqai se ovládala konvenčním způsobem, ale měla nekonvenční kalibraci. Podobně jako v mnoha modelech Subaru jsem se nejpříjemněji cítil s nastavenou teplotou až o čtyři stupně nižší než ve většině aut.

Láhev s pitím můžete odložit do kapsy ve dveřích nebo do držáku na středové konzole. Ten ale nebyl řešený příliš šťastně. Větší láhev překážela při řazení a běžný kelímek s kávou do něj zapadl tak hluboko, že při jízdě vždy hrozilo nechtěné uchopení za víčko a následná kávová katastrofa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Parkovací brzda je elektronická; víčko nádrže se uvolňuje z kabiny; méně frekventovaná tlačítka jsou v levé spodní části palubní desky

Infotainment Nissan Connect neohromí supermoderní grafikou nebo převratnými funkcemi, rozhraní je ale velmi přehledné a dobře se mi obsluhovalo i za jízdy. Škoda, že systém nepodporuje procházení skladeb při bezdrátovém připojení chytrého telefonu přes Bluetooth. A možná jsem měl jen smůlu na kvalitu signálu, ale docela často se mi stávalo, že jsem musel přerušit telefonát kvůli nesrozumitelnému zvuku.

Radosti
Ergonomie palubní desky
Přehledný a použitelný infotainment
Rozsah standardní výbavy
Dostupnost úchytů ISOFIX
Šikovná mezipodlaha v zavazadelníku
Velká šířka mezi podběhy
Nízká spotřeba mimo dálnice
Starosti
Nijak oslnivá dynamika
Komfort odpružení na špatném povrchu
Řidičsky neatraktivní projev (oproti hatchbackům)
Přilnavost zimního obutí
Pulsar je celkově lepší auto
5  /10

Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Úvod testu; ergonomie a ovládání
 2. Výhled a vnitřní prostor
 3. Naměřený výkon, jízdní dynamika a spotřeba
 4. Chování na silnici a pocit z jízdy
 5. Ceny a výbava; verdikt
 6. Technické údaje
 7. Nissan Qashqai dCi 110: Kompletní fotogalerie
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 13 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků