32
Fotogalerie

Citroen Berlingo GNV: levně na plyn (test)

Berlingo má na krku deset let, ale nadčasová karosérie a facelift ho udržely na špici. Vyzkoušeli osobní verzi s pohonem na zemní plyn.

Kapitoly článku:


Citroën Berlingo má deset let na trhu za sebou, což by pro většinu jeho konkurentů znamenalo konec, ale nadčasová karosérie a facelift v roce 2002 ho udržely na špici své třídy. V tomto směru bude kopírovat svého předchůdce C15, který se vyráběl až do loňského roku dlouhá desetiletí takřka bez viditelné změny. Tentokrát jme pro vás vyzkoušeli osobní verzi s pohonem na zemní plyn.

Nadčasová koncepce

Nadčasová  a řádně krabicovitá karosérie s mohutným předním nárazníkem vůz chrání před drobnými šrámy ve  městě. Nehledejte v Berlingu krásu, žádnou nemá. Vzniklo jako užitkový vůz obestavěný navíc sedadly pro další cestující. A prodávalo se tak dobře, že vyprovokovalo Renault k vývoji vlastního víceúčelového modelu Kangoo. Ideovým nástupcem Berlinga je vlastně i česká Škoda Roomster, ale to už je trochu jiný příběh.

citroen_berlingo2gnv/P1270551.JPG citroen_berlingo2gnv/P1270567.JPG citroen_berlingo2gnv/P1270573.JPG

Zajímavým zjištěním je obliba Berlinga na českém trhu, když toto se umístilo na první příčku v prodejích Citroënu. Drtivá většina nových majitelů se rekrutuje z řad podnikatelů, kteří své podnikání povětšinou zahajovali se Škodou Pick-up nebo Formanem Van. Těm nabídlo Berlingo daleko lepší nástroj k podnikání.

Konstrukci Berlinga z počátku devadesátých let prozrazuje nízko položená příď a vysoké čelní sklo. Krabicoidní design přídi ozvlášťňují přední světlomety s čirou optikou a nebarvené plastové rohy, které ocení řidiči při parkování ve městě. Novinkou oproti provedení před faceliftem je nový přední nárazník s výraznějšími průduchy v oblasti pod místem pro SPZ. Lepší dojem zanechávají také hluboko uložené kulaté přední mlhovky. Vnější zpětná zrcátka jsou stejně jako přední nárazník částečně v barvě karosérie.

Boční profil náš vrací do Francie devadesátých let. Hrany jsou zjemněny oblými rohy, které se vyskytují také u bočního prosklení. Tvary dodávkyzjemňují prolisy v oblasti dveří stejně jako plastová lišta proti poškození laku ve spodní části dveří.

citroen_berlingo2gnv/P1270607.JPG citroen_berlingo2gnv/P1270592.JPG citroen_berlingo2gnv/P1270677.JPG

Přední dveře se otevírají v širokém úhlu a umožňují pohodlné nastupování i vzrostlým řidičům, zadní posunovatelné dveře nabízejí totéž díky posunu dozadu. Na pravé straně vozu před podběhem pravého zadního kola se nachází otvor pro tankování bezolovnatého benzinu, na levé straně u zadního nárazníku se nachází otvor pro tankování zemního plynu.

Devadesátá léta prozrazuje i přísně účelová záď vozu – hrany opět zjemňují oblé rohy, sdružené zadní svítilny jsou na dnešní dobu subtilní a všemu dominují výklopné zadní dveře opatřené ve spodní části plastovým lemem proti poškození. Zajímavým prvkem je integrované třetí brzdové světlo u horní hrany výklopné zádi.
 
Vše slouží svému účelu stejně jako čtrnáctipalcová ocelová kola obouvající pneumatiky o rozměrech 175/70. Mimochodem Berlingo nezaspalo dobu v oblasti bezpečnosti a standardně nabízí ABS a dvojici airbagů doplněnou bočními airbagy.

Prostorný interiér

Nastupování do berlinga je pohodlné, interiér je účelný a neuráží svým designem ctitele klasické architektury. Použité plasty patří k tvrdým, vzhledově působí harmonicky, luxus nečekejte.

Zajímavostí je množství odkládacích prostorů. Úložné prostory jsou ve dveřích, středové konzole a stěnách zavazadlového prostoru, příčný úložný prostor se nachází nad čelním sklem. Stropní odkládací prostory s ochrannou síťkou jsou nad bočními dveřmi. Odkládací zásuvka je pod sedadlem spolujezdce, odkládací kapsy najdeme i na zadní straně opěradel předních sedadel. Komu by to nestačilo, má ještě kryté úložné prostory s objemem 9 l v podlaze před zadními sedadly.

Přístrojová deska má v horní části odkládací poličky, klasická kaplička před řidičem nese analogové přístroje, volant z měkčených plastů je výškově seřiditelný. Horní část středové konzole patří poličce a digitálním hodinám, pod nimi jsou výdechy ventilace, prostor pro instalaci autorádia a ovladače ventilace a topení. Zvláštností jsou ovladače stahování předních oken právě na středovém panelu. Nejspíše kvůli úspoře nákladů.

citroen_berlingo2gnv/P1270777.JPG citroen_berlingo2gnv/P1270755.JPG citroen_berlingo2gnv/P1270743.JPG

Před spolujezdcem se nachází airbag a miniaturní příhrádka, kterou důvěrně známe z legendární Škody 105/120/130. Přední sedadla jsou pohodlná bez bočního vedení. Jsou vybavena bočními airbagy a mechanické ovládání opěradel je trochu nešikovně na vnitřní straně, navíc kulatým ovladačem, tudíž sklopit sedadlo zabere i pár minut. Ve středovém tunelu se v zadní části mezi předními sedadly nachází držák na jeden nápoj, což je úlitba cestujícím na zadních sedadlech.

Ergonomii Berlinga můžeme pochválit, poněvadž v prostorné kabině má dostatek místa i dvoumetrový pasažér. Na zadních sedadlech je standardně dost prostoru ve všech směrech a Berlingo připomíná prostorem nad hlavou spíše mikrobus. Vždyt do šířky nabízí 1 470 mm pro cestující na zadních sedadlech.

Pohon na zemní plyn se pozná podle zakrytované bomby na plyn v zavazadlovém prostoru. Vcelku velká osmdesátilitrová nádrž pojme pouze 14 kg zemního plynu, což se ukázalo jako nevýhoda při dalekých cestách a skutečně řídké síti čerpacích stanic. Po městě byl dojezd plně dostačující. Bezpečnost je zajištěna pomocí čidel a řídící jednotky. Navíc zemní plyn má vysoký bod vznětlivosti a proto je v případě autonehody bezpečnějším palivem než klasický benzín. Pro zavazadla tak zbývá průměrných 424 litrů objemu.

Citroën

Citroën je nejdůležitější francouzská automobilka, součást skupiny Stellantis.

Společnost v roce 1919 založil André-Gustave Citroën. Byla to první automobilka s masovou sériovou výrobou mimo území USA.

Citroën C1 • Citroën C3 • Citroën C3 AircrossCitroën C-Elysée • Citroën C4 Cactus • Citroën C5 Aircross • Citroën Spacetourer • Citroën BerlingoCitroën Jumper

Doporučujeme

Články odjinud