Diskuse: patří ženy za volant?

Jaký je váš názor na ženy za volantem? Jsou pro muže postrachem, nebo se od nich naopak můžou učit? Máte s nimi nějaké zvláštní zkušenosti? Oslovili jsme několik náhodných chodců, aby na toto téma vyjádřili svůj názor. Připojte se i vy do diskuse!
Diskuse: patří ženy za volant?

V posledních letech přibývá za volantem žen. Je to dobře, nebo špatně? Než se podíváme na ženské za volantem z pohledu mužů, dejme první slovo ženám. Začneme názorem jedné z mnoha žen, který mluví za většinu.

Jana, 45 let, VŠ
"Celé čtvrtstoletí vlastním řidičský průkaz, již čtvrtstoletí sedám za volant auta a jezdím. Nepatřím mezi sváteční jezdce, jezdím velice často, najezdila jsem tisíce kilometrů a mohu tvrdit, že bez nehody. Přesto se skoro pokaždé na své cestě setkávám s nevraživostí kolegů řidičů, kteří se stále cítí za volantem jako páni tvorstva a mají pocit, že nikdo lépe než oni své auto neovládá. Když se tito řidiči setkají v provozu se ženou za volantem, nezapomenou jí to patřičně dát najevo. Mnoho mužů se domnívá, že ženy nemohou jezdit tak skvěle jako oni, že se žena nedokáže s autem sžít, že nezná jeho potřeby a že se o něj neumí postarat. Tito řidiči mi připadají jako muži z dob feudalismu, kdy žena byla pouze otrokyní muže. Myslím si, že existují pouze dobří a špatní řidiči, bez rozdílu pohlaví. Tak jako existuje spousta vynikajících žen řidiček, tak zrovna existuje velké množství mužů, řidičů, absolutních nemehel, kterým bych nikdy nedala řidičský průkaz. Podle statistik se podílí jak muži, tak ženy přibližně stejným procentem na nehodách. Tak proč stále musí být ženy v očích mužů ty "slepice", které neumí jezdit, proč stále muži podceňují ženy? Nebylo by lepší posuzovat řidiče podle jejich kvality, ne podle pohlaví?"

Dále se podíváme na reakce řidičů a řidiček, jak odpověděli na níže položenou otázku:

"Co si myslíte o ženách za volantem, jak je vnímáte?"

Kristýna, 21 let: sekretářka a studentka
"Ženy dokážou být stejně dobrými řidičkami jako muži. Ženy jsou citlivější, ohleduplnější, ale zase si všímají spíše detailů, což někdy není také dobré."

Tomáš, 21 let, policista
"Jen málokterá žena umí řídit! Řízení ženskejch bych zakázal."

Petra, 25 let, lékařka
"Určitě my ženy nezacházíme se řadící pákou jako s vařečkou v kuchyni. Víme, kde je brzda plyn i spojka. Osobně se řídit vážně nebojím, i když mám špatnou zkušenost. A mohu říct, že jezdím lépe než ledajaký chlap. A bez auta se člověk fakt stěží obejde."

Marika, 23 let, účetní
"Jsou ženy, co jezdí rychle a kvalitně, pak jsou ženy co jezdí akorát a opatrně a jsou ženy, které jezdí děsně a ještě k tomu zbrkle. Řídím ráda, ale jsou doby, kdy se ráda nechám vozit."

Pavel, 27 let, projektant:
"Ženy za volantem se chovají stejně jako muži - jsou mezi nimi dobré i špatné řidičky. Je fakt, že je mezi nimi více neagresivních řidičů."

Jiří, 34 let, dělník
"Jsou skvělý!!! Tuhle jsem potkal jednu řidičku, fakt kočka, málem jsem kvůli ní vlítl do pangejtu, bo jsem přestal čumět na cestu ... Ale obecně musím říct, že většina ženských jezdí mnohem opatrněji než chlapi a znám spoustu takových, které by mohly některé pány - rádoby řidiče - učit jezdit!"

Honza, 21 let, správce sítě
"Nevím, ženských za volantem se bojím, stejně jako sebe, ale mám kamarádku, co řídí líp než 50 chlapů dohromady."

Jiřina, 19 let, studentka
"Soudím podle mě, že já jsem jezdící vražda, tyto věci víc sluší klukům, i když ženy jezdí opatrněji. Horší už je kombinace blonďaté ženy za volantem."

Tyto odpovědi si přeberte sami. Pokud vše shrnu, mezi lidmi převládá názor, že ženy jsou za volantem opatrnější, jednají klidově, ale občas zbrkle a nelogicky. Za to muži jsou agresivnější, pohotovější a vždy musí dát najevo svou nadřazenost. Skoro každý muž si myslí, že umí řídit nejlépe. Začne například předjíždět i v krajně nebezpečných situacích, jen aby posílil své ego, že na to on i jeho vůz prostě mají.

A co říkají statistiky o ženách?

Bohužel se mi podařilo najít čísla jen za období prvních 8 měsíců roku 2001.

  • z 93 358 celkových nehod se řidičky podílejí jen na 16 028, což je 16,6 %
  • z 687 celkově usmrcených bylo 58 žen, tj. 8,4 %
  • těžce zraněno bylo 443 žen z 3 251 celkově zraněných a lehce 2 888 z celkových 16 454
  • v osobním automobile tedy zemřelo 51 žen, v nákladním automobilu 1 žena, 5 cyklistek a 1 na motorce.

Díky této statistice bychom mohli ženy vychválit, jak jsou výborné řidičky. Ale dělat to nebudeme, jelikož jejich zastoupení v dopravním provozu není 50 %. Odhady se pohybují někde mezi 20 – 30 procenty.

Závěrem bych chtěl říci, že můžeme řidiče a řidičky rozdělit do dvou skupin. Buď umí jezdit, nebo ne. Naštěstí je za námi doba, kdy po sametové revoluci lidé přesedlali ze svých škodovek do mnohem silnějších vozů a neuměli s nimi pořádně jezdit. V současné době najezdí každý Čech mnohem více kilometrů než dříve, tudíž vyježděnost stoupá.

Co si myslíte vy, čtenáři? Jaký máte názor na ženy za volantem? Připojte se do diskuse!

Minitest Nissan Altima 2.5 CVT SV: Mnohem lepší, než se může zdát

Nissan Altima 2.5 CVT SV (minitest)

Větší japonské sedany Evropa téměř ignoruje, z vlastní zkušenosti z amerických cest vám ale můžeme říci, že je to docela škoda. Třeba Nissan Altima je skvělý vůz s neskutečnou spotřebou!

včera | Miro Mihálik | 67 příspěvků
Minitest Mini Cooper S E Countryman All4: Nabíjejte, jinak smysl nedává

Mini Cooper S E Countryman All4 (minitest)

Bruselští byrokraté nám připravili podmínky, které už brzy spustí lavinu hybridů. Pojďte se s námi skrze benzin-elektrický Countryman podívat, jak bude vypadat všední realita příštích let.

8.  12.  2018 | Miro Mihálik | 12 příspěvků
TEST Audi A6 50 TDI quattro: Maximálně efektivní manažerský balíček?

Audi A6 50 TDI quattro

Audi přispěchala s novou A6 v nejisté emisní době, stojí na úplně nových základech a spolu s A8 reprezentuje nové pojetí interiéru. A postavit se má aktuální velmi povedené pětkové řadě od BMW. To je hodně úkolů na jeden sedan vyšší střední třídy!

6.  12.  2018 | Milan Lažanský | 38 příspěvků