Dieselová doba pomalu přichází, Evropa vede

Společnost J.D. Power Automotive Forecasting se zabývá kromě různých průzkumů také prognózami budoucnosti automobilového průmyslu. Posledním příkladem může být otázka, jak to bude ve světě vypadat s vývojem a poptávkou po dieselových agregátech za pár let. Výsledky jsou nesporně zajímavé. Nikoho určitě nepřekvapí, že Evropa je jasným lídrem v prodejnosti vozů spalujících tento druh paliva. V posledním období zaznamenala výrazný rozkvět, v blízké budoucnosti však podle průzkumu bude mít tendenci uvadat (jak charakteristické pro dieselový agregát...) a v roce 2015 by se měla ustálit na hranici 60%. Za tento fakt budou moct především přísnější emisní normy, které budou mít vliv na výrobní náklady těchto motorů.

Poměrně silným zázemím nafty se stane USA. V minulém roce tvořil podíl dieselových vozů na celkových prodejích jen 3,2%, do deset let (roku 2015) by tato hodnota měla vzrůst až na přibližně 10%. V porovnání s Evropou směšná čísla, na poměry USA relativně vysoká.

Kromě amerického trhu J.D. Power s rozvojem prodejů počítá hlavně na čínském, indickém a korejském trhu.

A jak tohle všechno vypadá z globálního hlediska? V roce 2005 tvořily vozy se vznětovými motory podíl 18% na celkových světových prodejích (15 milionů vozů), v roce 2015 se tato hodnota odhaduje na celých 26% (29 milionů vozů).

Zda odhady J.D. Power byly přesné, si budeme moci říci až za pár let. A jak vývoj vidíte vy?

Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

včera | Radek Pecák | 6 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků