Čtyři generace BMW M3 proti sobě. Jak dopadlo srovnání na ranveji?

Generační srovnání populárního sportovního modelu od BMW sice není zcela kompletní, každopádně ale skvěle ukazuje, jak se M3 po stránce dynamických schopností napříč dobou vyvíjela.

Jednoduchý sprint na čtvrt míle s pevným startem a rovněž test pružného zrychlení z 80 km/h. Tyto dva testy si pro čtveřici BMW M3 připravil YouTube kanál CarWoW. Nakonec přitom nejde jen o standardní čtyřku „emtrojek“. Každá je svým způsobem speciální.

Nejstarší generaci zastupuje exemplář M30 E30 z roku 1989 v limitované edici Roberto Ravaglia, pojmenované po slavném pilotovi z šampionátu cestovních vozů. S 2,3litrovým čtyřválcem o výkonu 158 kW (215 koní) a pětistupňovou manuální převodovkou je zde samozřejmě nejslabším článkem. Bohužel M3 E36 v testu chybí, takže zde máme poměrně razantní přeskok v rodinné linii.

Volkswagen up! GTI proti Golfu GTI Mk2 z 80. let. Kdo je rychlejší ve sprintu?

Volkswagen up! GTI proti Golfu GTI Mk2 z 80. let. Kdo je rychlejší ve sprintu?

Další M3 je tak generace E46 v ostré verzi CSL z roku 2003, která je často považována za vrchol celé řady. Nepřeslechnutelný řadový 3,2litrový šestiválec měl tehdy 265 kW (360 koní) a spolupracoval výhradně s robotizovanou převodovkou SMG II. Ještě ostřejší se pak v testu zdá novější kus M3 E92 z roku 2011 v hardcore variantě GTS – osmiválec o objemu 4,4 litru, výkon 331 kW (450), sedmistupňová dvouspojková převodovka a lešení místo zadních sedaček.

Zástupcem současné řady speciálních verzí M3 je nakonec generace F80 v ostré verzi CS z minulého roku. Zde máme opět řadový šestiválec, avšak tentokrát o objemu tří litrů a navíc s dvojicí turbodmychadel pro výkon celkem 339 kW (460 koní). Převodovka je dvouspojková automatická se sedmi stupni.

BMW už testuje ostrá SUV X3 M a X4 M. Tady jsou první fotky

BMW už testuje ostrá SUV X3 M a X4 M. Tady jsou první fotky

Oba testy akcelerace limitovaných M3 dopadnou přesně tak, jak byste čekali. Nejzajímavější jsou tak samotné rozdíly mezi jednotlivými generacemi. Redaktor Mat Watson však koneckonců všechny čtyři auta prožene i zatáčkami a zjistí, které by si nejradši sám koupil...

Minitest Nissan Altima 2.5 CVT SV: Mnohem lepší, než se může zdát

Nissan Altima 2.5 CVT SV (minitest)

Větší japonské sedany Evropa téměř ignoruje, z vlastní zkušenosti z amerických cest vám ale můžeme říci, že je to docela škoda. Třeba Nissan Altima je skvělý vůz s neskutečnou spotřebou!

včera | Miro Mihálik | 67 příspěvků
Minitest Mini Cooper S E Countryman All4: Nabíjejte, jinak smysl nedává

Mini Cooper S E Countryman All4 (minitest)

Bruselští byrokraté nám připravili podmínky, které už brzy spustí lavinu hybridů. Pojďte se s námi skrze benzin-elektrický Countryman podívat, jak bude vypadat všední realita příštích let.

8.  12.  2018 | Miro Mihálik | 12 příspěvků
TEST Audi A6 50 TDI quattro: Maximálně efektivní manažerský balíček?

Audi A6 50 TDI quattro

Audi přispěchala s novou A6 v nejisté emisní době, stojí na úplně nových základech a spolu s A8 reprezentuje nové pojetí interiéru. A postavit se má aktuální velmi povedené pětkové řadě od BMW. To je hodně úkolů na jeden sedan vyšší střední třídy!

6.  12.  2018 | Milan Lažanský | 38 příspěvků