Diskotéky způsobují těžké následky dopravních nehod

Na diskotéky, technoparty a další hudební zábavy už dnes chodí – alespoň mimo velká města – málokdo pěšky. A v autech se také většinou nejezdí po jednom. Následky nehod při cestách z takových podniků jsou podle statistiků obzvlášť závažné.

Dochází k nim především v noci o víkendech a mají několik charakteristických rysů. Například počet usmrcených a zraněných je při těchto nehodách, ve srovnání s ostatními nehodami, obzvlášť vysoký. Vozidla bývají poměrně plně obsazena, takže při jedné takové nehodě je postiženo více osob než u jiných nehod.
 
Přes 90 % všech těchto nehod se přihodí v osobním automobilu a více než dvě třetiny disko-nehod se stává o víkendech. Obzvlášť častou příčinou nehod je nadměrná rychlost (nepřiměřená jak sníženým schopnostem často podnapilých řidičů, tak také stavu povrchu i průběhu vozovky). Ukázalo se také, že velká část obětí disko-nehod nepoužila bezpečnostní pás.

Mladistvé ženy přijíždějí na diskotéky jako řidičky vlastních nebo zapůjčených automobilů výrazně vzácněji ve srovnání s jejich mužskými vrstevníky. Odpovídající výzkumy vycházejí z poměru 3:1 u mužských a ženských samostatných řidičů v souvislosti s řízením automobilu "na" nebo "z" diskotéky.

Takové cesty nejsou ničím zvláště českým, podobně je tomu i jinde v zahraničí. I tam jsou následky většinou těžké. Je zbytečné někoho nabádat, aby radikálně způsob takových cest změnil, to je prostě nereálné. Ale střídat se v pití – jeden týden ty, druhý já – nebo důsledně zapínat pásy, to zase není až tak složité.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků