Dálnice: poslanci zamítli zákon o vyvlastňování pozemků

Poslanci už podruhé zamítli zákon, který by podstatným způsobem zrychlil vyvlastnění pozemků pod připravovanými silnicemi a dálnicemi. Zatímco podle současné právní úpravy musí o tom, že je stavba silnice nebo dálnice ve veřejném zájmu rozhodnout stavební úřad, v nové úpravě by byly komunikace ve veřejném zájmu automaticky. Majitelé pozemků by tak museli svoje pozemky pod budoucími silnicemi a dálnicemi prodat bez možnosti odvolání.

Toto nařízení by obešlo i ekologická hnutí, která by nemohla protestovat stejně jako obce, které by nemohly navrhnout změnu trasy. Celkově by novela podstatně zrychlila stavbu nových komunikací (což kvituje ŘSD), nicméně mnozí poslanci ji označili za krajně nesystémovou. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí, pak uvedl, že kdybychom kvůli každé drobnosti přijímali zvláštní novely a usnesení, byl by v našem právním řádu pořádný chaos.

Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Minitest Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC: Jsou vylepšení znát?

Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC (minitest )

Mitsubishi ASX se v provedení modelového roku 2018 nezměnilo po technické stránce, zapracovalo ale na designu.

13.  1.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.

11.  1.  2018 | Jan Mička | 114 příspěvků