Dálnice z Vídně na české hranice bude zpoplatněna mýtem a to i pro osobní vozy

Přestože bude spojena rakouská metropole Vídeň s českými hranicemi až v roce 2012, již nyní je jasné, že se na této silnici bude vybírat mýtné a to nejen u nákladních vozů, ale také u osobních. S touto informací přišel na Evropský dopravní kongres sekretář rakouského ministra dopravy.

Rakouská dálnice A5, která spojí vnější okruh Vídně s českou hranicí. bude financována systémem PPP (Public Private Partnership - partnerství veřejného a soukromého sektoru). Rakousko zvolilo pro výstavbu a 33letý provoz koncesní model, který počítá s výběrem mýta. Výstavba dálnice v délce 58 km bude stát zhruba 600 mil. eur a o financování se podělí jak stát, tak soukromý sektor. Tomu pak budou investované peníze vráceny právě prostřednictvím mýta. Stát tak získá díky soukromému sektoru okamžitě finance na výstavbu a poté nebude muset nic splácet, protože mýto vybere dostatek financí jak pro splátky, tak pro údržbu.

Prozatím však není jasné, kudy přesně dálnice povede, protože česká strana ještě neschválila definitivní trasu rychlostní silnice R52, která se má na dálnici A5 napojit. Proto budou Rakušané budovat dálnici jen do Mistelbachu a až česká strana oznámí kudy silnice R52 povede, dobudují i zbytek silnice. Spojení z Brna do Vídně by tak mělo být hotové v roce 2012.
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků