Dieselová doba pomalu přichází, Evropa vede

Společnost J.D. Power Automotive Forecasting se zabývá kromě různých průzkumů také prognózami budoucnosti automobilového průmyslu. Posledním příkladem může být otázka, jak to bude ve světě vypadat s vývojem a poptávkou po dieselových agregátech za pár let. Výsledky jsou nesporně zajímavé. Nikoho určitě nepřekvapí, že Evropa je jasným lídrem v prodejnosti vozů spalujících tento druh paliva. V posledním období zaznamenala výrazný rozkvět, v blízké budoucnosti však podle průzkumu bude mít tendenci uvadat (jak charakteristické pro dieselový agregát...) a v roce 2015 by se měla ustálit na hranici 60%. Za tento fakt budou moct především přísnější emisní normy, které budou mít vliv na výrobní náklady těchto motorů.

Poměrně silným zázemím nafty se stane USA. V minulém roce tvořil podíl dieselových vozů na celkových prodejích jen 3,2%, do deset let (roku 2015) by tato hodnota měla vzrůst až na přibližně 10%. V porovnání s Evropou směšná čísla, na poměry USA relativně vysoká.

Kromě amerického trhu J.D. Power s rozvojem prodejů počítá hlavně na čínském, indickém a korejském trhu.

A jak tohle všechno vypadá z globálního hlediska? V roce 2005 tvořily vozy se vznětovými motory podíl 18% na celkových světových prodejích (15 milionů vozů), v roce 2015 se tato hodnota odhaduje na celých 26% (29 milionů vozů).

Zda odhady J.D. Power byly přesné, si budeme moci říci až za pár let. A jak vývoj vidíte vy?

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků