Daňové zvýhodnění ekopaliv v Německu neklapne

Nejen u nás se dějí podivné věci. Zdárným příkladem je sousední Německo, které loni v létě zavedlo spotřební daň i na ekologičtější bionaftu.

Důvodem pro toto opatření byla obava, že kvůli přesunu poptávky k tomuto palivu přijde výpadek příjmů do státní kasy. Místo motivace nízkou cenou tak došlo na to, že byla uvalena daň na každý litr ve výši 9 centů. Ta se navíc bude postupně zvyšovat až na výsledných 45 centů v roce 2012, což bude představovat zdanění jako u běžné nafty.

Ještě v průběhu loňského roku nebyla tato daň nijak citelná, protože díky vysoké ceně ropy na světových trzích byla klasická nafta poměrně drahá a 9 centů tak nepředstavoval žádný problém. Postupně ovšem došlo ke snížení světových cen ropy a také klasická nafta šla s cenou dolů.

Nyní nastal okamžik, kdy stojí klasická nafta stejně jako bionafta a zákazníci tak nemají žádnou motivaci kupovat palivo, které je vůči přírodě šetrnější. Místo motivace daňovými úlevami, jako je tomu v severských zemích nebo ve Spojených státech, se tak německá vláda vydala cestou získávání peněz z kapes řidičů za každou cenu.

Německo přitom patří ve výrobě bionafty k největším producentům v Evropě, když jí ročně vyrobí na 3,2 milionu tun. To představuje zhruba desetinu celkové spotřeby nafty, takže případné zdanění není zanedbatelné.

Postup našich sousedů je pro Evropskou unii příkladný. Místo podpory alternativních zdrojů růžnými daňovými úlevami přichází naopak zdanění, které nemůže v řidičích vyvolat zájem kupovat „zelené” vozy, nebo přecházet na alternativní paliva. Uvidíme, jak k věci přistoupí česká vláda...

K diskusi: Jste pro zvýhodnění ekologických vozů a paliv? A pokud by stát zvýhodnil ekologická paliva a automobilky, uvažovali byste o koupi?

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků