Crash test Škody Superb: nulová ochrana chodců!

Crash test Škody Superb: nulová ochrana chodců!

Organizace Euro NCAP před několika dny zase rozbila několik aut. Mezi vybranými vozy byl i náš Superb. Jak to dopadlo? Ne moc dobře. Zatímco v bezpečnosti posádky jakž takž uspěl, ochrana chodců byla ohodnocena nulovým (!) počtem bodů a komentována výrazem „otřesná“. Nevěříte? Čtěte teď a tady!

Kapitoly článku:


Stručně o Euro NCAP

Včera byly zveřejněny nejnovější výsledky crash testů, které na šesti vybraných vozech provedla organizace Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). Jedná se o nezávislé konsorcium s účastí vlád Velké Británie, Nizozemí, Švédska, Francie, Německa a několika automobilových asociací a společností, zahrnující rovněž Alliance Internationale de Tourisme (AIT), Federation Internationale de l´Automobile (FIA), německou motoristickou organizaci ADAC a International Consumer Research and Testing (ICRT). Program je podporován Evropskou komisí.

Tento mezinárodně uznávaný spotřebitelský program má za úkol posoudit vozidla z hlediska pasivní bezpečnosti. První výsledky byly zveřejněny v únoru 1997. Je to společný projekt evropských výrobců, kteří se ujednotili na metodice zkoušek pevnosti a bezpečnosti jednotlivých automobilů. Ačkoliv o objektivnosti výsledků se občas objevují pochybnosti, v konečném důsledku jsou všeobecně respektovány. Zejména v tom případě, když jsou výsledky konkrétních značek pozitivní.

Šestice automobilů reprezentovala pět různých kategorií. Jednalo se o tyto modely: Opel Meriva (mini-MPV), Škoda Superb (velká rodinná auta), Mitsubishi Pajero Pinin (malé off-roady), BMW X5 (velké off-roady), Audi TT a MG TF (dvousedadlové roadstery). Než přejdeme ke konkrétním výsledkům, zopakujme si stručně základní metodiku bezpečnostních zkoušek Euro NCAP.

Jak se testuje

Samotný test se skládá ze čtyř částí. Prvním je čelní náraz, kdy vůz naráží rychlostí 64 km/h do deformovatelné bariéry čtyřiceti procenty čelní části (tzv. offsetový test). Téměř žádný střet totiž není v běžném provozu úplně čelní, proto zůstává 60 % přídě mimo. Jelikož je více než polovina z celkového počtu zranění způsobena bočním nárazem, další test zkoumá úroveň bezpečnosti právě při nárazu z boku. Do vozu při něm naráží vozík o hmotnosti 950 kg rychlostí 50 km/h. Pokud je vůz vybaven hlavovými airbagy, provádí se ještě náraz o sloup. Při něm se zjišťuje riziko poranění hlavy při bočním nárazu do překážky malých rozměrů. V běžném provozu jimi může být strom, či sloup.

   
Čelní náraz --- Boční náraz --- Náraz o sloup

Vzhledem k výsledkům Superbu je pro nás v tomto případě nejzajímavější test, jenž zkoumá bezpečnost chodců při střetu s automobilem. Zkouška simuluje střet vozidla s chodcem při rychlosti 40 km/h. Vyhodnocuje se riziko poranění při kontaktu jednotlivých částí těla s povrchem vozu. Na přesně určené místo dopadají odpovídající rychlostí a pod stanoveným úhlem tělesa definovaných hmotností a tvarů. Celkem jsou tato tělesa čtyři a simulují spodní část nohy s kolenem, stehno, hlavu dítěte a hlavu dospělého člověka. Pro každou tělesnou partii se na povrchu vozidla určuje několik bodů a vyhodnocuje se míra rizika poranění v daném místě. Body se volí tak, aby bylo nalezeno pro chodce nejvíce nebezpečné a současně i nejvíce bezpečné místo na povrchu vozu.

 
Simulace střetu automobilu s chodcem, poté se vyhodnocuje
pomocí bodů na povrchu vozu.

Výsledky jednotlivých testů jsou vyjádřeny počtem bodů, které se pak sečtou a přepočítají na hvězdičky. Test bezpečnosti chodců má hvězdičkové hodnocení zvlášť. Pro zkoušky jsou obvykle vybírána vozidla modelové řady, jež z hlediska pasivní bezpečnosti obsahuje pouze ty prvky, které jsou ve všech státech EU v základní výbavě. Testovaný automobil tak nemusí být vybaven bezpečnostními systémy určenými pro luxusnější verze dané modelové řady.

Vlastní zkoušky se uskutečňují v nezávislé autorizované zkušebně. Výrobce je požádán o asistenci při přípravě vozu a jeho zástupci se zúčastňují zkoušek výhradně jako pozorovatelé. Po testech jim jsou předány výsledky, které tak mohou porovnat se svými interními hodnotami. Všechny zkoušky se provádějí pouze jednou. Na základě zjištěných hodnot se pak stanoví konečné výsledky. Ty jsou zveřejňovány pod hlavičkou Euro NCAP ve speciálních tištěných publikacích, na internetových stránkách a poté v nejrůznějších médiích.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Doporučujeme

Články odjinud