Dezinfekce na ruce může poškodit auto. Expert radí, jak tomu snadno předejít

Chemické dezinfekce, kterými si takřka celý rok čistíme ruce, mohou mít neblahý vliv na materiály ve vnitřku auta. Jak zabránit poškození?

V rámci doporučeného opatření „tří R“ (ruce, roušky, rozestupy) proti koronaviru si mnoho z nás pravidelně dezinfikuje ruce a poté sedá do auta – typicky po nákupu nebo návštěvě lékaře. Prostředky, kterými si ruce dezinfikujeme, často obsahují agresivní chemikálie: alkohol, peroxid vodíku, glycerin, různé parfémy a barviva.

Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Části našich vozů, kterých se pravidelně dotýkáme, trpí tak jako tak a pokud na ně saháme čerstvě vydezinfikovanýma rukama, opotřebení urychlujeme. Co tedy dělat? „Po aplikaci dezifekčního gelu bych rozhodně doporučoval počkat, než zaschne,“ radí  Stanislav Mikoláš z firmy Ecoservis, která se zabývá čistěním vozů již více než dvacet let. „Dezinfekce obsahují alkohol, izopropylalkohol, typicky 50 až 80 procent i více, a ten je agresivní na všechny povrchy. Při kontaktu s těmito látkami nejvíce trpí kůže, o Alcantaře ani nemluvě. Pokud vám dezinfekce kápne na látku, v některých případech by mohlo dojít ke změně barvy,“ dodává.

Čistíte volant svého vozu? Je na něm 10x více bakterií než v záchodě

Čistíte volant svého vozu? Je na něm 10x více bakterií než v záchodě

Případnému poškození je možné alespoň částečně předejít impregnací materiálů, ať už látky nebo kůže. Impregnace zabraňuje propadání kontaminantů dovnitř látky a obecně kontaktu cizích látek (nejen dezinfekce, ale třeba i agresivního potu na dlaních) s materiálem. Impregnovaná látka nebo kůže také dává více času na otření, pokud nám dezinfekce na materiál ukápne.

Jak jezdit na náledí? Brzdná dráha je až 4x delší, překvapuje hlavně to lokální

Jak jezdit na náledí? Brzdná dráha je až 4x delší, překvapuje hlavně to lokální

Pokud si už vnitřek auta upatláme od dezinfekce, je vhodné mít po ruce ubrousky, určené přímo na daný typ materiálu – v případě látky a kůže v obchodech je nejčastěji najdete pod anglickým označením upholstery wipes nebo leather wipes. Pan Mikoláš doporučuje investovat do kvalitnějších výrobků, tedy ne vysloveně supermarketových produktů. Zvláštním případem jsou velmi citlivé materiály typu klavírového laku, dřeva nebo karbonu. U nich je nutné dezinfekci okamžitě setřít kvalitním bavlněným hadříkem - kvalitním a bavlněným proto, že u jiných materiálů hrozí poškrábání.

Detailing je těžká a drahá dřina. Na VW Passat si ukážeme, jak jej správně dělat

Detailing je těžká a drahá dřina. Na VW Passat si ukážeme, jak jej správně dělat

Poškození materiálů se tedy dá snadno předejít trpělivostí, prostě počkat, než nám dezinfekce na rukou zaschne. Impregnace čalouněných prvků, jichž se uvnitř auta často dotýkáme, je dobrým nápadem i pokud si ruce nedezinfikujeme. A pokud už dojde ke kontaktu dezinfekce s materiály, mějte po ruce vhodné prostředky k jejímu šetrnému otření.

TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

dnes | Vladimír Kadera | 17 příspěvků
TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

28.  2.  2021 | Richard Herbich | 34 příspěvků
Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

25.  2.  2021 | Jiří Baborský | 72 příspěvků