Dálnice z Vídně na české hranice bude zpoplatněna mýtem a to i pro osobní vozy

Přestože bude spojena rakouská metropole Vídeň s českými hranicemi až v roce 2012, již nyní je jasné, že se na této silnici bude vybírat mýtné a to nejen u nákladních vozů, ale také u osobních. S touto informací přišel na Evropský dopravní kongres sekretář rakouského ministra dopravy.

Rakouská dálnice A5, která spojí vnější okruh Vídně s českou hranicí. bude financována systémem PPP (Public Private Partnership - partnerství veřejného a soukromého sektoru). Rakousko zvolilo pro výstavbu a 33letý provoz koncesní model, který počítá s výběrem mýta. Výstavba dálnice v délce 58 km bude stát zhruba 600 mil. eur a o financování se podělí jak stát, tak soukromý sektor. Tomu pak budou investované peníze vráceny právě prostřednictvím mýta. Stát tak získá díky soukromému sektoru okamžitě finance na výstavbu a poté nebude muset nic splácet, protože mýto vybere dostatek financí jak pro splátky, tak pro údržbu.

Prozatím však není jasné, kudy přesně dálnice povede, protože česká strana ještě neschválila definitivní trasu rychlostní silnice R52, která se má na dálnici A5 napojit. Proto budou Rakušané budovat dálnici jen do Mistelbachu a až česká strana oznámí kudy silnice R52 povede, dobudují i zbytek silnice. Spojení z Brna do Vídně by tak mělo být hotové v roce 2012.
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 13 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků