Dakarská rallye v dnešní podobně možná skončí

Okamžitě po zrušení letošního ročníku dakarské rallye se začalo diskutovat o budoucnosti tohoto slavného závodu. Problémy s bezpečností posádek panují poměrně dlouho a nejednou v průběhu závodů byly posádky přepadeny. Organizátoři tak zvažují, že se tento slavný závod radikálně změní, případně se přesune úplně jinam.

Ostatně trať jako taková se upravovala mnohokrát, ale vždy se jelo po africkém kontinentu do cílového města Dakar. Start byl mnohokrát upraven, ale pouštní závod to byl vždy.

První z možností je upravit trať tak, že povede zcela jinou trasou. Závod by se vyhnul nebezpečné Mauretánii a vedla by jinou pouštní cestou do Dakaru. Zde se ovšem naráží na fakt, že hranice afrických států nejsou tak neprodyšné jako v Evropě a útočníci z Mauretánie se mohou lehce přesunout do sousedního státu. Ostatně v minulosti již vypadly etapy v Nigérii, Alžíru a Mali a to z důvodu bezpečnosti.

Navíc v Mauretánii probíhala vždy nejdelší a nejnáročnější pasáž závodů, která rozhodla o tom, kdo bude vítěz a kdo poražený. Přeci jenom najít při zhruba stejné délce závodu podobně náročnou pasáž je problém.

Druhou možností je přesunout závod úplně jinam a Dakarská rallye jako taková by zanikla. V minulosti zde již bylo několik závodů v Rusku, Číně a Jižní Americe, ovšem žádný z nich se nedokázal prosadit. Je tedy otázkou, zda by nově vzniklý závod dokázal zaujmout závodníky a firmy natolik, aby investovali tolik peněz do vývoje.

Zda se tedy závod v příštím roce uskuteční v dnešní podobě, nebo se radikálně změní, nebo se přesune úplně jinam prozatím nikdo neví. Můžeme ovšem doufat, že ať se organizátoři rozhodnou pro cokoli, půjde o opravdový a prestižní závod, který bude radost sledovat.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků