Cyklisté stále podceňují přilby. Nemělo je 70 % smrtelně zraněných v letošním roce

Stejně tak automatické jako použití bezpečnostního pásu v autě by mělo být nasazení ochranné helmy u cyklistů. Není tomu tak, následkem jsou zmařené životy.

Počet cyklistů a jejich věkové složení se v poslední době mění. Na bicykl usedá více lidí díky větší dostupnosti elektrokol, na nichž často dochází k přecenění vlastních schopností nebo úrazům ve vyšší rychlosti. Jen za letošních prvních osm měsíců došlo dle statistik Policie ČR k 32 obětím na silnici v roli cyklistů, dále bylo 162 těžce zraněných a také 2305 případů nehod cyklistů s lehkým zraněním. Mnoha zraněním se dá předejít, pokud si cyklisté chrání nejzranitelnější část těla – tedy hlavu.

Dle informací kampaně Ty to zvládneš se nehoda v rychlosti pouhých 25 kilometrů v hodině rovná pádu na hlavu z výšky 2,5 metru. 70 procent letošních smrtelných zranění proběhlo právě bez helmy. Mezi nejčastější příčiny nehod s úmrtím cyklistů patří nesprávný způsob jízdy (37,5 %), následuje nepřiměřená rychlost (28 %) a také nedání přednosti v jízdě (19 %). Nelichotivým údajem je rovněž zjištění alkoholu v krvi s hodnotou vyšším než 1 promile, a to v téměř 17 % nehod.

Už žádné spory mezi cyklisty a řidiči aut? Ford představuje bundu, která komunikuje

Už žádné spory mezi cyklisty a řidiči aut? Ford představuje bundu, která komunikuje

Jednou ze změn, které by měly přispět k větší bezpečnosti cyklistů, je nařízení, přikazující od ledna roku 2022 řidičům motorových vozidel předjíždět cyklisty na vozovce ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru. Při nedodržení této vzdálenosti hrozí řidiči pokuta až 2000 korun. K novele zákona se nyní vyjádří prezident republiky.

TEST VW Caddy Maxi California 2.0 TDI: Boží chatka na kolech za super peníze

VW Caddy Maxi California 2.0 TDI DSG

Základními lidskými potřebami je mít kde se vyspat, zůstat v teple a najíst se. S Californií to jde snadno a každý den jinde.

24.  10.  2021 | Richard Herbich | 16 příspěvků
Za volantem Chevrolet Corvette C1: Je to kousavá mrcha, nebo pohodlné GT?

Chevrolet Corvette C1

Chevrolet Corvette 1. generace je skutečná kráska. Po nastartování ale vymění něžnost za získání respektu širokého okolí. Je třeba se této nespoutané elegance bát?

23.  10.  2021 | Vladimír Kadera
TEST Mercedes-Benz EQA 250: Zlatíčko do zásuvky jen pro holky? Tak to pozor!

Mercedes-Benz EQA 250

Nejlevnější model rodiny EQ automobilky Mercedes-Benz působí spíše jako auto pro holky. Byla by ale škoda ho takhle povrchně škatulkovat. Obzvláště, když jeho vlastnosti ocení i chlapáci.

22.  10.  2021 | Jan Mička | 6 příspěvků