Dinan BMW V10: klasicky to také jde

Vlastníte-li model bavorské automobilky BMW, který pod přední kapotou schovává skvělý desetiválec o objemu 5 litru s výkonem 507 koní, máte skvělou možnost, jak získat pořádný ranec koní navíc a to i se zárukou.

Zvýšení výkonu není v dnešní době žádný problém. Většina tunerů na to jde cestou instalace turba, v lepším případě kompresoru, ale tím se jednoduše ztrácí lesk atmosférického motoru. Obzvláště při použití turbomychadla dojde k totální degradaci původního charakteru a turbo díry, případně skokovité nárůsty výkonu kazí dojem ze skvělého motoru.

Specialista na BMW na to jde ovšem jinak. Žádné turbo, žádné přeplňování, ale klasická cesta zvětšení objemu.

Základem všeho je převrtání na objem 5,7 litru. Tuto úpravu pak doplňuje nasazení nové klikové hřídele vlastního návrhu a výroby společnosti Dinan. Nové jsou také odlehčené písty a ojnice. Z vlastní dílny je také pozměněné sání a řídící jednotka s novým software.

Nový je také výfuk se sportovním koncovým a středovým dílem se závodním katalyzátorem a rezonátorem. Nové jsou také speciální vstřiky.

Díky těmto změnám nabízí motor 628 koní a 653 Nm. Tedy o 121 koní a 133 Nm více, než u sériové verze.

Výhodou tohoto všeho je, že úprava bude stát sice ranec, ale získáte na motor záruku 4 roky nebo 80 000 Km. Dá se tedy říci, že úpravce své práci věří, protože se jedná ve světě tuningu o vcelku solidní garanci, kterou jen tak nenaleznete.

A o tom, že si motor zachoval svůj půvabný charakter a došlo v podstatě k lineárnímu nárůstu výkonu a točivého momentu v celém spektru otáček se můžete přesvědčit z křivek průběhu těchto veličin.

Klepněte pro větší obrázek

 

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků