Dieselová doba pomalu přichází, Evropa vede

Společnost J.D. Power Automotive Forecasting se zabývá kromě různých průzkumů také prognózami budoucnosti automobilového průmyslu. Posledním příkladem může být otázka, jak to bude ve světě vypadat s vývojem a poptávkou po dieselových agregátech za pár let. Výsledky jsou nesporně zajímavé. Nikoho určitě nepřekvapí, že Evropa je jasným lídrem v prodejnosti vozů spalujících tento druh paliva. V posledním období zaznamenala výrazný rozkvět, v blízké budoucnosti však podle průzkumu bude mít tendenci uvadat (jak charakteristické pro dieselový agregát...) a v roce 2015 by se měla ustálit na hranici 60%. Za tento fakt budou moct především přísnější emisní normy, které budou mít vliv na výrobní náklady těchto motorů.

Poměrně silným zázemím nafty se stane USA. V minulém roce tvořil podíl dieselových vozů na celkových prodejích jen 3,2%, do deset let (roku 2015) by tato hodnota měla vzrůst až na přibližně 10%. V porovnání s Evropou směšná čísla, na poměry USA relativně vysoká.

Kromě amerického trhu J.D. Power s rozvojem prodejů počítá hlavně na čínském, indickém a korejském trhu.

A jak tohle všechno vypadá z globálního hlediska? V roce 2005 tvořily vozy se vznětovými motory podíl 18% na celkových světových prodejích (15 milionů vozů), v roce 2015 se tato hodnota odhaduje na celých 26% (29 milionů vozů).

Zda odhady J.D. Power byly přesné, si budeme moci říci až za pár let. A jak vývoj vidíte vy?

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol | 3 příspěvky
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků