Dálnice: poslanci zamítli zákon o vyvlastňování pozemků

Poslanci už podruhé zamítli zákon, který by podstatným způsobem zrychlil vyvlastnění pozemků pod připravovanými silnicemi a dálnicemi. Zatímco podle současné právní úpravy musí o tom, že je stavba silnice nebo dálnice ve veřejném zájmu rozhodnout stavební úřad, v nové úpravě by byly komunikace ve veřejném zájmu automaticky. Majitelé pozemků by tak museli svoje pozemky pod budoucími silnicemi a dálnicemi prodat bez možnosti odvolání.

Toto nařízení by obešlo i ekologická hnutí, která by nemohla protestovat stejně jako obce, které by nemohly navrhnout změnu trasy. Celkově by novela podstatně zrychlila stavbu nových komunikací (což kvituje ŘSD), nicméně mnozí poslanci ji označili za krajně nesystémovou. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí, pak uvedl, že kdybychom kvůli každé drobnosti přijímali zvláštní novely a usnesení, byl by v našem právním řádu pořádný chaos.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků