Čtvrtá Gigafactory Tesly už má domov. Musk zvolil své oblíbené místo v Evropě

Výstavba čtvrté velké továrny automobilky Tesla by měla začít v roce 2021. Budou se zde vyrábět baterie, elektromotory i Model Y.

Výstavba první Gigafactory automobilky Tesla začala na začátku roku v Šanghaji. Nyní se už začíná pořádně řešit ta druhá, která bude sídlit v Evropě. Na začátku roku se spekulovalo, kde by to tak mohlo být a ve hře byl například i Benelux – společenství Belgie, Nizozemska a Lucemburska. V Nizozemsku totiž sídlí evropské zastoupení Tesly.

Tesla upřesňuje premiéru elektrického pick-upu. Elon Musk mu říká Cybertruck

Tesla upřesňuje premiéru elektrického pick-upu. Elon Musk mu říká Cybertruck

Nyní se už s jistotou ví, kde obrovská americká továrna bude. Prozradil to totiž samotný zakladatel automobilky Elon Musk britskému magazínu Auto Express. Musk si byl totiž převzít cenu Auto Express Car of the Year za Teslu Model 3, která v anketě vyhrála. Po převzetí se rozpovídal.

„Rozhodli jsme se příští Gigafactory postavit v Německu, na předměstí Berlína. Do Berlína jezdím často a je super,“ oznámil Musk a dále pokračoval: „Vyrábějí se tu některé z nejlepších automobilů na světě a všichni ví, že německé inženýrství je vynikající. Postavíme tam také technologické a designové centrum.“

Malý detail uvnitř Tesly Model 3 vzbuzuje obavy. Plány Elona Muska také

Malý detail uvnitř Tesly Model 3 vzbuzuje obavy. Plány Elona Muska také

S německým přírůstkem půjde už o čtvrtou výrobnu na baterie společnosti Tesla. První tři jsou v Nevadě, New Yorku a v již zmíněném Šanghaji. Na doplňující otázku, proč se Gigafactory nepostaví v Anglii, odpověděl Musk jednoduše: „Brexit způsobil, že umístění Gigafactory by zde bylo riskantní.“

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

První jízda s Volkswagenem Golf VIII: Klasik všech klasiků v digitálním věku

Volkswagen Golf VIII

S novým Volkswagenem Golfem jsme se staticky seznámili koncem října při oficiálním odhalení. Nyní se osmým vydáním evropského bestselleru konečně svezeme.

10.  12.  2019 | Svět motorů | 58 příspěvků
TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 31 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 155 příspěvků