76
Fotogalerie

Test Subaru Forester 2,0 LPG rozumná alternativa

(srovnání benzín vs. nafta vs. LPG) Vyplatí se při dnešních cenách pohonných hmot uvažovat o automobilu spalujícím LPG?

Kapitoly článku:


Není tomu dlouho, co byl novinářům i veřejnosti představen Forester vybavený vznětovým agregátem typu Boxer. Komu však nafta nevoní, může sáhnout po benzínových motorech (o objemu 2,0 a 2,5 litru), které ovšem v případě Subaru nejsou určeny vyznavačům soutěží typu „ecorally“. Při pořízení Forestera s dvoulitrovým zážehovým agregátem je nutné počítat s průměrnou spotřebou mezi osmi a desíti litry Naturalu, což je vzhledem k jízdním dovednostem dle mého názoru stále únosná hodnota.

Test Subaru Forester LPG 03.jpg Test Subaru Forester LPG 19.jpg Test Subaru Forester LPG 20.jpg

Existuje však další řešení snižující výdaje za palivo - tovární přestavba firmy Vialle na pohon LPG, čímž lze dosáhnout  40 % úspory nákladů spojených s tankováním a přitom si užívat výhod benzinového motoru. Jaký je tedy Forester vybavený dvoulitrovým zážehovým agregátem spalující Natural 95 i propan butan?

S karoserií i interiérem nového Foresteru jsme se již dostatečně seznámili v redakčních testech s dvoulitrovým a dvou-a-půl-litrovým přeplňovaným motorem. Dnes se tak zaměříme pouze na odlišnosti LPG verze, která je oproti benzínové dražší o 29 750 Kč.

Test Subaru Forester LPG 02.jpg Test Subaru Forester LPG 17.jpg Test Subaru Forester LPG 15.jpg

Specifika Foresteru 2,0 X LPG

Po otevření pátých dveří v zavazadlovém prostoru nemile překvapí umístění rezervy, kterou vytlačila toroidní nádrž na LPG. Pokud si připlatíte za systém kontroly tlaku v pneumatikách, není potřeba rezervu sebou vozit, postačí opravná sada. V tomto případě volbu této alternativy rozhodně doporučujeme - rezevru můžete vozit i tak, ale nemusíte, když se vám to nebude hodit.

Test Subaru Forester LPG 54.jpg Test Subaru Forester LPG 63.jpg Test Subaru Forester LPG 68.jpg

Poznámka pro ty, kteří se neorientují v alternativních palivech: LPG je zkratka pro zkapalněný ropný plyn (Liquified Petroleum Gas) směsi Butanu a Propanu, která vzniká při rafinaci ropy. Propan-butan je v případě tovární přestavby firmy u modelů Subaru dodáván do motoru v kapalné podobě pomocí vstřikování do sacího potrubí.

Velkou výhodou tovární přestavby je umístění tankovacího otvoru LPG. Obě tankovací hrdla (benzínu i plynu) jsou umístěny na klasickém místě pod plechovými dvířky karoserie. Díky tomu je tankování LPG pohodlné a shodné s tankováním benzínu. Nutností je pouze našroubovat malou redukci pro samotnou pistoli. Díky možnosti výměně redukcí můžete tankovat i v zahraničí na odlišných tankovacích zařízeních. 

Test Subaru Forester LPG 09.jpg Test Subaru Forester LPG 10.jpg Test Subaru Forester LPG 11.jpg

Dvoulitrový benzínový agregát s výkonem 110 kW postačí většině motoristů, kteří nevyznávají ostrý jízdní styl. Samotné startování probíhá vždy na benzín kvůli ochraně benzínového čerpadla, které by tak pracovalo na sucho. Po zahřátí dochází automaticky k přepnutí na pohon LPG. Změna paliva probíhá nepozorovatelně a samotná jízda nepředstavuje žádné větší odchylky od pohonu na benzín. Díky vícebodovému vstřikování kapalného LPG nedochází k žádnému znatelnému rozdílu ve výkonu.

Přepínání mezi režimy se provádí zmáčknutím tlačítka ovladače pohonu LPG, na kterém je řidič pomocí kontrolek informován o stavu paliva v plynové nádrži. Při plné nádrži svítí 5 modrých diod, které postupně pohasínají. Každá LED dioda prezentuje 20 % čistého objemu nádrže. Na jednu 55 litrovou nádrž LPG (čistý objem 75 %) lze ujet kolem čtyř stovek kilometrů, což ve spojení s benzínovou nádrží zvyšuje celkový dojezdový rádius na pěkných 1 000 km.

Test Subaru Forester LPG 55.jpg Test Subaru Forester LPG 56.jpg Test Subaru Forester LPG 46.jpg Test Subaru Forester LPG 47.jpg

Subaru Forester s tovární přestavbou je určen pro zákazníky, kteří nemohou přijít na chuť dieselovým motorům a nespokojí se s provozními náklady za benzín. Forester spalující LPG se vyplatí především řidičům s vysokým ročním kilometrovým nájezdem. Po dosažení přibližně šedesáti tisíc kilometrů se LPG verze začne přes vyšší pořizovací cenu a zvýšenou spotřebu včetně dražších servisních prohlídek oproti benzínové verzi vyplácet. S přibývajícími kilometry finanční výhodnost pohonu LPG jen a jen stoupá.

Pojďme se ale na provozní náklady všech dvoulitrových alternativ podívat podrobněji.

Subaru

Počátky japonského Subaru jsou v roce 1917 ve firmě vyrábějící vojenská letadla. V 50. letech se přejmenovala na současné Fuji Heavy Industries a v roce 1954 vzniklo první auto. V současnosti nese společnost název Subaru Corporation.

Pro Subaru je typické používání motorů typu boxer a pohon všech kol.

Subaru Impreza • Subaru Levorg • Subaru Outback • Subaru Forester • Subaru XV • Subaru BRZ

Doporučujeme

Články odjinud