Dálniční známky začínají v Rakousku kontrolovat kamery

Na rakouských dálnicích byl do ostrého provozu nasazen systém, který má za úkol najít ty, kteří jedou bez dálniční známky, případně s již neplatným kuponem. Po testech byl nový mobilní systém instalován na dálnici A23 nedaleko Vídně, kde je schopen zjistit, zda má řidič přilepenou dálniční známku. Navíc systém skládající se ze dvou kamer a systému na rozpoznání obrazu umí poznat i to, zda je známka platná. Systém má být natolik přesný, že známku rozpozná i za velmi hustého deště nebo při velmi znečištěném okně.

Mobilní systém se bude nasazovat výhradně tam, kam se nelze dostat s běžnou dopravní hlídkou a to např. z důvodu bezpečnosti. Vjezdy a výjezdy do tunelů a další místa jsou tak pro tento systém jako stvořená.

Rakouští řidiči jsou co do používání dálničních známek velmi disciplinovaní, doposud odhalení hříšnicí jsou z více než 80 procent občané cizích států. Pokuta přitom činí až 120 eur, což se s ohledem na roční cenu známky 72 eur zrovna nevyplatí.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

včera | Jan Mička | 32 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků