Čtyřválcový Morgan Plus Four už nikdy nebude jako dříve. A možná je to tak dobře

S novou platformou a úplně novou motorizací pod kapotou, ale nadále ve staromilském balení. Nový Morgan Plus Four je opravdu rozsáhle nový, ačkoliv se to nemusí vůbec zdát.

Nedávno nám Morgan ukázal výroční, rozlučkovou edici modelu Plus 4, která předpovídala nevyhnutelné – další generace staromódně působícího sporťáku už totiž využívá zbrusu novou hliníkovou platformu, na rozdíl od původní žebřinové konstrukce z oceli. Pro snazší rozlišení se mění u novinky i označení, z Plus 4 je teď oficiálně Plus Four.  

Výroční Morgan Plus 4 dostane zlatě lakovaný rám. Zářivě se loučí se starou konstrukcí

Výroční Morgan Plus 4 dostane zlatě lakovaný rám. Zářivě se loučí se starou konstrukcí

Navenek byste si ovšem možná obě generace spletli, jelikož i nový Plus Four si udržuje tradiční design roadsterů Morgan. Automobilka však upřesňuje, že ze starého modelu si novinka přebrala jen 3 % dílů, zbytek je opravdu zcela nový. Lehkost poté zůstává klíčovým téma. Plus Four tak váží pouze 1009 kg.

Malé motory samozřejmě nejsou britské značce cizí, v rámci nové generace Plus Four ale Morgan poprvé do svého modelu uvádí turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec. Pokračující spolupráce s dodavatelem motorů BMW tak zajistila pod kapotou dvoulitrový čtyřválec o výkonu 190 kW (258 koní) a točivém momentu 400 N.m.

Kdo řídí Aston Martin DB5 v nové bondovce? Kaskadér v tom není sám, Craig gumoval

Kdo řídí Aston Martin DB5 v nové bondovce? Kaskadér v tom není sám, Craig gumoval

Na stovku sporťák akceleruje za 4,8 vteřiny a maximálně dosáhne 240 km/h. Motor byl u Morganu přemapován pro lepší odezvu a na středovém panelu v interiéru najdete i tlačítko pro jízdní režim Sport Plus, zostřující reakce motoru. Poprvé značka nabízí i dvě možnosti převodovky – šestistupňový manuál či osmistupňový automat.

V Británii už Morgan otevírá knihu rezervací. Cenovky nového Plus Four zde budou startovat na 62.995 librách, v přepočtu tedy asi 1,8 milionu korun.

Morgan

Morgan Motor Company je britská rodinná automobilka. V jejím vedení je nyní vnuk zakladatele H. F. S. Morgana.

Morgan je typický ruční výrobou, poměrně dlouhými čekacími lhůtami a také tradičním retro-vzhledem svých vozů.

Morgan 3 Wheeler • Morgan Plus 4 • Morgan Plus 6 • Morgan Plus 8

Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 82 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků
TEST VW California Beach vs. levná vestavba: Těžká volba dnešního hipíka?

Obytné vozy Volkswagen T6.1

Užitkový Volkswagen slaví letos sedmdesátiny. Tentokrát jsme se podívali na zoubek dvěma obytným kouskům, kdy každý razí trochu jiný přístup.

11.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 15 příspěvků