Crashtest: Audi A3 proti kamionu

Skutečně dokonalá ochrana pasažérů – to je jeden z nejsilnějších argumentů modelů Audi, který při nedávném velmi ojedinělém pokusu názorně demonstroval i model Audi A3: Dánský zkušební institut TNO poslal oblíbený pětidveřový kompakt proti těžkému tahači SCANIA!

Při nepřímém čelním nárazu Audi A3 v rychlosti 60 km/h do kamionu SCANIA, vybaveného dnes již rozšířenými zábranami proti podjetí, došlo sice k výrazným deformacím čelní části modelu Audi A3, ovšem nerozbilo se ani čelní sklo, vlastní prostor pro cestující nebyl nijak vážně narušen a prostor pro nohy byl jen minimálně deformován. Výsledky měření specialistů institutu TNO, hodnotících vliv nárazu na strukturu vozu z pohledu zachování dostatečného „životního“ prostoru, prokázaly, že všechny sledované veličiny ležely zcela bezpečně hluboko v povoleném pásmu daném zákonnými normami.

Základním bezpečnostním, resp. ochranným prvkem modelu Audi A3 je jeho velmi pevná karoserie s přesně definovanými deformačními zónami. K tomu potom přistupuje komplexní systém prvků pasivní bezpečnosti, jako jsou samonavíjecí tříbodové pásy s předpínači a omezovači napětí v pásech a velkoobjemové airbagy. Činnost airabgů přitom řídí velmi citlivá čidla, která zaručují jejich maximálně efektivní funkci – ve struktuře vozu je ukryto celkem šest senzorů (po jednom u levé a pravé strany masky chladiče, v B-sloupcích karoserie a v podbězích zadních kol), které dokážou bleskově „zmapovat“ druh a sílu nárazu a podle toho aktivovat příslušné airbagy.

Klepněte pro větší obrázek

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 59 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků