Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Jako každý rok se hodí obecné informace o dálničních známkách pro nadcházející sezónu. Především potěší, že cena se oproti dřívějšku nezvýšila.

Jelikož se elektronických dálničních známek po vzoru Slovenska či Rakouska dočkáme nakonec až v roce 2021, pro příští rok ještě stále zůstává dosavadní papírová forma s vylepováním kuponu za okno. Všechny určitě potěší, že cena známek se pro rok 2020 nemění a všechno vlastně zůstává při starém.

Nadále tedy bude možné zakoupit dálniční známku desetidenní za 310 Kč, měsíční za 440 Kč a roční za 1500 Kč. Platnost roční dálniční známky startuje už nyní od 1. prosince 2019 a končí po 31. lednu 2021. Pořád má tedy pevně stanovenou platnost bez ohledu na to, kdy ji zakoupíte. To se má ovšem v případě budoucích elektronických kuponů již naštěstí změnit.

Největší problém elektromobilů si příliš neuvědomujeme. Následky bývají fatální

Největší problém elektromobilů si příliš neuvědomujeme. Následky bývají fatální

U desetidenních a měsíčních známek se platnost označuje proštípnutím daných kolonek na kuponu, přičemž lze začátek platnosti známky stanovit i dopředu, pokud například nemáte v plánu vyrazit na dálnici hned v den zakoupení. Tradičně se pak mění vzhled jednotlivých známek pro rok 2020 oproti těm starým (viz úvodní foto).

Dálniční známky zakoupíte klasicky na čerpacích stanicích, na pobočkách České pošty, v okolí hraničních přechodů, na některých směnárnách a rovněž na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance.

Roční dálniční známka změní délku platnosti. Nově bude platit 365 dní

Roční dálniční známka změní délku platnosti. Nově bude platit 365 dní

K jízdě na českých dálnicích (kromě vybraných nezpoplatněných úseků) je známka povinná pro každý automobil s hmotnostní do 3,5 tuny, a to rovněž v případě tažení přívěsu. Na motocykly se poplatek za využití dálnice nevztahuje. V případě nevylepené či neplatné známky vám hrozí na místě pokuta až 5000 Kč, přičemž ve správním řízení se může trest dostat až na 100.000 Kč. Stejně tak máte povinnost z okna odstranit již neplatnou známku.

Co dálniční známky pro Slovensko či Rakousko?

U sousedů na Slovensku se cena elektronického mýtného nemění. Roční známka vyjde na 50 euro, třicetidenní na 14 euro a desetidenní na 10 euro. Pokud však máte za autem přívěs a celková hmotnost soupravy překročí 3,5 tuny, je potřeba mít samostatnou známku rovněž pro přívěs (cena je stejná). Elektronickou známku zakoupíte on-line na webu eznamka.sk nebo přes aplikaci eznamka (pro iOS i Android). Sehnat ji však lze také postaru třeba na čerpacích stanicích u hranic.

Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

Berlín jde tvrdě proti starým dieselům. Pokutu dostanete i za čtyři roky staré auto

V Rakousku je možné využít formy papírové dálniční známky (čerpací stanice, přechody) či elektronické (na webu shop.asfinag.at). Cena se pro rok 2020 lehce navýšila a zůstávají tři varianty: desetidenní (9,40 euro), dvouměsíční (27,40 euro) a roční (91,10 euro). Poplatek za využití dálnice se zde vztahuje i na motorky (5,40 euro, 13,70 euro či 36,20 euro).

Na polských dálnicích známku nepotřebujete, jelikož na vybraných zpoplatněných úsecích (dálnice A1, A2, A4) fungují mýtné brány, na kterých za daný úsek zaplatíte v hotovosti eury, zlotými či dolary a také platební kartou. Cena za ujetý kilometr se mění podle úseku.

Kdy a jak správně používat mlhovky? Neznalost škodí vám i ostatním řidičům

Kdy a jak správně používat mlhovky? Neznalost škodí vám i ostatním řidičům

Záměrně v podnadpisu nezmiňujeme ani Německo, kde sice zavedení elektronického mýtného vláda plánuje na říjen 2020, ale poplatek by se měl lišit na základě velikosti motoru a množství produkovaných emisí vozu. Přesný systém ještě není stanoven a jeho příprava letos narazila na pár problémů. O vývoji ale budeme určitě informovat.

Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

včera | Jan Mička | 12 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků