ČSSD opět slibuje nemožné, do sedmi let 930 km nových dálnic

Vládní plán rozvoje dopravní infrastruktury na roky 2007 až 2013 počítá se zahájením výstavby dálnic v rozsahu přes 700 km. Pokud by vládě tento plán vyšel, do roku 2013, tedy do sedmi let, by přibylo českým řidičům na 930 kilometrů nových a rozestavěných silnic nejvyšší třídy. Má to ovšem několik "ale". Jedním z hlavních je tempo nynější výstavby a zahájení výstavby dálnic. Za posledních deset let sice přibylo v zemi 220 km, ale to je proti oněm sedmi stům velký rozdíl. Dalším "ale" je nedostatek financí na zahájení výstavby nových úseků, Ministerstvo dopravy disponuje velmi omezenými prostředky, které nelze donekonečna navyšovat, a tak není v této chvíli vůbec jasné, odkud by na tyto projekty vzala vláda potřebné miliardy.

Jedním z možných kroků, jak financovat výstavbu, je spoluúčast soukromého investora, tak jak to vláda plánovala u dálnice D47. Tento projekt sice padnul, ale vláda počítá, že mezi lety 2007 až 2013 začne budovat nové dálnice právě spolu se soukromými investory, kteří budou financovat převážnou část a stát jim pak bude tyto investice zpětně splácet.

I to má ale jeden háček. Na výstavbu oněch 900 kilometrů je při dnešních cenách zapotřebí okolo 900 mld. Kč, což opravdu není málo a najít během sedmi let zdroje v této výši bude téměř nemožné. Dle informací samotného Ministerstva dopravy lze předpokládat, že zpracování potřebných projektů na nové dálnice potrvá poměrně dlouho, a tak je zahájení výstavby nových dálnic je v tomto časovém horizontu a daném rozsahu velmi nepravděpodobné. Ministerstvo dopravy pak dodává, že je lepší kompletně dostavět všechny rozestavěné dálnice a rychlostní komunikace a až poté začít s plánováním výstavby nových a investovat případné volné finance do posílení nynějších silnic a jejich celkové rekonstrukce.

Zdá se, že jsme se dočkali jen dalšího planého slibu. Ostatně, voliči jsou u nás zvyklí, že s tím, co zazní z úst zejména levicových politiků před volbami, mohou počítat ze všeho nejméně...

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 26 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků