Dálnice bude sledovat centrální kamerový systém

Jednou z možností, jak pomocí dopravní situaci na dálnici D1, je instalace řady kamer, které budou napojeny na centrální dispečink. Ten by sledoval nejvíce kritická místa a v případě nehody by mohla policie, první pomoc či hasiči rychleji a efektivněji zasáhnout. Dispečink by mohl pomocí proměnných značek o nehodě včas informovat řidiče a případně odklonit dopravu mimo dálnici, aby nevznikaly zbytečné kolony. Současně by tímto způsobem - značkami s variabilními texty - bylo možné varovat řidiče před náledím či je připravit na sněhovou vánici.

To by výrazným způsobem ovlivnilo „průchodnost“, nehody by tolik nebrzdily dopravu; navíc by se jich mohlo stávat méně díky včasnému informování řidičů o aktuální situaci. Počet nehod na dálnicích, zejména D1, je totiž alarmující: za minulý rok jich bylo o 20 procent více než v roce 2003. Další informace najdete v článku na iDnes.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků