Dieselová doba pomalu přichází, Evropa vede

Společnost J.D. Power Automotive Forecasting se zabývá kromě různých průzkumů také prognózami budoucnosti automobilového průmyslu. Posledním příkladem může být otázka, jak to bude ve světě vypadat s vývojem a poptávkou po dieselových agregátech za pár let. Výsledky jsou nesporně zajímavé. Nikoho určitě nepřekvapí, že Evropa je jasným lídrem v prodejnosti vozů spalujících tento druh paliva. V posledním období zaznamenala výrazný rozkvět, v blízké budoucnosti však podle průzkumu bude mít tendenci uvadat (jak charakteristické pro dieselový agregát...) a v roce 2015 by se měla ustálit na hranici 60%. Za tento fakt budou moct především přísnější emisní normy, které budou mít vliv na výrobní náklady těchto motorů.

Poměrně silným zázemím nafty se stane USA. V minulém roce tvořil podíl dieselových vozů na celkových prodejích jen 3,2%, do deset let (roku 2015) by tato hodnota měla vzrůst až na přibližně 10%. V porovnání s Evropou směšná čísla, na poměry USA relativně vysoká.

Kromě amerického trhu J.D. Power s rozvojem prodejů počítá hlavně na čínském, indickém a korejském trhu.

A jak tohle všechno vypadá z globálního hlediska? V roce 2005 tvořily vozy se vznětovými motory podíl 18% na celkových světových prodejích (15 milionů vozů), v roce 2015 se tato hodnota odhaduje na celých 26% (29 milionů vozů).

Zda odhady J.D. Power byly přesné, si budeme moci říci až za pár let. A jak vývoj vidíte vy?

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků