Děsivá statistika varuje řidiče: Agresivita může za 40 procent smrtelných nehod!

Jezdit dvoustovkou po veřejné komunikaci je čirý nesmysl. Někteří tak ale i nadále činí.

Nedodržování bezpečné vzdálenosti, překračování maximální povolené rychlosti či kličkování v hustém provozu. Tyto a další hrubé přestupky spáchané za volantem mají často na svědomí agresivní řidiči. Ať už jde o stres, pospíchání, ukazování nadřazenosti nebo dělání naschválů ostatním účastníkům silničního provozu, mohou být následky takového chování fatální.

Nejznámější nehoda Tesly odhaluje další fakta. Řidič si za svou smrt mohl sám

Nejznámější nehoda Tesly odhaluje další fakta. Řidič si za svou smrt mohl sám

Jeden příklad za všechny se stal i před pěti lety v Praze, když řidič silného SUV Porsche Cayenne havaroval v rychlosti 200 km/h. Náraz do pouliční lampy vymrštil motor 150 metrů od vozidla. Záběry z nehody nyní využila nezisková organizace Záchranný kruh v rámci kampaně Ty to zvládneš. 

Poláci si došlápli na opilé řidiče. Nehody v opilosti trestají doživotním zákazem řízení

Poláci si došlápli na opilé řidiče. Nehody v opilosti trestají doživotním zákazem řízení

Informuje o tom, že agresivita za volantem způsobuje až 40 % smrtelných dopravních nehod. Dlouhodobá statistika také uvádí, že v letech 2006 až 2016 přišlo vlivem agresivního řízení na našich silnicích o život 2983 lidí. Nutno podotknout, že toto číslo není ve světě ojedinělé a podobné statistiky se objevují i v dalších vyspělých státech.

Roman Budský, předseda expertní rady platformy VIZE 0 zdůrazňuje, že agresivní chování nemusí být jen ve vrozené dispozici jedince, ale i vlivem vnějších faktorů. „Dle průzkumu provedeného EOS Gallup Europe se jedná o bezdůvodné zabrání dvou parkovacích míst, včasné neztlumení dálkových světel, vjetí do ucpané křižovatky a následné zablokování provozu, předjetí řady čekajících řidičů a agresivní natlačení se do jejího čela, odbočování z levého jízdního pruhu na poslední chvíli a změna pruhů bez použití ukazatele směru“, okomentoval možné příčiny téměř poloviny smrtelných nehod.

Dopravní nehoda v zahraničí: Správný postup řešení, užitečné rady a tipy

Dopravní nehoda v zahraničí: Správný postup řešení, užitečné rady a tipy

Nedbalé chování za volantem může způsobit řetězovou reakci i na ostatní řidiče. O důležitosti preventivního chování za volantem hovoří i Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh. „Každý z nás by měl být v silničním provozu vzorem pro ostatní. Za volant je třeba usedat bez negativních emocí a také předem pečlivě naplánovat svoji trasu s ohledem na možný výskyt dopravních omezení, způsobujících časové zdržení. Pokud však k němu dojde, nezbývá než se obrnit trpělivostí, protože dojet pozdě je stále lepší než už nikdy nedojet“.

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

včera | Vladimír Kadera | 57 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků