Dálnice D47: úsek z Lipníka do Bělotína se prodraží o miliardy

Stavba dálnice D47 je téměř jako noční můra. Nejprve tu byla aféra s výběrovým (ne)řízením Zemanovy vlády, kdy vyhrála firma H&C. S tou ale Špidlova vláda letos na jaře rozvázala smlouvu, která byla označena jako nevýhodná. Pro úsek o délce 15,4 km mezi Lipníkem nad Bečvou a Bělotínem byla ve výběrovém řízení zvolena společnost Skanska, která ovšem tento kousek postaví o 3,32 milardy dráže než H&C; celkem na tento „kousek“ dálnice padne téměř devět miliard korun.

Ministr dopravy Šimonovský na jaře vládu přesvědčil, že je schopen postavit celou dálnici D47 o délce 80 km o 40 miliard levněji, než slibovalo konsorcium H&C a rovněž slíbil, že celou stavbu stihne do konce roku 2008. Kvůli různým sporům a správním řízením o jednotlivé kousky dálnice se ale termín dokončení protáhne až do roku 2009. Přesto ministr říká, že dálnici budou moci řidiči používat už koncem roku 2008; nelze prý zaměňovat pojmy „dokončení“ a „zprovoznění“, píše Právo.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa výstavby dálnic a hlavních rychlostních komunikací

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků