Dieselová doba pomalu přichází, Evropa vede

Dieselová doba pomalu přichází, Evropa vede

Společnost J.D. Power Automotive Forecasting se zabývá kromě různých průzkumů také prognózami budoucnosti automobilového průmyslu. Posledním příkladem může být otázka, jak to bude ve světě vypadat s vývojem a poptávkou po dieselových agregátech za pár let. Výsledky jsou nesporně zajímavé. Nikoho určitě nepřekvapí, že Evropa je jasným lídrem v prodejnosti vozů spalujících tento druh paliva. V posledním období zaznamenala výrazný rozkvět, v blízké budoucnosti však podle průzkumu bude mít tendenci uvadat (jak charakteristické pro dieselový agregát...) a v roce 2015 by se měla ustálit na hranici 60%. Za tento fakt budou moct především přísnější emisní normy, které budou mít vliv na výrobní náklady těchto motorů.

Poměrně silným zázemím nafty se stane USA. V minulém roce tvořil podíl dieselových vozů na celkových prodejích jen 3,2%, do deset let (roku 2015) by tato hodnota měla vzrůst až na přibližně 10%. V porovnání s Evropou směšná čísla, na poměry USA relativně vysoká.

Kromě amerického trhu J.D. Power s rozvojem prodejů počítá hlavně na čínském, indickém a korejském trhu.

A jak tohle všechno vypadá z globálního hlediska? V roce 2005 tvořily vozy se vznětovými motory podíl 18% na celkových světových prodejích (15 milionů vozů), v roce 2015 se tato hodnota odhaduje na celých 26% (29 milionů vozů).

Zda odhady J.D. Power byly přesné, si budeme moci říci až za pár let. A jak vývoj vidíte vy?

Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků