Čtvrtá Gigafactory Tesly už má domov. Musk zvolil své oblíbené místo v Evropě

Výstavba čtvrté velké továrny automobilky Tesla by měla začít v roce 2021. Budou se zde vyrábět baterie, elektromotory i Model Y.

Výstavba první Gigafactory automobilky Tesla začala na začátku roku v Šanghaji. Nyní se už začíná pořádně řešit ta druhá, která bude sídlit v Evropě. Na začátku roku se spekulovalo, kde by to tak mohlo být a ve hře byl například i Benelux – společenství Belgie, Nizozemska a Lucemburska. V Nizozemsku totiž sídlí evropské zastoupení Tesly.

Tesla upřesňuje premiéru elektrického pick-upu. Elon Musk mu říká Cybertruck

Tesla upřesňuje premiéru elektrického pick-upu. Elon Musk mu říká Cybertruck

Nyní se už s jistotou ví, kde obrovská americká továrna bude. Prozradil to totiž samotný zakladatel automobilky Elon Musk britskému magazínu Auto Express. Musk si byl totiž převzít cenu Auto Express Car of the Year za Teslu Model 3, která v anketě vyhrála. Po převzetí se rozpovídal.

„Rozhodli jsme se příští Gigafactory postavit v Německu, na předměstí Berlína. Do Berlína jezdím často a je super,“ oznámil Musk a dále pokračoval: „Vyrábějí se tu některé z nejlepších automobilů na světě a všichni ví, že německé inženýrství je vynikající. Postavíme tam také technologické a designové centrum.“

Malý detail uvnitř Tesly Model 3 vzbuzuje obavy. Plány Elona Muska také

Malý detail uvnitř Tesly Model 3 vzbuzuje obavy. Plány Elona Muska také

S německým přírůstkem půjde už o čtvrtou výrobnu na baterie společnosti Tesla. První tři jsou v Nevadě, New Yorku a v již zmíněném Šanghaji. Na doplňující otázku, proč se Gigafactory nepostaví v Anglii, odpověděl Musk jednoduše: „Brexit způsobil, že umístění Gigafactory by zde bylo riskantní.“

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia kdysi prošla i testem Top Gearu. Už tehdy byl Clarkson mistrem slova

Škoda Felicia dostávala v britských médiích celkem dost prostoru. Dokonce vyhrála prestižní anketu.

4.  6.  2020 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

3.  6.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků