Diskotéky způsobují těžké následky dopravních nehod

Na diskotéky, technoparty a další hudební zábavy už dnes chodí – alespoň mimo velká města – málokdo pěšky. A v autech se také většinou nejezdí po jednom. Následky nehod při cestách z takových podniků jsou podle statistiků obzvlášť závažné.

Dochází k nim především v noci o víkendech a mají několik charakteristických rysů. Například počet usmrcených a zraněných je při těchto nehodách, ve srovnání s ostatními nehodami, obzvlášť vysoký. Vozidla bývají poměrně plně obsazena, takže při jedné takové nehodě je postiženo více osob než u jiných nehod.
 
Přes 90 % všech těchto nehod se přihodí v osobním automobilu a více než dvě třetiny disko-nehod se stává o víkendech. Obzvlášť častou příčinou nehod je nadměrná rychlost (nepřiměřená jak sníženým schopnostem často podnapilých řidičů, tak také stavu povrchu i průběhu vozovky). Ukázalo se také, že velká část obětí disko-nehod nepoužila bezpečnostní pás.

Mladistvé ženy přijíždějí na diskotéky jako řidičky vlastních nebo zapůjčených automobilů výrazně vzácněji ve srovnání s jejich mužskými vrstevníky. Odpovídající výzkumy vycházejí z poměru 3:1 u mužských a ženských samostatných řidičů v souvislosti s řízením automobilu "na" nebo "z" diskotéky.

Takové cesty nejsou ničím zvláště českým, podobně je tomu i jinde v zahraničí. I tam jsou následky většinou těžké. Je zbytečné někoho nabádat, aby radikálně způsob takových cest změnil, to je prostě nereálné. Ale střídat se v pití – jeden týden ty, druhý já – nebo důsledně zapínat pásy, to zase není až tak složité.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků