Dálniční známka bude povinná na dalších 35 km dálnic. Dojde na nové úseky D1 a D3

I nové úseky dálnic plánované pro příští rok se neobejdou bez zpoplatnění. Ministerstvo dopravy nyní oznamuje, kde bude nově platná dálniční známka.

Příští rok se chystá síť zpoplatněných komunikací pro osobní auta dále rozšířit. K současnému stavu přibude více než 35 kilometrů. Celkově tak bude dálniční známka povinná na asi 1005 km českých dálnic. Z návrhu vyhlášky ministerstva dopravy pak vyplývá, které nové úseky se dočkají zpoplatnění.

Především se mluví o nově zprovozněných úsecích D1 a D3. Přesněji tedy o 14 kilometrů dlouhém moravském úseku mezi Předmostím a Lipníkem nad Bečvou, přičemž nalepený dálniční kupon bude nutný rovněž na více než 21 kilometrech jihočeské dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Úsilné. Informace přinesla ČTK.

Senát schválil zavedení elektronických dálničních známek. Čekejte je od roku 2021

Senát schválil zavedení elektronických dálničních známek. Čekejte je od roku 2021

Současné úseky bez poplatku, často vedoucí přes města nebo jako obchvaty, by měly prozatím zůstat beze změny. A kdo ví, možná tuto kategorii nezpoplatněných dálnic ministerstvo dále rozšíří, což bylo skutečností i v minulosti. V Česku je bez poplatku zhruba 200 kilometrů dálnic.

Než se od roku 2021 dočkáme přechodu na elektronické známky, ceny dosavadních papírových kuponů mají zůstat nezměněny. Roční tedy vyjde na 1500 Kč, měsíční na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Roční dálniční známka změní délku platnosti. Nově bude platit 365 dní

Roční dálniční známka změní délku platnosti. Nově bude platit 365 dní

S přechodem na elektronické dálniční známky se poté dočkáme změny platnosti ročního kuponu. Nebude platit po kalendářní rok, ale 365 dnů. Elektronické známky budou vázány na registrační značku vozu a řidič si ji bude moci koupit on-line přes internet a také určenou aplikaci. Možný prodej na dosavadních „kamenných“ místech jako čerpacích stanicích nebo ve směnárnách by měl ale částečně zůstat.

Poplatky za elektronické známky se mají zvýšit, dokud nebude D1 v plném provozu po mnohaleté rekonstrukci. To již dříve slíbil ministr dopravy Vladimír Kremlík, který na jaře ve funkci nahradil Dana Ťoka, nejdéle sloužícího ministra dopravy České republiky.

TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 27 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků
TEST Suzuki Swift Sport: Kluci se baví, holky budou čumět!

Suzuki Swift Sport

Kdo říká, že musí mít sportovní auto stovky koní, nemluví pravdu. Novému Suzuki Swift Sport jich stačí 140 a stejně se budete usmívat do ucha k uchu.

4.  9.  2019 | Jan Mička | 29 příspěvků