Dakarská rallye v dnešní podobně možná skončí

Dakarská rallye v dnešní podobně možná skončí

Okamžitě po zrušení letošního ročníku dakarské rallye se začalo diskutovat o budoucnosti tohoto slavného závodu. Problémy s bezpečností posádek panují poměrně dlouho a nejednou v průběhu závodů byly posádky přepadeny. Organizátoři tak zvažují, že se tento slavný závod radikálně změní, případně se přesune úplně jinam.

Ostatně trať jako taková se upravovala mnohokrát, ale vždy se jelo po africkém kontinentu do cílového města Dakar. Start byl mnohokrát upraven, ale pouštní závod to byl vždy.

První z možností je upravit trať tak, že povede zcela jinou trasou. Závod by se vyhnul nebezpečné Mauretánii a vedla by jinou pouštní cestou do Dakaru. Zde se ovšem naráží na fakt, že hranice afrických států nejsou tak neprodyšné jako v Evropě a útočníci z Mauretánie se mohou lehce přesunout do sousedního státu. Ostatně v minulosti již vypadly etapy v Nigérii, Alžíru a Mali a to z důvodu bezpečnosti.

Navíc v Mauretánii probíhala vždy nejdelší a nejnáročnější pasáž závodů, která rozhodla o tom, kdo bude vítěz a kdo poražený. Přeci jenom najít při zhruba stejné délce závodu podobně náročnou pasáž je problém.

Druhou možností je přesunout závod úplně jinam a Dakarská rallye jako taková by zanikla. V minulosti zde již bylo několik závodů v Rusku, Číně a Jižní Americe, ovšem žádný z nich se nedokázal prosadit. Je tedy otázkou, zda by nově vzniklý závod dokázal zaujmout závodníky a firmy natolik, aby investovali tolik peněz do vývoje.

Zda se tedy závod v příštím roce uskuteční v dnešní podobě, nebo se radikálně změní, nebo se přesune úplně jinam prozatím nikdo neví. Můžeme ovšem doufat, že ať se organizátoři rozhodnou pro cokoli, půjde o opravdový a prestižní závod, který bude radost sledovat.

bazar

Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2008
Stav: 252 737 km
Cena: 102 000 Kč
Renault Thalia 1,2
Rok výroby: 2007
Stav: 156 314 km
Cena: 56 000 Kč
Nissan Juke 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 53 870 km
Cena: 275 000 Kč
Skoda Octavia 2
Rok výroby: 2007
Stav: 249 235 km
Cena: 150 000 Kč
Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

22.  8.  2017 | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků