Dálniční známky začínají v Rakousku kontrolovat kamery

Na rakouských dálnicích byl do ostrého provozu nasazen systém, který má za úkol najít ty, kteří jedou bez dálniční známky, případně s již neplatným kuponem. Po testech byl nový mobilní systém instalován na dálnici A23 nedaleko Vídně, kde je schopen zjistit, zda má řidič přilepenou dálniční známku. Navíc systém skládající se ze dvou kamer a systému na rozpoznání obrazu umí poznat i to, zda je známka platná. Systém má být natolik přesný, že známku rozpozná i za velmi hustého deště nebo při velmi znečištěném okně.

Mobilní systém se bude nasazovat výhradně tam, kam se nelze dostat s běžnou dopravní hlídkou a to např. z důvodu bezpečnosti. Vjezdy a výjezdy do tunelů a další místa jsou tak pro tento systém jako stvořená.

Rakouští řidiči jsou co do používání dálničních známek velmi disciplinovaní, doposud odhalení hříšnicí jsou z více než 80 procent občané cizích států. Pokuta přitom činí až 120 eur, což se s ohledem na roční cenu známky 72 eur zrovna nevyplatí.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků