Další ostrý crossover na cestě. Ford testuje Pumu ST, použije techniku z Fiesty ST

Po dřívějších spekulacích už máme v podstatě jasno. Ford již testuje ostrou verzi nové Pumy, která doplní nabídku modelů s odznakem ST.

Nedlouho po uvedení nového Fordu Puma, jakožto praktického městského crossoveru, se začaly objevovat informace, že automobilka plánuje novinku dříve či později přiostřit na verzi ST. Teď máme od britského AutoExpressu potvrzeno, že testování Pumy ST na Nordschleife probíhá v plném nasazení, a rovněž se dozvídáme informace o technice.

Takto vypadá nejlevnější Ford Puma v ČR. Dobrá cena mu ale dlouho nevydrží

Takto vypadá nejlevnější Ford Puma v ČR. Dobrá cena mu ale dlouho nevydrží

Zprvu není překvapením, že po stránce exteriéru bude ST vycházet z již nabízené sportovnější výbavy ST-Line. Ve výsledku by ale ostrá Puma dostala nejspíš ještě agresivněji působící příď, nižší nárazník, výraznější zadní difuzor či dvojitou koncovku výfuku. Ve stylu ostatních ST určitě čekejme i snížený a specificky naladěný podvozek, lehčí kola a posílenou brzdovou soustavu.

Jelikož Puma vychází z platformy Fiesty, vcelku jistým krokem Fordu bude u ST zástavba stejné přeplňované tříválcové patnáctistovky EcoBoost, kterou s výkonem 147 kW (200 koní) a točivým momentem 290 N.m už používá právě ostrý hatchback.

Nový Ford Bronco odhalen v závodní verzi. Dvě turba bude mít i produkční verze

Nový Ford Bronco odhalen v závodní verzi. Dvě turba bude mít i produkční verze

Když se zadaří, Puma ST si vypůjčí i další techniku z Fiesty ST. Dočkali bychom se manuální převodovky, samosvorného diferenciálu, systému volitelných jízdních režimů nebo například funkce řízeného startu „launch control“.  

Uvedení Fordu Puma ST se očekává někdy v průběhu příštího roku. Přestože ale vedoucí globálního vývoje Fordu Hau Thai-Tang dříve uvedl, že chce vidět rozšíření portfolia sportovních ST modelů v Evropě, odznak ST prý stále zůstane pouze pro vybranou hrstku vozů s dobrým potenciálem.

V galerii Ford Puma ST-Line.

Speciál: Ford Puma

Ford Puma první generace byl cenově dostupný sportovní vůz s předním pohonem, který byl vyráběn v Německu v letech 1997 až 2002. První generace skončila bez přímého nástupce, v roce 2019 však Ford známé jméno přivedl k životu. Druhá generace Pumy zcela změnila koncepci. Přijela jako stylový crossover do města s možností volby hybridního pohonu.

Ford Puma druhé generace oficiálněPrvní skicaPrvní generace

 
Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 37 příspěvků
Minitest BMW 640d xDrive GT: Svatební povoz, dálniční expres i luxusní náklaďák

BMW 640d xDrive GT

Jak byste hodnotili bleskurychlou možnost využít komfortního hrbáče od BMW, když nemáte čas a hrnou se na vás povinnosti okolo svatby? Asi nějak takhle…

7.  11.  2019 | Daniel Fuglevič | 55 příspěvků
TEST Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI: Ani ryba, ani rak. Tak co tedy?

Kia ProCeed GT 1.6 T-GDI

Gran Tourismo – ikonická posh kategorie komfortních, rychlých a rozměrných vozů pro neskromné transkontinentální cesty plné emocí. Od kochacích průjezdů serpentin Azurového pobřeží, přes agresivní stinty skrz Alpské průsmyky, po Vollgas na Autobahnu a cruising luxusními bulváry světových metropolí… tak přesně tohle Kia ProCeed GT neumí. Ale vypadá u toho zatraceně dobře!

5.  11.  2019 | Petr Schnagl | 62 příspěvků