Čtyři tisíce nehod a 101 milionů za opravy: Bilance policie ve Walesu za 4 roky

Čtyři tisíce nehod a 101 milionů za opravy: Bilance policie ve Walesu za 4 roky

Podle Policie České republiky je množství nehod služebních vozů dáno jejich nasazení v nebezpečných situacích. Kam se ale hrabou na policisty z Walesu…

Policejní vozidla mají těžký život. Jejich použití je totiž velice různorodé. Každý si umí představit, že se někdy pohybují plíživou rychlostí při běžné hlídkové činnosti, pak také dlouhé hodiny stojí na místě se zapnutým motorem a majákem, a samozřejmě občas se také pohybují vysokými rychlostmi při pronásledování unikajících zločinců.

Stanice BBC spočítala, že během čtyř let utratila policie ve Walesu 3,5 milionu liber (více než 101 milionů českých korun) za opravy havarovaných služebních vozidel. Během té doby bylo zaznamenáno přesně 4214 dopravních nehod, v nichž nějakým způsobem figurovaly vozy používané k výkonu policejních činností. Přitom velká část z toho byly poměrně banální havárie. Například k poškození řady vozů došlo během otáčení a dalších řidičsky zdánlivě jednoduchých činností.

Největší část nehod mají na svědomí policejní složky Jižního Walesu. Konkrétně její statistika zahrnuje 27 totálně zničených vozidel a celkový úhrn škody při dopravních nehodách se vyšplhal na částku 2,6 milionu liber (v přepočtu přibližně 75 milionů korun).

Asistent náčelníka Jeremy Vaughan se přesto svých mužů za volantem zastává: "Naši řidiči jsou vysoce kvalifikovaní, přesto je nevyhnutelné, že v průběhu služby občas může dojít k poškození služebních aut,". Ještě dodal, že policejní složky v jejich teritoriu každoročně reagují na milion různých podnětů a oznámení a na tachometrech vždy od ledna do prosince přibyde přibližně 19,3 milionu kilometrů.

Policejní složky Severního Walesu jsou na tom z hlediska počtu incidentů i způsobené škody o poznání lépe. Statistika uvádí, že za poslední čtyři roky měla zde služební vozidla 1339 nehod, což si vyžádalo škody za 443 tisíc liber (necelých 13 milionů korun). "Navíc přibližně polovina ze zaznamenaných dopravních incidentů nedoprovází žádná škoda. Auta potom vyžadují jen absolvování bezpečnostní kontroly," píše se ve stanovisku tamější policie.

Přestože policisté počet škod i jejich výši bagatelizují, pojišťovnám už dochází trpělivost. Musí totiž vyplácet stále větší částky za odškodnění. Například James Price z pojišťovny Allianz k tomu řekl následující: "Policie stále žádá více peněz. Sama ale zbytečně utrácí vyčleněné prostředky od daňových poplatníků vlastní vinou. Konkrétně tak, že řídí bezohledně a nerespektují příslušné předpisy."

Doporučujeme

Články odjinud