Dálnice: poslanci zamítli zákon o vyvlastňování pozemků

Poslanci už podruhé zamítli zákon, který by podstatným způsobem zrychlil vyvlastnění pozemků pod připravovanými silnicemi a dálnicemi. Zatímco podle současné právní úpravy musí o tom, že je stavba silnice nebo dálnice ve veřejném zájmu rozhodnout stavební úřad, v nové úpravě by byly komunikace ve veřejném zájmu automaticky. Majitelé pozemků by tak museli svoje pozemky pod budoucími silnicemi a dálnicemi prodat bez možnosti odvolání.

Toto nařízení by obešlo i ekologická hnutí, která by nemohla protestovat stejně jako obce, které by nemohly navrhnout změnu trasy. Celkově by novela podstatně zrychlila stavbu nových komunikací (což kvituje ŘSD), nicméně mnozí poslanci ji označili za krajně nesystémovou. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí, pak uvedl, že kdybychom kvůli každé drobnosti přijímali zvláštní novely a usnesení, byl by v našem právním řádu pořádný chaos.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků