Designér Škody ukazuje vizi moderní 130 RS. Ctí starou legendu a zároveň inovuje

Další moderní interpretaci teď podstoupil jeden z nejslavnějších závoďáků škodovky.

Škoda pokračuje v seriálu Ikony v novém kabátě, ve kterém designéři automobilky představují své vlastní moderní vize legendárních vozů historie značky. Už jsme viděli 115 let starý Voiturette A jako autonomní kočár, Popular Monte Carlo ve stylu futuristického roadsteru i novodobou představu klasické Felicie. Další díl se přitom vrací zpátky k motorsportu.

Nová Škoda Scala pro Policii ČR poprvé v akci. Zatím vypadá vyšší, ne na dlouho

Nová Škoda Scala pro Policii ČR poprvé v akci. Zatím vypadá vyšší, ne na dlouho

Na otázku, jak by vypadala legendární Škoda 130 RS pohledem dnešních designérů, tak nyní odpovídá Aymeric Chertier, návrhář španělsko-francouzského původu, který již dva roky pracuje u škodovky v oddělení designu interiérů. V případě slavného závoďáku ze 70. let byla ponechána jeho podstata, stále se tedy koukáme na soutěžní auto.

U vnějšího designu studie vycházel Chertier z původního modelu. „Chtěl jsem původní auto osvěžit, ne ho měnit. Zachoval jsem podstatu i charakteristické linky, přidal některé detaily, které známe třeba z moderních vozů WRC,“ vysvětluje designér retro nádech i výrazně svalnaté tvary studie. Na druhou stranu, vnitřek pojal dosti novátorsky.

Elektrická Škoda Fabia je realitou! Vzniká v Rakousku, v akci nevypadá špatně

Elektrická Škoda Fabia je realitou! Vzniká v Rakousku, v akci nevypadá špatně

V interiéru navrhl designér zcela novou strukturu bezpečnostního rámu, která je základní součástí konstrukce auta. „Není to dodatečně montovaná bezpečnostní klec, ale v podstatě nedílná součást šasi. Konstrukce drží celý interiér, na ní spočívají palubní deska, sedadla, dveře, objímá řadicí páku,“ říká Chertier.

Součástí konceptu je pak inovativní palubní deska, kterou v podstatě celou tvoří velký displej se třemi odlišnými informačními plochami. Před řidičem je tradiční sestava informací o rychlosti, otáčkách a dalších základních parametrech. Uprostřed jsou například teploty provozních kapalin či navigační údaje. A vpravo před spolujezdcem je oblast pro další informace nebo třeba obraz ze zadní kamery vozu.

Erko s technikou Formule 2: Takto Škoda drtila konkurenci v Británii!

Erko s technikou Formule 2: Takto Škoda drtila konkurenci v Británii!

„Jsem tak trochu ze staré školy, vše dělám perem na papíře. Rychle si v základních skicách nakreslím základní architekturu a pak ladím proporce a jednotlivé linky,“ popisuje designér svůj postup. K práci s počítačem sáhl v tomto případě až ve zcela závěrečné fázi. „V počítači dodám celému projektu barvy, aby to bylo srozumitelnější pro široké publikum,“ vysvětluje.

Ohledně budoucího osudu své studie zůstává Chertier realistou. „I když se mně i mým nadřízeným ta vize líbí, víme, že zůstane jen u ní. Designové studie Škody, které prezentujeme veřejnosti, mají vždy nějaký vztah k tomu, co v budoucnu chystáme,“ dodává smířen s tím, že novodobá Škoda 130 RS zůstane nejspíš jen na papíře.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

dnes | Richard Herbich | 45 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 78 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 33 příspěvků