Discovery uvádí nový seriál Mimořádné projekty

Nový seriál Mimořádné projekty představuje několik velmi ambiciózních architektonických projektů naší doby. Některé z nich zůstaly zatím jen na kreslících prknech, jiné už byly zrealizovány. Tyto architektonické zázraky moderní doby posunuly hranici, co je možné postavit.

Premiéra seriálu Discovery Channel je 5. prosince ve 21 hod. Můžete se těšit na dechberoucí záběry vytvořené počítačovou animací a vyprávění z přímo od stavitelů a projektantů, kteří byli při tom. Díky jejich společnému úsilí mohli tyto skvělé stavby spatřit světlo světa. V seriálu jsou kombinovány záběry ze stavenišť s počítačovými vizualizacemi, poskytující divákovi obrázek o tom, jak stavba postupuje a jak by měl konečný výtvor vypadat. Seriál Mimořádné projekty zavede diváky do Malajsie, Ruska a napříč Amerikou. Je neuvěřitelné, jak obrovská může být lidská představivost a vynalézavost. Může devět kilometrů dlouhý a šedesát metrů vysoký kanál ochránit obyvatele malajské metropole před ničivými záplavami? S jakými plány přišli architekti v americké Arizoně, když chtěli postavit naprosto jedinečný fotbalový stadion? Zajistí 450 kilometrů dlouhé potrubí Rusům přístup k jednomu z největších dosud nevytěžených ropných polí? A jaké to je postavit největší letadlovou loď na zemi? Každá z epizod seriálu Mimořádné projekty zavede diváka přímo na staveništi a dá mu nahlédnout do myšlení těch nejoriginálnějších stavitelů dnešní doby.

Popis jednotlivých epizod

Arizonští kardinálové
Arizonští stavitelé mají za úkol postavit nový fotbalový stadión, takový, jaký tu ještě nebyl. Nejde v žádném případě jen o zdobný ocelový obal, byť i on působí nezvykle... tady je jiné prostě všechno. Díla se ujal proslulý americký architekt Peter Eisenman a pro stavbu použil – úplně poprvé v Severní Americe - speciální metody, díky které se podařilo náklady udržet na 350 milionech dolarů.

Arizona Cardinals.jpg_low.jpg
Úterý 5. prosince ve 21 hod.
 
Inteligentní tunel v Malajsii
V Kuala Lumpur, hlavním městě Malajsie, bývají často záplavy. Po těch devastujících v letech 1999 a 2003 dala vláda zelenou zcela neobvyklému řešení: nechali pod městem vyvrtat devět kilometrů dlouhý a šedesát metrů vysoký tunel, táhnoucí se od letiště až po záchytnou vodní nádrž za městem. Aby se investice 525 milionů dolarů zaplatila, bude tunel sloužit dvojímu účelu: v době sucha zde bude dvoupatrová magistrála, která bude nabízet nejsnazší únik z přeplněného města. 
Úterý 12. prosince ve 21 hod.

Ropa a led na ostrově Sachalin
Moderátor seriálu Danny Forster se tentokrát vydá na ledový ostrov Sachalin, kde se právě budují obří vrtné plošiny a továrny na zpracovávání tekutého zemního plynu. Snahou této investice je získat přístup k dosud největšímu nevyužívanému nalezišti ropy a zemního plynu.

Sakhalin Oil.jpg_low.jpg
Úterý 19. prosince ve 21 hod.

Americká letadlová loď George H. W. Bush
Diváci dostanou šanci nahlédnout do zákulisí stavby “plovoucího města”. Obrovská loď bude sloužit jako bojová základna k obraně amerických zájmů po celém světě. Celá stavba trvala déle než čtyři roky a celkově se do ní investovalo 4,5 miliardy dolarů. Divák zažije i trochu napětí, neboť vše musí být hotovo přesně a včas. Jakékoli zdržení může zhatit celý projekt.

USS Bush Aircraft Carrier.jpg_low.jpg
Úterý 26. prosince ve 21 hod.

Záchrana New Orleans
Obnova města New Orleans po zničujícím hurikánu Katrina bude trvat ještě léta, ne-li desetiletí. Ale než bude zahájena diskuze nad dlouhodobými plány, je nutné učinit rychlá opatření, která zabrání tomu, aby se město New Orleans neproměnilo v jednu velkou bažinu. Ale než budou prodebatována a rozhodnuta dlouhodobá řešení, je zapotřebí přijmout nějaká rychlá opatření, která zabrání tomu, aby se New Orleans proměnil v bažinu. Sezóna hurikánů se už blíží a stavitelé pracují ze všech sil. Jak těžká je jejich práce? „Je to jako kdybyste chtěli vybudovat Panamský průplav za pár měsíců,“ komentuje jeden ze stavitelů. Moderátor pořadu Danny Forster se ponoří do útrob města, aby na vlastní oči sledoval zápas s vodním živlem.
Úterý 2. ledna ve 21 hod.

Bay Bridge
Tento díl seriálu vypráví doslova o čekání na katastrofu. Jeden z největších a nejvýznamnějších mostů v Americe může prakticky kdykoli spadnout. Jak to víme? Už se to jednou stalo – 17. října 1989 Loma Prieta zemětřesení téměř shodilo východní část slavného mostu v sanfranciské zátoce. Moderátor pořadu Danny Forster se vydal na místo, kde byla nasazena nejnovější technika a kde se má proinvestovat 5,1 miliardy amerických dolarů. Nový most by se měl otevřít už za osm let. Takže nejednoho obyvatele San Francisca napadne jistě otázka: Bude nový Bay Bridge hotový včas, nedojde ke katastrofě?
Úterý 7. ledna ve 21 hod.

Arizona Cardinals.jpg_low.jpg Sakhalin Oil.jpg_low.jpg USS Bush Aircraft Carrier.jpg_low.jpg

Doporučujeme

Články odjinud