Dakarská rallye v dnešní podobně možná skončí

Okamžitě po zrušení letošního ročníku dakarské rallye se začalo diskutovat o budoucnosti tohoto slavného závodu. Problémy s bezpečností posádek panují poměrně dlouho a nejednou v průběhu závodů byly posádky přepadeny. Organizátoři tak zvažují, že se tento slavný závod radikálně změní, případně se přesune úplně jinam.

Ostatně trať jako taková se upravovala mnohokrát, ale vždy se jelo po africkém kontinentu do cílového města Dakar. Start byl mnohokrát upraven, ale pouštní závod to byl vždy.

První z možností je upravit trať tak, že povede zcela jinou trasou. Závod by se vyhnul nebezpečné Mauretánii a vedla by jinou pouštní cestou do Dakaru. Zde se ovšem naráží na fakt, že hranice afrických států nejsou tak neprodyšné jako v Evropě a útočníci z Mauretánie se mohou lehce přesunout do sousedního státu. Ostatně v minulosti již vypadly etapy v Nigérii, Alžíru a Mali a to z důvodu bezpečnosti.

Navíc v Mauretánii probíhala vždy nejdelší a nejnáročnější pasáž závodů, která rozhodla o tom, kdo bude vítěz a kdo poražený. Přeci jenom najít při zhruba stejné délce závodu podobně náročnou pasáž je problém.

Druhou možností je přesunout závod úplně jinam a Dakarská rallye jako taková by zanikla. V minulosti zde již bylo několik závodů v Rusku, Číně a Jižní Americe, ovšem žádný z nich se nedokázal prosadit. Je tedy otázkou, zda by nově vzniklý závod dokázal zaujmout závodníky a firmy natolik, aby investovali tolik peněz do vývoje.

Zda se tedy závod v příštím roce uskuteční v dnešní podobě, nebo se radikálně změní, nebo se přesune úplně jinam prozatím nikdo neví. Můžeme ovšem doufat, že ať se organizátoři rozhodnou pro cokoli, půjde o opravdový a prestižní závod, který bude radost sledovat.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 24 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků